BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 sobota 28 stycznia 2023r.   imieniny: Agnieszka, Piotr, Radomir

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Bezdomni nie chcą do schroniska
Kilkustopniowe mrozy w ostatnich dniach sprawiły, że barlineccy policjanci bacznie przyglądają się miejscom, gdzie nocami mogą przebywać osoby bezdomne. Ośrodek Pomocy Społecznej w Barlinku, jest przygotowany do udzielenia pomocy wszystkim, którzy chcą bezpiecznie, w cieple przetrwać zimę. Niestety, część bezdomnych nie chce z tego skorzystać.

- Do żadnego schroniska nie dam się zamknąć - mówi spotkany w OPS pan Jerzy. - Nie jest to pierwsza zima, którą jakoś przeżyję bez tej pomocy. Byleby tylko coś dali do zjedzenia i ubrania. A kąt do spania to zawsze się gdzieś znajdzie. W jakimś starym budynku, lub u znajomych. Jak się najem i ubiorę, to żadna zima mi nie groźna.

Okazuje się, że pan Jerzy i inni mu podobni nie chcą iść do schroniska tylko z jednego powodu. Picie alkoholu jest tam wzbronione.

REKLAMA

- Takim osobom staramy się pomóc w inny sposób - zapewnia Alina Sznabowicz, kierowniczka OPS. - Mogą przyjść do nas i zjeść coś ciepłego. Nawet w dni wolne od pracy mogą liczyć na gorącą herbatę i jedzenie. W nagłych przypadkach mają zapewnione miejsce noclegowe u osoby prywatnej. Ta pomoc jest doraźna, do momentu załatwienia miejsca w schronisku dla osób bezdomnych.

Bezdomni mogą liczyć także na pomoc medyczną zarówno ze strony pogotowia ratunkowego, jak i szpitalnej izby przyjęć. Pomocą służy barlinecki Klub Abstynenta, działający w budynku OPS. Specjalnie dla bezdomnych przygotowano bony żywnościowe. Wszystko po to, aby takie osoby, które stale lub czasowo przebywają na terenie gminy, mogły przeżyć zimę.

Równie aktywni są policjanci.
- Codziennie w godzinach wieczornych sprawdzamy wszystkie miejsca, w których takie osoby mogą przebywać - mówi Jerzy Symela, kierownik referatu prewencji. - Mamy wykaz takich osób. Dowiadujemy się gdzie są, co robią.

Ale funkcjonariusze, podczas patroli, przyglądają się także osobom, które choć nie są bezdomne, znajdują się pod wpływem alkoholu. Mróz może okazać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem.

- Często zdarza się, że patrol policji odwozi ich do domów - tłumaczy Jerzy Symela. - Chcę z całą mocą podkreślić, że szczególnie w okresie zimy, policjanci będą bacznie zwracać uwagę na osoby nie posiadające stałego miejsca zamieszkania. Będziemy kontrolować ogródki działkowe, cegielnie i stare zakłady drzewne, bo właśnie tam takich osób przebywa najwięcej.

Źródło/Foto: gs24.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.