Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 poniedziałek 22 lipca 2024r.   imieniny: Albin, Bolesława, Bolisława

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Związek Dzieci Wojny z Barlinka i Myśliborza zorganizował wspólny wyjazd do sejmu RP. Wyjazd ten był planowany od kilkunastu miesięcy aż doszedł do skutku dzięki pracy i zaangażowaniu zarządów Dzieci Wojny z całej polski i posłów z parlamentarnego zespołu ds. wspierania środowisk Dzieci Wojny.

Szczególne podziękowanie dla Augustyna Wiernickiego Przewodniczącego Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny oraz parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny pod przewodnictwem posła Jacka Kurzępy za przygotowanie merytoryczne II Kongresu.

Wyjazd ten zaplanowano na czterodniową wycieczkę do Warszawy w dniach od 16 do 19 września 2018r. Barlinek reprezentowało 21 członków stowarzyszenia. Natomiast Myślibórz 33 członków. Do Warszawy udaliśmy się autokarem należącym do PKS Myślibórz. W ramach wycieczki w dniu 17 maja 2018r rozpoczęto zwiedzanie Warszawy od Świątyni Opatrzności Bożej oraz Pałacu w Wilanowie. Złożono kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis oraz pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Zapalono symboliczne znicze. Następnie wycieczka udała się do Łazienek. Po Łazienkach było 5 godzinne zwiedzanie Warszawy - Starówka, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście z pałacem prezydenta, Syrenka Warszawska, Pomnik małego powstańca. W dniu 19 września 2018r o godzinie 8.00 udaliśmy się na debatę do Sejmu RP.

REKLAMA

350 delegatów ze Stowarzyszeń Dzieci Wojny z całej Polski wzięło udział w II Kongresie Dzieci Wojny, który odbył się w Sejmie. Jego celem było podjęcie uchwał, w których ofiary II wojny światowej – będące wówczas dziećmi – domagają się m.in. zadośćuczynienia od Niemiec.

Sprawa odszkodowań za cierpienia związane z okupacją niemiecką w Polsce była jednym z tematów II Kongresu Polskich Dzieci Wojny, który odbył się w środę w Sejmie. Każda wojna jest klęską człowieczeństwa - podkreślił w liście do uczestników kongresu prezydent Andrzej Duda.

Kongres Polskich Dzieci Wojny, który odbył się w Sali Kolumnowej w Sejmie, rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a następnie hymnu Dzieci Wojny. Na wstępie odczytano także listy okolicznościowe od prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Każda wojna jest klęską człowieczeństwa, regresem moralnym i cywilizacyjnym. Jaskrawo dowodzi tego fakt, że w wyniku konfliktów zbrojnych cierpią również dzieci" - podkreślił Duda, którego list odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.

"Druga wojna światowa także pod tym względem okazała się największą w dziejach tragedią. Polacy doświadczyli tego w sposób szczególny. Szacuje się, że zginęło wówczas około dwóch milionów najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej, z czego połowa narodowości żydowskiej" - dodał prezydent.

"Blisko trzy miliony dzieci na polskich terenach zajętych przez Niemcy i Rosję Sowiecką doznało kalectwa fizycznego bądź psychicznego; dwa miliony zostało sierotami. Uszczerbki na zdrowiu fizycznym i psychicznym są i do końca pozostaną udziałem polskich dzieci wojny, wciąż żyjących pośród nas" - napisał Duda. Zapewnił też, że będzie wspierał przewidziane prawem inicjatywy, które będą mogły pomóc najmłodszym ofiarom II wojny światowej.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał w liście do uczestników kongresu, że wojna wciąż nie jest zamkniętym rozdziałem polskiej historii. Przypomniał, że w okresie PRL-u pomijano m.in. los dzieci, które ucierpiały w wyniku wojennej okupacji. "Na margines historii został zepchnięty temat najmłodszych ofiar nazizmu. A przecież to dzieci były największymi ofiarami totalitarnego reżimu; często samotne, pozbawione rodzicielskiej opieki oraz poczucia bezpieczeństwa doświadczały jeszcze większego bólu niż dorośli; były poddawane takim samym represjom jak ich rodzice" - napisał Kuchciński.

W problematykę kongresu wprowadził m.in. delegatów z całej Polski Augustyn Wiernicki - przewodniczący Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny. Podkreślając, że w 2018 r. Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości przewodniczący zwrócił uwagę na ofiarę Polaków, którzy po wielu latach niewoli odbudowywali ojczyznę. "W tej drodze do niepodległości dzieci wojny, ich rodzice, ich babcie i dziadkowie, mają swój wielki udział. „To jest pokolenie skrzywdzonych wojną babć i dziadków, którzy pozostają do dziś bez zadośćuczynienia” – dodał, wyjaśniając, że uważa, iż Polacy nie tylko uzyskali utraconą niepodległość, lecz także stworzyli w okresie międzywojennym podwaliny nowej polskiej państwowości" - mówił Wiernicki, przypominając również o późniejszych z okresu wojny niemieckich zbrodniach na narodzie polskim i o zniszczeniach w całym kraju będących wynikiem okupacji.

