Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 19 kwietnia 2024r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Ratujmy Gęsiarkę
Wczoraj otrzymaliśmy e-maila od czytelniczki portalu: "...Piszę do Was z wielkim bólem serca. Jestem rodowitą Barlinianką, ale niestety od 19 lat mieszkam w Stanach. Za każdym razem jak jestem w Moim Ukochanym Barlinku zawsze witam się z Cudowną Gęsiarką i wrzucam monetę na szybki powrót. Mam wspaniale wspomnienia...

picie wody sodowej z sokiem malinowym, lody na progu Gęsiarki od Boratyna, pierwszy pocałunek. To są naprawdę przyjemne i czułe wspomnienia, serce mi dziś pękło po przeczytaniu artykułu o Gesiarce. Chciałabym sie bardzo dowiedzieć, czy jest utworzone gdzieś jakieś konto na pomoc odtworzenia Gesiarki i jej opieki? Czy jest coś zorganizowane na jej rzecz i gdzie mogę przesłać fundusze, mam tylko jedno ale... pragnę aby wszyscy Barliniacy dowiedzieli się KTO JEST PRZYCZYNKIEM NASZEGO BÓLU? Imiona i nazwiska powinny byc podane w gazecie i obwieszone na słupach miasta. Tak się robi w wolnych krajach, nie chowa się prawdy jak za komuny!!! ..."  - (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/gesiarka.jpg] title:=[Foto: Marek Kupczyński  Przed i po dewastacji] width:=[400]}
Przed i po dewastacji 

Poruszeni zaistniałymi wydarzeniami, zainspirowani przez czytelniczkę, w porozumieniu z Panem Burmistrzem postanowiliśmy pomóc w restauracji symbolu Barlinka i tworzeniu jego pozytywnego wizerunku.

Portal Barlinek24 w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Barlinku pod hasłem "Ratujmy Gęsiarkę" ogłasza akcję zbiórki środków na odnowienie symbolu Barlinka zniszczonego przez wandali oraz upiększenie jego najbliższego otoczenia.

REKLAMA

Akcja ma na celu poprawę wizerunku miasta poprzez upiększenie jego wizytówki jaką jest Rynek i zabytkowa fontanna z Gęsiarką. Zebrane środki będą przeznaczone na:
- prace konserwatorskie na przywrócenie Gęsiarce pierwotnego wyglądu
- naprawę nawierzchni Rynku i chodników, konserwację i naprawę starych latarni
- monitoring rynku
- inne prace związane z upiększeniem Rynku

Konto bankowe:
Urząd Miejski w Barlinku
GBS BARLINEK
34 8355 0009 0000 0387 2000 0016
Kod SWIFT: GBWCPLPP
w tytule wpłaty prosimy wpisać: GĘSIARKA

Historia fontanny
Dawniej środek Rynku ozdabiał Ratusz Miejski, który spłonął wraz z dokumentami dotyczącymi historii miasta w roku 1608. Rzeźba stoi na środku rynku, ulubionym miejscu spotkań mieszkańców. Gęsiarkę ufundowali w 1912 r. dwaj Barlinianie, którzy zdobyli majątek na zachodzie Niemiec. Nie zapomnieli o rodzinnych stronach i podarowali miastu rzeźbę. Jej autorem jest Knut Ackerman, bardzo wówczas ceniony monachijski rzeźbiarz. Legenda mówi, że niegdyś żyła tu gęsiarka, którą niesłusznie oskarżono o czary. Tuż przed egzekucją nadleciały gęsi i uratowały ją. Wystraszona dziewczynka, którą atakuje gąsior, jest współczesnym symbolem miasta.

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/1912.jpg] title:=[Rok 1912 - Uroczyste otwarcie fontanny] width:=[400]}
Rok 1912 - Uroczyste otwarcie fontanny

Działania wojenne oszczędziły fontannę przed utratą jej blasku i pierwotnego kształtu. "Gęsiarkę" odrestaurowano w czerwcu 2006 roku. Nad jej renowacją czuwali konserwatorzy zabytków. Odrestaurowanie obiektu polegało na oczyszczeniu powierzchni fontanny oraz uzupełnieniu ubytków masami konserwatorskimi. Wartość tej inwestycji wyniosła 39 822,81 zł brutto.

Barlinek to nasza Ojczyzna. Tu się urodziła i wychowała większość z nas. To miejsce wspominamy, gdy los rzuci nas na kraj świata, bo to nasza kolebka, nasze rodzinne miasto. Dziś mamy okazję dołożyć małą cegiełkę do upiększenia Rynku - "Serca Naszego Barlinka".

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież