BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 wtorek 31 stycznia 2023r.   imieniny: Cyrus, Marceli, Piotr

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
ŻEGNAMY ZIMĘ BEZ ŻALU?

Dziś 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Witacie ją z radością, czy może jednak żal Wam odchodzącej zimy? W końcu dawno jej nie było, a w tym roku nareszcie pokazała swoje prawdziwe oblicze. Był śnieg, mróz, odkurzyliśmy sanki i łyżwy.

 

REKLAMA

Bawiliśmy się jak za czasów dzieciństwa a i naszym dzieciom pokazaliśmy jak można korzystać z zimy. Rodzinnie lepiliśmy bałwany, jeździliśmy na łyżwach po zamarzniętym Jeziorze Barlineckim i spędzaliśmy dużo czasu w lasach, gdzie ten śnieg był wyjątkowo piękny.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, to także tradycje. Po pierwsze, ulubiony dzień uczniów, czyli dzień wagarowicza. W tym roku nie dość że wypadł w niedzielę, to jeszcze mamy zdalne nauczanie. Jakby przypadł w tygodniu to jak go się obchodzi? Nie włącza się komputera? 

 

Zima w Barlinku

 

Po drugie, 21 marca topimy kukłę Marzanny. Ta tradycja, dziś ma charakter jedynie symboliczny, jednak dawniej, obyczaj ten traktowano bardzo poważnie. Marzanna, jako symbol śmierci i zimy w mitologii słowiańskiej, robiona ze słomy, materiałów i ozdób, niegdyś uczestniczyła w pochodzie. Przechadzano się z nią po wsi, śpiewano, odprawiano rytuały. Dziś, kukłę podpalamy i wrzucamy do wody, w ten sposób żegnając zimę i witając wiosnę.

21 marca to także Międzynarodowy Dzień Lasów. Tegoroczne hasło obchodów tego dnia brzmi „Lasy to droga do odnowy i dobrego samopoczucia”.  Lasy Państwowe startują też z kampanią „Łączą nas drzewa”, podczas której leśnicy zachęcają do leśnych spacerów i cieszenia się budzącą się po zimie przyrodą.

 

Zima w Barlinku

 

I my zachęcamy więc Was do spaceru. Pozachwycajcie się, popatrzcie na lasy z wdzięcznością i pooddychajcie świeżym powietrzem. Przygotowaliśmy też dla Was film, na którym możecie w bardzo przyspieszonym tempie zobaczyć, jak okiem naszej kamery wyglądała tegoroczna zima.

 

M.Przybylska 

 

 

Komentarze

+1

Guest

Nasze dzieci nie mają pojęcia o topieniu Marzanny, bo to po pierwsze zbyt niebezpieczne zapalać słomę w obecności uczniów a po drugie nieekologiczne wrzucać kukłę do zbiornika wodnego. Szkoda, że się już tego nie praktykuje

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.