"Biuro Odszkodowań Wojennych przy Radzie Ministrów po drugiej wojnie światowej obliczyło, że nam Niemcy są winne 850 miliardów dolarów, a dzisiaj nam mówią, że nam dali jakieś 80 miliardów euro... Nam brakuje 850 miliardów dolarów. I wtedy wyglądalibyśmy jak Niemcy, jak Francja, jak wszystkie inne najwyżej postawione gospodarki Europy. O tym trzeba mówić i ust nie zamykać (...) Trzeba o tym Niemcom przypominać, żeby nie byli tak pyszni" - apelował Augustyn Wiernicki. Przypomniał też ubiegłoroczne uchwały, które podjęto na pierwszym kongresie. Były to uchwała w sprawie nowelizacji ustawy o kombatantach - tak, aby obejmowała swoim zakresem także dzieci wojny; uchwała w sprawie ustanowienia 8 maja - Dniem Polskich Dzieci Wojny (z centralnymi obchodami tego święta w Łodzi); uchwała w sprawie uwzględnienia w polskiej polityce historycznej problematyki najmłodszych ofiar II wojny światowej; uchwała w sprawie wyrównania rachunków krzywd doznanych przez polskie dzieci wojny (rozpoczęcie procesu wyrównywania krzywd uczynionych przez hitlerowskie Niemcy)."Polskie dzieci wojny zasługują na pamięć historyczną, a nie na zapomnienie" - podkreślił Wiernicki.

Obradą przewodniczył marszałek senior sejmu Kondrat Morawiecki, który również zabrał głos mówiący o naprawianiu krzywd Polskim Dzieciom Wojny. Wspomniał o pomocy materialnej i rzeczowej najbardziej potrzebującym.
Podczas II Kongresu przyjęto cztery uchwały, których podjęcia domagają się od rządu przedstawiciele związków i stowarzyszeń Dzieci Wojny. Są to m.in. uchwała w sprawie nowelizacji ustawy o kombatantach – tak, aby obejmowała swoim zakresem także dzieci wojny; uchwała w sprawie ustanowienia 8 maja – Dniem Polskich Dzieci Wojny (z centralnymi obchodami tego święta w Łodzi); uchwała w sprawie uwzględnienia w polskiej polityce historycznej problematyki Dzieci Wojny (m.in. ujęcie tych zagadnień w podręcznikach szkolnych i uniwersyteckich, regularne poruszanie tej tematyki przez media publiczne); uchwała w sprawie wyrównania rachunków krzywd doznanych przez Polskie Dzieci Wojny (rozpoczęcie procesu wyrównywania krzywd uczynionych przez hitlerowskie Niemcy dot. reparacji wojennych i odszkodowań).

W komunikacie na stronie internetowej Sejmu podano, że kongres jest ważnym spotkaniem, które ma służyć "zobrazowaniu rozmiaru krzywd wyrządzonym Polakom w związku z wojną, a także z okresem powojennym". Zgodnie z planem, tematyka kongresu dotyczyła m.in. problemu odszkodowań, zaś jego uczestnikami byli m.in. przedstawiciele Sejmu, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, IPN, a także reprezentanci krajowych stowarzyszeń Dzieci Wojny.
Więcej informacji o wydarzeniu, a także materiał wideo z kongresu można znaleźć na stronie internetowej Sejmu.

Około godziny 16.00 zakończył się II Kongres Polskich Dzieci Wojny w Sejmie RP. Wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcia. Następnie udaliśmy się z całą grupą pod Pałac Nauki i Kultury, gdzie wjechaliśmy windą na taras widokowy. Około godziny 18.30 udaliśmy się w drogę powrotną do Barlinka i Myśliborza.

Krzysztof Wolski

Komentarze

+1

Guest

Dobrze, że chociaż mamy tyle Dzieci Wojny bo zwykłych Dzieci rodzi się tylko 35%. Polska się wynaradawia podobnie jak Niemcy i wszędzie tam, gdzie występowały działania "inżynierów nacji". W Niemczech żyje ponad 6 mln Turków, już około 5 mln Arabów i ponad 25 mln Słowian nie mówiąc o innych w tym Czarnych- czy to jeszcze Niemcy? Dzieci rozmnażajcie się!.
+7

Gmerek

Pan Krzysztof Wolski jest zgodnie ze Statutem honorowym członkiem Związku. Chwała mu za to, że zgodził się pełnić funkcje Prezesa albowiem większość członków jest w podeszłym wieku.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież