Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Konferencja
26. września 2008 roku, w ramach obchodów jubileuszu 730-lecia Barlinka, odbyła się I Konferencja Naukowa poświęcona historii naszego miasta. Około godziny 12.00 w sali widowiskowej Barlineckiego Ośrodka Kultury zasiadło ponad 300 osób, na czele z Burmistrzem Zygmuntem Siarkiewiczem i Królową Puszczy Barlineckiej.

Po powitaniu zaproszonych gości nastąpiło krótkie przemówienie Burmistrza i otwarcie konferencji. W celu podkreślenia jej charakteru przez ubraną w historyczne stroje młodzież wniesiona została uroczyście flaga Barlinka i towarzyszyła nam na scenie podczas prelekcji.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie z ZSP nr 1, którzy pod kierunkiem mgr Andrzeja Rudnickiego przygotowali prezentację multimedialną pt. "Historia barlineckiej kolei".
Podczas 15-minutowej przerwy mieliśmy okazję zapoznać się z wystawą z Centrum Edukacji IPN w Gorzowie Wlkp. pt. "Polacy i Niemcy przeciwko komunistycznej dyktaturze" oraz napić się ciepłej kawy przygotowanej przez organizatorów.

Kolejny wykład pt. „Historia jednej dzielnicy” mgr Marcina Peterleitnera z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nawiązywał do prowadzonych obecnie prac wykopaliskowych na terenie byłego kina i przedstawiał znaną historię tego terenu. Prelegent zaprezentował wiele historycznych już zdjęć i przypomniał wygląd stojących tu dawniej hoteli na czele z „Rote Hotel”.

W następnym wykładzie pt. „Śledztwo historyczne w sprawie pierwszego pożaru miasta”, pan  Kazimierz Hoffmann sięgnął do roku 1499 i na bazie istniejących historycznych dokumentów wykazał, że pierwszy opisany pożar miasta miał najprawdopodobniej miejsce między 11 marca, a 19 marca 1499 roku (według kalendarza Juliańskiego) i był na tyle duży, że miasto otrzymało 6 lat zwolnienia z podatków, co było niespotykane na owe czasy.

REKLAMA

Na zakończenie cyklu prezentacji, pan Jan Krzysztoń – pracownik Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, zapoznał nas z dobrami kultury, jakie podczas ubiegłorocznej inwentaryzacji przeprowadzonej na terenie Barlinka i okolic udało się odnaleźć i opisać. Do celów prezentacji wybrano kilka pobliskich wiosek (Równo, Dziedzice, Strąpie, Niepołcko..) posiadających walory historyczno – turystyczne. Oprócz omówienia wybranych obiektów zobaczyliśmy ile pracy i zaangażowania włożyli wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia podczas dokumentowania prac terenowych i wyszukiwania danych w historycznych dokumentach.

Konferencję zorganizowały panie Monika Przybylska i Halina Olkiewicz - Fijałkowska z Muzeum Regionalnego w Barlinku oraz Barlinecki Ośrodek Kultury i Urząd Miejski w Barlinku.

Tytuł konferencji „Karty z historii Barlinka” był bardzo trafny – zebranej publiczności przedstawiono dogłębnie jedynie kilka wybranych tematów, dlatego też wiele osób pozostało w niedosycie wiedzy o dziejach naszego miasta. Dziś jeszcze nie znamy edukacyjnej wartości konferencji, jednak za kilka lat może się okazać, że mamy wśród barlineckiej młodzieży np. studentów, regionalistów i entuzjastów badania historii. Mam nadzieję, że konferencja będzie milowym krokiem w działaniach na rzecz zgłębiania dziejów Barlinka.

KaKa

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/karty/] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież