Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Zużyty sprzęt - nie na śmietnik !!
Niebezpieczeństwa dla środowiska i człowieka powodowane przez wycofany z użytkowania sprzęt elektroniczny (np. komputerowy, telefoniczny) i elektryczny (np. żarówki energooszczędne, pralki, lodówki, odkurzacze, lokówki, suszarki) dotyczą przede wszystkim metali ciężkich wchodzących w skład ich elementów.

Do niedawna „normalnym" sposobem postępowania było wysłanie np. starego komputera wraz z drukarką i monitorem na wysypisko. Sposób ten, jak w przypadku większości odpadów, wydawał się oczywisty, gdyż poza niewielką częścią zawierającą śladowe ilości metali szlachetnych, całość była praktycznie bezwartościowa. Nowe przepisy oraz wzrost świadomości dotyczącej zawartości szkodliwych substancji w wycofanym z eksploatacji sprzęcie w znacznym stopniu ograniczają jego ilość na wysypisku. Taki sprzęt poddany recyklingowi w prawie 100% pozwala się dalej wykorzystać.
 
Właściwy recykling odbywa się na specjalistycznych liniach technologicznych, umożliwiających rozdrabnianie i sortowanie powstałej z demontażu masy według materiału i wielkości powstałych cząstek. W efekcie uzyskuje się złom żelazny, złom metali kolorowych, tworzywa sztuczne różnego rodzaju, szkło kineskopowe oraz materiał odpadowy, nie nadający się do powtórnego użycia.

REKLAMA

Odzyskany metal, w postaci złomu żelaznego i złomu metali kolorowych, jest pełnowartościowym surowcem. Kolejnym istotnym materiałem są tworzywa sztuczne. Po rozdrobnieniu tworzywa są wydzielane z powstałej mieszaniny. Sposobów na wysortowanie poszczególnych rodzajów tworzyw jest kilka. Najprostszą, chociaż niezbyt efektywną metodą jest sortowanie ręczne. Ponadto stosuje się automatyczne linie sortownicze wykorzystujące spektroskopię NIR (bliska podczerwień) lub wykorzystując różnice w gęstości właściwej poszczególnych polimerów - rozdział bezpośrednio w cieczy przy użyciu np. wirówek. Wysortowane tworzywa znajdują szerokie zastosowanie w produkcji elementów elektroniki, bądź też innego asortymentu, pod warunkiem, że nie zawierają domieszek innych polimerów. Z odzyskiwanego PS wytwarzane są m.in. folie elektroizolacyjne, układy scalone, puszki gniazd wtykowych, obudowy odbiorników radiowych. Z kolei obudowy komputerów, klawiatur i wiele innych produktów można wytwarzać z pochodzącego z recyklingu ABS. Także pozostałe tworzywa można wykorzystać ponownie, w produkcji m.in. klejów i spoiw, laminatów do produkcji płytek układów scalonych, części do zmywarek i pralek automatycznych, rurek, folii i taśm izolacyjnych, słupków drogowych itp.

Image

Jeżeli przetwarzanie tworzyw sztucznych budujących struktury części komputerowych nie sprawia większego problemu, to w przypadku szkła tworzącego monitory komputerowe sprawa nie jest już tak prosta. Utrudnienie stanowi duża zawartość ołowiu, sięgająca nawet około 30%. Powszechnym sposobem na utylizację szkła monitorowego jest wykorzystywanie go w postaci stłuczki jako warstwy spodniej do budowy dróg i autostrad. Można także mielić kineskopy na proszek, który może być następnie wykorzystywany do wytopu szkła ołowiowego w hutach.

Na naszym podwórku
Co możemy zrobić w naszych warunkach ze zużytym sprzętem elektrycznym bądź elektronicznym? Sprawa jest bardzo prosta. Każdy zużyty sprzęt możemy oddać nieodpłatnie do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt tego samego typu. Możemy też, zamiast do sklepu, odwieźć go do barlineckiego PGK, gdzie również nieodpłatnie się go pozbędziemy. Zużyte tonery i zasobniki z tuszem chętnie odbierze większość sklepów prowadzących sprzedaż takiego asortymentu. Coraz częstsze są także ogłoszenia firm skupujących każdą ilość tych akcesoriów za dobrą cenę.

Najważniejsza informacja dla nas jest taka, że możemy już bezpiecznie dla środowiska i nieodpłatnie pozbyć się uciążliwych odpadów. Czyste środowisko to skarb, który można łatwo utracić!
Tak więc zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne - nie na śmietnik!

MIKA

PS. Niestandardowy sposób wykorzystania starej pralki...

Image

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież