Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 poniedziałek 22 lipca 2024r.   imieniny: Albin, Bolesława, Bolisława

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

21 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Barlinku, obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wielu nauczycieli oraz uczniowie klas 4-6 solidaryzując się z osobami chorymi, przyszło do szkoły w kolorowych skarpetach.

W klasach zostały przeprowadzone lekcje dotyczące Zespołu Downa, tolerancji dla inności, choroby i solidarności z chorymi. Starając się „odczarować” Zespół Downa uczniowie robili papierowe skarpety, czytaliśmy fragmenty książek „Mój młodszy brat” Moniki Krajewskiej i „Żółte kółka. Mam na imię Inna” Elizy Piotrowskiej (przy okazji ogromne podziękowania dla uczennicy Hani Kumor Górskiej, od której otrzymałam w prezencie książkę pani Elizy Piotrowskiej) ale przede wszystkim duuuuuuuuuuuuuuuuużo rozmawialiśmy.

REKLAMA

Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych zdjęć, a nawet filmu. Wszystkim uczniom, którzy przygotowali papierowe skarpety oraz tym dzieciakom i nauczycielom, którzy w pięknych kolorowych skarpetach do szkoły przyszli ogromnie dziękuję. Mam nadzieję, że obchody tego święta staną się tradycją naszej szkoły.

„Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa. To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Choroba polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy".

Joanna Wachowska

 

Komentarze

+11

Guest

Zespół Downa jest przesłanką do wykonania aborcji, bo takie dziecko jest inne niż zwykła maluchy, wymaga dużo cierpliwości i poświęcenia od rodziców, zaburza świat swoją odmiennością, nie spełni oczekiwań rodziców, nie skończy studiów i zawsze będzie musiał być ktoś kto stoi obok, by móc pomagać i wspierać.
Jak łatwo oceniamy innych, widzimy w tych ludziach uśmiechniętych idiotów, a nie osoby, które myślą, marzą, nie oceniają, nie obmawiają, zwyczajnie lubią kogoś albo nie i mają do tego prawo! Są wśród nas, czy się to komuś podoba, czy nie i mają prawo tu być!
Sympatyczni, prostolinijni, otwarci, szczerzy, uczuciowi, Ci inni z trisomią 21 chromosomu.
+18

Guest

Dobrze, że osoby z zespołem Downa są przedstawiane jako osoby, a nie zdeformowane płody! Właśnie w ostatnim czasie w ten sposób mówi się o tych ludziach!Nadużycie, nadużycie i jeszcze raz nadużycie.
+21

Guest

Fajnie, że uczymy tolerancji dla odmienności. Szkoda tylko, że jest to jeden dzień i ogranicza się do dwukolorowych skarpetek, w codzienności zespół Downa funkcjonuje jako coś, co z góry piętnuje człowieka . Często słyszę z ust wielu osób wyzwiska pod adresem innych i są to właśnie słowa” Ty Downie!”, ostatnio moja sąsiadka tak wyzywała męża, który nie jest osobą z zespołem… Przykre, ale prawdziwe, niewiele wiemy na temat tej wady, bo nie jest choroba, a wada genetyczna, której przyczyn powstania nie znamy do końca. Wada ta determinuje odmienność biologiczną, wiele chorób współtowarzyszących, niską odporność , często braki rozwojowe w sferze poznawania i postrzegania. Najistotniejsze jest to, że są to bardzo fajne dzieciaki, sympatyczni ludzie, których świat jest zupełnie inny niż nasz, to my możemy się wiele od tych osób nauczyć, więc nie izolujmy się od tych osób, to wartościowi ludzie z potencjałem i ogromną wolą życia. Pozdrawiam wszystkich, którzy solidaryzują się z zespołowcami.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież