Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 20 lipca 2024r.   imieniny: Czesław, Leon, Małgorzata

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

W dniach 3-10 lipca 2018 odbył się biwak Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej. Nasi harcerze i rozsiana po całej Polsce kadra spotkali się oczywiście na Oknie! Niektórzy tak nie mogli się doczekać, że pojechali tam już dzień wcześniej. W tym roku jednak, za zgodą demokratycznego wiecu szczepu, zdecydowaliśmy się, że przez cały biwak wprowadzony zostanie klimat słowiański!

Na ten cel powołano gród Mirosławice, na czele którego stanął sławny i potężny książę Przemysł (dh Kubala) oraz jego córka Tomira (dh Marta). Asystowała im grupa dzielnych Słowian - m. in. guślarz Niesiełych (dh Łukasz), wojewoda Przewuj (dh Wiktor), wiedźma Izbysława (dhna Madzia), a także słynny bard Myślibor (dh Kornel). Szacunek do porządku w lesie oraz lęk wśród dziatek siał Leszy (dh Gunio). Co za tym idzie także i program musiał być ciekawy. I BYŁ!

Postrzyżyny w świetle gwiazd i pływających na jeziorze płomyków. Dziady na 5 aktorów, z pieśnią i niespodziewanymi improwizacjami. Nasi dzielni Słowianie mieli możliwość powoływania nowych praw, wprowadzono wewnętrzną walutę do rozliczeń między rzemieślnikami, poznali jakie rośliny są jadalne, a jakie nie (pałka wodna smaczna zdrowa i pożywna), walkę na bezpieczne miecze i cepy, czy poznać zasady pionierki... która doprowadziła do kolejnych ciekawych rozwiązań. Działający (prawie) automatyczny prysznic? Czemu nie! Prycza, a późniejsze wiedźmińskie "Próby Pryczy"? Oczywiście! A może pójść o krok dalej i zbudować katapultę?

REKLAMA

W tym samym momencie dowiedzieliśmy się, że w pobliskim Moczydle obozuje znajome plemię Lotniarzy (20. DH Lotna z Myśliborza). Po całkowicie niespodziewanym i paraliżująco zaskakującym ataku mirosławickich (barlineckich) wojów, także  przy pomocy katapulty, udało nam się zdobyć ich obóz i zdobyć masę słodkich rzeczy! 

Podczas biwaku starsza część mieszkańców mogła wziąć udział w rocznicowej kuźnicy, gdyż właśnie 3 lata temu, w tym miejscu, zaczęła się kształtować komenda szczepu! Nie zabrakło także ogniska z rodzicami i starymi harcerzami. To właśnie nocne opowieści druha Karpia pobudziły wyobraźnię pewnej czwórki, której zamarzyło się przejęcie flagi Lotniarzy. Niestety, tym razem siła była po ich stronie, a ich granice zbyt dobrze obstawione. Nie zmienia to faktu, że część udało się nastraszyć, a drugą część pobudzić.

W trakcie biwaku powstała nawet Mennica GK (Gunio&Kropek), w której na naszych monetach wybito rozmaite symbole. Wyszło wiele kolekcjonerskich wzorów! Podsumowaniem biwaku były śluby obozowe, których głównym celem było zdobycie ręki córki książęcej Tomiry - walczyło o nią, aż 4 wojów – Janopłod (Jaś), Niesiełych (Łukasz), Przewuj (Wiktor) oraz Myślibor (Kornel). Wszyscy ci wojowie mieli wielkie dokonania dla naszego grodu, ale tylko jeden z nich mógł poślubić Tomirę. Stoczyli więc najpierw pojedynek na swe dokonania, swoją armię i propozycję dla Grodu, które mogli zaoferować - zwycięsko z tego wyszedł Janopłod oraz Przewuj, którzy stoczyli pojedynek na kciuki i już było wszystko wiadomo. Przewuj stanął obok Tomiry na ślubnym kobiercu. Myślibor pojął za żonę Izbisławe, Janopłod został hojnie wynagrodzony przez Księcia Przemysła, a Niesiełych no cóż – on otrzymał zaszczyt udzielenia ślubów jako Guślaż. Na wzór książęcej pary poszli inni i w sumie ślub wzięło 6 par. Wesele  było huczne i trwało do samego rana – mimo tego, że nikt tak długo nie wytrzymał. Tego samego wieczoru naramiennik dostał druh Wiktor po wielu niespodziewanych zwrotach akcji i ciężkiej drodze jaką musiał przebyć, doczekał się tego momentu - Wiktor Gratulujemy !

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, rodzicom za ogromne wsparcie, kadrze, a także i sąsiadom za świetną zabawę oraz masę wspaniałych wspomnień! Szczególne podziękowania kierujemy do tartaku pana Wawrzyniaka w Krzynce, od którego otrzymaliśmy odpadowy materiał do pionierki, oraz Nadleśnictwu Barlinek i Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu za pomoc załatwieniu formalności. Do zobaczenia w nowym roku harcerskim!

Więcej zdjęć i informacji o Szczepie: facebook.com/zhpBarlinek/

Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież