Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 2 października 2023r.   imieniny: Dionizy, Stanimir, Teofil

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Szkoła bez barier
Wymiana młodzieży między Publicznym Gimnazjum nr 1 z ulicy Leśnej i Szkołą Podstawową z partnerskiej gminy Eksjö jest już tradycją. W tym roku dwudziestka uczniów i trzech opiekunów wyjechało do Eksjö już 14 września.

Podróż, choć męcząca, upłynęła bardzo szybko. Rejs promem „Wawel” kursującym na trasie Świnoujście - Ystad był dla wielu z nas pierwszą okazją do zakosztowania „bujania na morzu”. Podróż lądową kontynuowaliśmy luksusowym autobusem i przed południem w poniedziałek byliśmy już zakwaterowani w schronisku młodzieżowym.

W trakcie wizyty szwedzcy gospodarze przygotowali młodzieży wiele wspólnych, międzynarodowych zajęć i dużo atrakcji turystyczno-edukacyjnych. Uczestniczyliśmy we wspólnych lekcjach języka angielskiego, uczyliśmy się podstawowych słówek szwedzkich i polskich, rozegraliśmy polsko-szwedzki mecz w piłkę nożną i relaksowaliśmy się na basenie. W czasie pobytu zwiedziliśmy też miasto i byliśmy z wizytą w zakładzie przerabiającym odpady komunalne na energię i przedmioty użyteczne. Bardzo interesujący był też film dotyczący globalnego ocieplenia klimatu. Specjalnie dla nas uczniowie z Domu Młodzieży przygotowali mini koncert muzyczny.

REKLAMA

Nasze wrażenia?
Możemy się uczyć od Szwedów organizacji pracy szkoły, gdzie uczniowie nie są wtłaczani w ramy sztywnych programów edukacyjnych i choć miasto nie jest duże nie musi ograniczać naszych zainteresowań czy możliwości edukacyjnych. Jesteśmy również pod wrażeniem niespotykanej u nas samodyscypliny wśród uczniów. Nie zaobserwowaliśmy, aby uczeń był pod presją w czasie lekcji, że czegoś nie umie czy nie rozumie, ale z drugiej strony uczniowie byli świadomi, po co do szkoły przyszli i swym zachowaniem nie utrudniali nauki innym. Zobaczyliśmy też, jak powinny wyglądać drogi. Te w Szwecji są po prostu przysłowiowo równe „jak stół”.

Cały wyjazd upłynął w przyjaznej atmosferze. Młodzież podczas wymiany międzynarodowej uczyła się wiele o życiu w innym kraju, podpatrując ciekawe rozwiązania i być może sama wykorzysta tą wiedzę w przyszłości.

Jolanta Kaliszuk

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/szwecja/] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.