sobota 13 sierpnia 2022r.   imieniny: Diana, Gertruda, Helena

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
2.5 1 1 1 1 1 Ocena 2.50 (6)

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez nasze miasto była inspiracją do stworzenia inscenizacji, która opierając się na najdawniejszych podaniach lokalnych stworzyła obraz najstarszej historii Barlinka.

Tej mrocznej, burzliwej, z gusłami i czarownicami w tle. Autorka scenariusza - Pani Beata Malinowska – we współpracy z Panią Dorotą Kossowską-Sobór - umiejętnie powiązała wątki zaczerpnięte z legend Romany Kaszczyc i pokazała niełatwe początki naszego miasteczka. Mieliśmy okazję poznać rycerza Toyte, gęsiarkę oraz innych mieszkańców grodu, którzy mieli swoje słabości, czasem egoizm, beztroska i wiara w przesądy przysłaniały odruchy serca czy racjonalne potrzeby i zagrożenia miasta.

REKLAMA

Wzloty i upadki odnotowane w zapiskach o Berlinchen, Neue Berlin czy w końcu Barlinku znalazły odbicie w inscenizacji. Pokazano, że choć "Człowiek jest dobry, mądry, spokojny, ufny w swój rozum..." to czasem ulega pokusom i niszczy...refleksja go jednak dopada…cęsto niestety za późno. Przykładem takim może być tutaj postać KATA. Dobrze się stało, że historię w nieco innym wydaniu mieli okazję poznać uczniowie młodszych klas SP-4. Dowiedzieli się, że mamy także swoje piękne opowieści o czasach pradawnych, że Barlinek, wzorem innych miast polskich, poszczycić się może legendarnymi korzeniami. Mali aktorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i doskonale przygotowali się do występu. Musieli przezwyciężyć stres, opanować sporo tekstu i włożyć całe serce, żeby poruszyć widza. Brawo!

Może warto tego typu widowiska włączyć w oficjalne obchody Święta Miasta? A swoją drogą przypomnijmy, że równie piękne spektakle mogliśmy oglądać z okazji Święta Niepodległości czy bożonarodzeniowych jasełek.

SP4

 

Komentarze

+7

Guest

"Odzyskanie niepodległości Barlinka????". No przepraszam ale chyba zdobycia. Czas już był na to aby skończyć z komunistyczną propagandą. Barlinek - jak i całe "ziemie odzyskane" - został przyznany Polsce przez Stalina, żeby było gdzie przesiedlić naszych rodaków ze wschodu, bez żadnych ustaleń z Brytyjczykami czy Amerykanami.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.