Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.


 sobota 22 czerwca 2024r.   imieniny: Achacjusz, Alban, Broniwoj

Reklama

Sodaspeed

Koronacja Królowej Puszczy Barlineckiej

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Odsłonięcie pomnika
W dniu 22 października, w 30 rocznicę inauguracji pontyfikatu Papieża - Polaka, odbyła się w Barlinku doniosła uroczystość odsłonięcia jego pomnika. Kosmetyczne prace przygotowawcze na przykościelnym skwerze trwały już od rana.

fotorelacja

Ponieważ kulminacja uroczystości zaplanowana była na wieczór, zamontowano dodatkowe reflektory oświetlające plac. Pomnik udekorowano kwiatami oraz symboliczną wstęgą. Przed głównym wejściem do Kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP widać odnowiony posąg Najświętszej Marii Panny, a z południowej strony znajduje się nowa, piękna fontanna z rzeźbą modlącego się aniołka. Z wnętrza budowli słychać śpiew – to próba barlineckiego chóru HALKA pod kierunkiem Ireneusza Zagaty.

Minęła godzina 15.30. Połączone chóry „Cantore Gospel” i „Echo Arioso” ze Stargardu Szczecińskiego oraz „Halka” z Barlinka wykonały Oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów Św. Siostry Faustyny. Utwór został skomponowany przez Zbigniewa Małkowicza. Muzykę do Oratorium wykonał Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” z Poznania. Koncert został zakończony wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni Jana Pawła II – „Barki”.

Tuż przed godziną 17.00, od ceremonialnej procesji rozpoczęła się koncelebrowana Msza Święta z udziałem Księdza Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego, której przewodniczył Kardynał Henryk Gulbinowicz. W czasie kazania, Ksiądz Kardynał przypomniał jak wielką wagę należy przywiązywać do wartości rodzinnych oraz miłości i szacunku dla bliskich nam osób. Msza Święta jak i późniejsza uroczystość została dodatkowo uświetniona przez akompaniującą orkiestrę dętą. Około godziny 19.10 rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pomnika na przykościelnym skwerze. Usłyszeliśmy krótkie przemowy Burmistrza Barlinka – Zygmunta Siarkiewicza, Pani Katarzyny Tomaszewskiej, której należą się olbrzymie podziękowania za sam pomysł sprowadzenia do Barlinka pomnika Jana Pawła II i dalszą jego realizację, a która przyjechała do nas aż z Winnipeg w Kanadzie oraz Księdza Dziekana – Proboszcza Parafii p.w. NSNMP - Bronisława Lose. Następnie Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz odmówił modlitwę i dokonał poświęcenia pomnika.

REKLAMA

Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! – takie słowa widnieją na tablicy u stóp pomnika i tymi słowami rozpoczyna się list erekcyjny, który został podpisany przez Jego Eminencję Kardynała Gulbinowicza, Księdza Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego, Księdza Proboszcza Bronisława Lose i Burmistrza Barlinka Zygmunta Siarkiewicza i następnie zamurowany w cokole pomnika.
Po kilku chwilach, przy dźwiękach fanfarów, nastąpił akt odsłonięcia pomnika, dokonany przez wymienionych  dostojników kościelnych, księdza Dziekana i Burmistrza Barlinka.

{jgflv file:=[pomnik.flv] width:=[409] height:=[230] autostart:=[false]}

Po chwili głos zabrała przedstawicielka młodzieży, grupy najbliższej sercu Jana Pawła II. Chwilę na spotkanie z Księdzem Kardynałem miały też dzieci ze Stowarzyszenia BRATEK. Na koniec uroczystości wiele osób, na czele z Przedstawicielami Rady Miejskiej złożyło kwiaty pod pomnikiem.

P.S. Choć pod koniec uroczystości siąpił drobny deszczyk, to jednak pogoda nie utrudniała życia uczestnikom i organizatorom. Martwi jednak fakt, że na trójkę wracających z niej osób najechał na przejściu dla pieszych czerwony opel calibra prowadzony przez młodego mężczyznę. Dosyć poważne obrażenia odniosły dwie potrącone kobiety i mężczyzna. Osoby zostały odwiezione przez karetkę do szpitala, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

MIKA

Foto: MIKA

Foto: Jacek Słomka
 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież