Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Płyty azbestowe
- Azbest leży poukładany w pryzmach – twierdzi radny Lewczuk. Potrzebne są duże pieniądze. Rajcy miejscy odrzucili projekt uchwały, mówiący o pomocy osobom prywatnym w likwidacji wyrobów zawierających azbest. Decyzję argumentowali zbyt małą pomocą finansową ze strony gminy. Na terenie gminy znajduje się kilka tysięcy metrów kwadratowych płyt azbestowych.

W większości tzw. eternitu, którym pokryte są m.in. dachy domów, stodół i budynków inwentarskich. Natrafić na nie można także w samym mieście. Eternitem pokryte są chociażby przy domowe komórki.

Płyty zarosły mchem

- Nie zastanawiałem się nad usunięciem eternitu z mojego niewielkiego budyneczku gospodarczego- mówi mieszkaniec ul. Gorzowskiej. – Raz, że nie widzę takiej potrzeby, a dwa to nie mam na to pieniędzy. Zresztą, komu to przeszkadza? Płyty azbestowe leżą na tym dachu kilkadziesiąt lat. Częściowo zarosły nawet mchem. – Dlatego nie zawracam sobie nimi głowy – podkreśla barlinianin. Także w centrum miasta znajdują się dachy z rakotwórczym azbestem. Znajduje się on na starych poniemieckich kamienicach. Wspólnoty mieszkaniowe w tych budynkach uzgodniły z Barlineckim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, że sukcesywnie będą niebezpieczne dla zdrowia elementy usuwane.

REKLAMA
Nie tylko azbest
– Na pomoc w likwidacji m.in. płyt azbestowych przewidzieliśmy na przyszły rok w budżecie około 38 tysięcy złotych – mówi kierownik referatu ochrony środowiska Cezary Krzyżanowski. – Pieniądze pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Liczyliśmy, że uda nam się dzięki temu usunąć w jednym roku, około czterech tysięcy metrów kwadratowych eternitu. Dopłacalibyśmy 90 procent do kosztów utylizacji i 10 procent do kosztów demontażu. Jednak radni uznali, że to za mało. Jednym z postulatów było podniesienie kosztów gminy do prawie 90 tys. złotych rocznie. To prawie cały budżet GFOŚ. – A na terenie gminy jest wiele innych potrzeb, których koszty pokrywane są właśnie z tego funduszu – podkreśla Krzyżanowski.

Więcej dla zachęty

Za zwiększeniem puli pieniędzy na usuwanie wyrobów zawierających azbest, opowiada się radny Paweł Lewczuk. – Żeby zachęcić mieszkańców do likwidacji azbestu, udział gminy musi być w tym przedsięwzięciu większy. Są na terenie gminy miejsca, gdzie płyty azbestowe są zdjęte i poukładane w pryzmy. – Dlatego tak ważny temat powinno się jeszcze raz przeanalizować – podkreśla radny.

Image

O tym, że nie ma żadnych funduszy pomocowych na walkę z azbestem, starała się przekonać radnych zastępca burmistrza Amelia Pakosz. – Taką odpowiedź dostaliśmy m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska ze Szczecina. – Istnieje możliwość wzięcia pożyczki na ten cel z Urzędu Wojewódzkiego. Pożyczki na preferencyjnych warunkach. Dlatego więc, zaplanowaliśmy taką a nie inną kwotę w naszym GFOŚ. – Uważamy, że dzięki temu w ciągu sześciu lat uporalibyśmy się z grubsza, z problemem azbestu na terenie gminy - podkreśla Pakosz. Te i inne argumenty nie przekonały większości radnych. Dlatego postanowili oni, że projekt uchwały powróci do prac w komisjach rady. Za takim rozwiązaniem wypowiedziało się dziesięciu z nich.

jas

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież