Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 poniedziałek 22 lipca 2024r.   imieniny: Albin, Bolesława, Bolisława

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

W październiku 2017 roku Fundacja Feminoteka, w ramach projektu „Inspiring Women” ogłosiła konkurs na zorganizowanie warsztatów WenDo dla dziewcząt oraz debaty równościowej skierowany do szkół ponadpodstawowych, organizacji i instytucji z miejscowości poniżej 50 tysięcy mieszkańców, którym zależy na promowaniu edukacji równościowej.

Na konkurs wpłynęło 26 wniosków w tym także wniosek napisany przez Joannę Wachowską ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku. Spośród nich zostało wybranych 15 wniosków w tym także ten z naszej szkoły! Takim to sposobem w dniach 19-20.03.2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Barlinku w ramach projektu Projektu Inspiring Women C&A, zupełnie bezpłatnie zostały przeprowadzone warsztaty Wendo oraz debata z elementami warsztatu dla kadry pedagogicznej.

Zajęcia oraz debata prowadzone były przez Joannę Piotrowską, prezeskę zarządu fundacji Feminoteka, pedagożkę, trenerkę samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerkę i ekspertkę antydyskryminacyjną, równościową i antyprzemocową. W warsztatach Wendo wzięło udział 17 dziewcząt, które przez 2 dni mogły uczyć się asertywności oraz tego, jak właściwie reagować na przemoc. Dziewczęta pod przewodnictwem pani Joanny Piotrowskiej przez 12 godzin dyskutowały, ćwiczyły, odgrywały scenki i dzieliły się swoimi przeżyciami i doświadczeniami dotyczącymi przemocy jaka je dotknęła, bądź też jakiej były świadkami. 

REKLAMA

Drugiego dnia po południu, po warsztatach Wendo kadra nauczycielska  Szkoły Podstawowej nr 1 wzięła udział w debacie z elementami warsztatu zatytułowanej "Nie czyń dziecku tego, co tobie niemiłe". Spotkanie  dotyczyło kwestii przestrzegania i nienaruszania granic u dzieci. Jego celem było pokazanie, że dzieci od najmłodszych lat mają swoje granice i rolą pedagogów jest ich przestrzeganie i wspieranie. Dzięki warsztatom osoby w nim uczestniczące miały szansę podyskutować między innymi o tym, jak wspierać dziecko w bezpiecznym stawianiu granic, jak sprawić, by odważnie wchodziło w świat z szacunkiem do swojego ciała, przestrzeni, ale też szanując przestrzeń i ciało innych. Spotkanie miało także na celu uświadomienie osobom uczestniczącym, że świadomość swoich granic i ich respektowanie jest ważnym elementem zapobiegającym przemocy w przyszłości. Bardzo dziękuję pani Joannie Piotrowskiej za przeprowadzenie warsztatów i debaty oraz paniom Katarzynie Maksymiuk i Monice Goryńskiej, które mi pomogły przy rekrutacji dziewcząt do projektu. Mam nadzieję, że wiedza i umiejętności, które dziewczęta zdobyły na warsztatach Wendo będzie dla nich dużym wsparciem oraz  wzmocni ich poczucie wartości. Wierzę również, że i dla kadry pedagogicznej czas spędzony na debacie nie okazał się być straconym.

Czym jest WenDo:
WenDo to metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu, w szkole – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd. WenDo wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności. Wyraża się to przekonaniem, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic. Poznając swoje własne granice, uczymy się także szanować granice innych ludzi. WenDo jako sztuka samoobrony psychicznej pokazuje, jak ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim podtrzymywanie komunikacji, niezrywanie kontaktu. Jest to ważny aspekt WenDo jako profilaktyki przemocy. Aby trenować WenDo nie potrzeba siły ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić. WenDo uczymy się dziewczynek od 7. roku życia oraz kobiety starsze i niepełnosprawne. Podczas WenDo nauczysz się najprostszych, ale zarazem najbardziej skutecznych technik, które nie wymagają miesięcy żmudnych ćwiczeń. Nauczysz się jak wykorzystywać własne słabe strony na swoją korzyść.

WenDo nie jest:
Sztuką walki. Podczas zajęć nie uczymy, jak się bić, lecz jak nie dopuścić do agresji, a w razie zagrożenia, jak się skutecznie bronić. Wykorzystywane techniki nie wymagają żmudnych ćwiczeń ani sprawności. Są skuteczne dla kobiet w każdym wieku, bez względu na to, jaką mają siłę. WenDo nie jest terapią. Podczas zajęć uczymy asertywności, obrony własnych granic. Pracujemy z doświadczeniami przemocy i rozmawiamy o nich, jednak nie prowadzimy terapii. Radzimy, jeśli uczestniczka tego potrzebuje, gdzie taką pomoc można otrzymać.

Podczas WenDo uczymy:
– jak poczuć swoją siłę i podnieść poczucie wartości,
– ochrony własnych granic fizycznych i psychicznych (zabawy, psychodramy),
– najprostszych technik samoobrony (ciosy, kopnięcia, uwolnienia),
– pracy z głosem, ciałem i postawą (zabawy, ćwiczenia),
– komunikacji bez przemocy,
– jak rozpoznać zagrażające sytuacje i jak reagować,
– jak uniknąć przemocy psychicznej jak i fizycznej.

Joanna Wachowska

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież