Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 sobota 18 maja 2024r.   imieniny: Aleksandra, Alicja, Eryk

Reklama

Sodaspeed

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Jak było naprawdę?
Poniżej zamieszczamy oświadczenie sprawcy: "W nocy z 2/3 września chcąc zrobić zdjęcie z Symbolem Naszego Miasta – Barlinecką Gęsiarką, nieumyślnie przyczyniłem się do zrzucenia posągu z cokołu. Na przestrzeni lat, z różnych okazji ludzie robili sobie zdjęcia z Gęsiarką. Przypadek sprawił, że to właśnie mnie przydarzyło się to, że posąg spadł.

Od początku miałem świadomość tego co się stało. Mając poczucie odpowiedzialności zgłosiłem sprawę na Policję. Wiem, że trzeba ponieść konsekwencje – ale to nie wandalizm, a raczej przywiązanie do miasta i chęć uwiecznienia się na zdjęciu z Symbolem tego, z czym silnie się identyfikuję. To, co się stało z moim udziałem jest jedną z tych spraw, o których się myśli, „po co tam szedłem”. Chcę oświadczyć, że nie był to akt wandalizmu – zniszczyć byle zniszczyć – ale przypadek, brzemienny akurat dla mnie w takie konsekwencje."
Michał Żytkowiak

Nie mamy możliwości sprawdzenia, w jakim stanie przed pamiętnym wydarzeniem z dnia 3 września 2008 roku znajdowała się rzeźba i cokół. Bezpośrednio po wydarzeniu sprawcy nie zgłosili się na policję, bo od rana szukano świadków i była nawet wyznaczona nagroda za pomoc w odnalezieniu wandali. Nie wpłynęły też (mimo poczucia odpowiedzialności jak pisze sprawca) do UM żadne środki na pokrycie kosztów naprawy fontanny i rzeźby. Brak więc okoliczności łagodzących.

Zdjęcia z Gęsiarką pewnie wielu z nas by chciało mieć, jednak nie łamiemy prawa i powszechnie uznanych zasad. Faktem jest, że uszkodzenia zabytku są i ich naprawa będzie wymagała czasu i pieniędzy. Czas jest też potrzebny aby złagodzić w pamięci wymowę tego smutnego środowego poranka gdy po mieście gruchnęła wieść o zdarzeniu.

REKLAMA

Czy uda się nam zapomnieć o uczuciach, które żywiliśmy do sprawców zamachu na Symbol naszego miasta? Czy fakt łagodnego ich potraktowania nie spowoduje eskalacji jeszcze gorszych zachowań i aktów wandalizmu? Jak poczuli się wszyscy zasłużeni dla Barlinka nagrodzeni prestiżowym wyróżnieniem jakim jest (może już była...) Barlinecka Gęsiarka?

- Czy sprawcy powinni zostać potraktowani surowo czy łagodnie?
- Czy publiczne napiętnowanie czynu i poniesienie kosztów restauracji zabytku jest wystarczającą karą?
- Czy taka kara odniesie skutek pedagogiczny w stosunku do sprawców i reszty społeczeństwa?

Wiele pytań, nad którymi dyskusja może trwać bardzo długo. Według przysłowia „Gdzie dwóch Polaków tam trzy różne opinie”. Sprawiedliwości zapewne i tak stanie się zadość jednak wyciągnijmy z tej lekcji naukę dla siebie...

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież