Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Inwigilacja w pracy
Dość modnym zjawiskiem stała się inwigilacja w pracy. Pracodawcy śledzą pracowników w obawie przed defraudacją. Dziś coraz szersze grono ma dostęp do tajemnic firmy i wiedzy o niej. W powszechnym użyciu występują dwa podobne do siebie terminy: spring, czyli szpiegowanie, i snooping, czyli węszenie.

Generalnie chodzi o monitorowanie zachowania pracownika przy użyciu niejawnych sposobów prowadzenia kontroli i zbierania informacji. Węszenie i szpiegowanie są coraz łatwiejsze, dzięki nowoczesnym technologiom informatycznym.

Najczęściej nadzorowi podlegają strony internetowe przeglądane przez pracowników, czas spędzany przy klawiaturze, zawartość twardych dysków, treść wysyłanych e-maili. Ponadto nagrywane i odsłuchiwane bywają rozmowy telefoniczne, sprawdzane numery telefonów, na jakie dzwonią pracownicy. Niektórzy pracodawcy śledzą swoich pracowników, korzystając z systemu nawigacji GPS, inni podglądają ich przez kamery wideo. Obserwują w różnych sytuacjach, często osobistych, a nawet intymnych. Niektórzy pracodawcy wyposażają pracowników w telefony z funkcją lokalizacyjną, dzięki której z łatwością można ustalić w każdej chwili miejsce pobytu pracownika. Specjalne programy komputerowe rejestrują każdą przerwę w pracy, niekiedy krzesła wyposażone są we wbudowane czujniki pomiaru. Zaś specjalne programy komputerowe umożliwiają przechwytywanie wpisywanego na klawiaturze tekstu.

Zgodnie z prawem unijnym, przechwytywanie wszystkich e-maili jest nielegalne. W krajach UE przyjmuje się, że wszelkie formy kontroli pracowników łączą się z pozyskiwaniem o nich pewnych informacji związanych z danymi osobowymi. W większości krajów unijnych kwestie monitoringu pracowników podlegają przepisom o ochronie danych osobowych. Stąd wynika obowiązek jawności stosowania monitoringu.

REKLAMA

Jak jest w Polsce? Prawnicy zwracają uwagę na brak konkretnej regulacji w prawie pracy odnośnie tej kwestii. Temat pozostaje delikatny. Najwięcej emocji wzbudza przeglądanie przez pracodawcę poczty elektronicznej, SMS-ów, nagrywanie i odsłuchiwanie prowadzonych ze służbowego telefonu rozmów.

Pracodawca ma prawo kontrolować pracę pracowników i na tej zasadzie wolno mu np. kontrolować treść umów wysyłanych e-mailami czy też innych służbowych wiadomości. Powinien jednak uświadomić pracownikom, że są kontrolowani.

Inwigilacja, niejawny monitoring, często pozostają w ścisłym związku z innymi negatywnymi czynnikami w miejscu pracy. Oprócz braku dialogu, porozumienia na linii pracownik-pracodawca, to także w polskich realiach duża rotacja kadr. Pracownicy nie identyfikują się z firmą, nie poczuwają do lojalności wobec pracodawcy, który nie dość, że zatrudnia na paromiesięczny czas określony, to jeszcze często łamie prawa pracownicze.

We współczesnych firmach donosicielstwo stało się poważnym problemem. W dodatku, często takie działania są wzmacniane przez przełożonych różnymi zachętami w postaci nagród ustnych czy pieniężnych. Donosy pojawiają się tam, gdzie łamane są prawa pracownicze, występuje dyskryminacja i zróżnicowane traktowanie ludzi. Wtedy zawsze znajdą się ci, którzy chcą innym zaszkodzić, zablokować awans, podwyżkę, zmniejszyć przychylność szefa lub uzyskać coś dla siebie. Tymczasem donosy powodują konflikty i w efekcie szkodzą firmie. A chyba nie o to chodzi.

Oprócz zasadniczej różnicy w wysokości zarobków, niemal wszyscy zwracają uwagę na diametralnie odmienną atmosferę pracy i relacji między pracodawcami i pracownikami. Czy to oby nie wynika z mentalności Polaków ?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież