BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
SPOTKALIŚCIE U NAS WILKA?

Zastanawialiście się kiedyś ile wilków jest w Puszczy Barlineckiej? Ciężko je zauważyć, bowiem są płoche i raczej unikają kontaktu z ludźmi. Co nie zmienia faktu, że są to dzikie zwierzęta i nie możemy do końca przewidzieć jak się zachowają. Wszystko uzależnione jest od sytuacji w jakiej znajdzie się zwierzę.

 

REKLAMA

  

Nie ulega jednak wątpliwości, że wilki są obecne w barlineckich lasach. Na terenie Nadleśnictwa Barlinek wielokrotnie obserwowano pojedyncze przechodnie osobniki. Pracownicy nadleśnictwa napotykali również watahy liczące od 3 do 5 osobników – powiedziała naszej redakcji Karolina Genik Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przyrody i edukacji w Nadleśnictwie Barlinek.

 

Film: Marcin Kaczmarek

 

Kilka dni temu, redakcja Barlinek24 otrzymała zdjęcie, a na niej nieżyjący już niestety koziołek. Nasza Czytelnicza zastanawiała się, czy mogła to być „robota” wilka. Jednoznacznie, stwierdzić tego nie można. Jednak po analizie zdjęcia, można wywnioskować, że to raczej inne zwierzęta dopadły sarnę. Wilk powoduje bowiem dużo większe uszkodzenia tuszy zwierzęcia. Przez wiele lat, ludzie polowali na wilki, jednak od 1998 roku, gatunek ten został objęty ochroną gatunkową ścisłą na obszarze całej Polski. Nielegalne zabijanie czy też chwytanie wilków, podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności.

 

W mediach społecznościowych pojawia się wiele informacji na temat sytuacji konfliktowych na linii człowiek-wilk. Mamy tutaj na myśli podchodzenie wilków do siedzib ludzkich, wyrządzanie szkód w zwierzętach gospodarskich i/lub domowych. W sytuacji, kiedy takie zdarzenie będzie miało miejsce (na terenie województwa zachodniopomorskiego), należy to zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie w celu uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki, bądź też podjęcia ewentualnych działań zaradczych. – dodała Karolina Genik.

 

Foto: Tomasz Tomiak - zdjęcia wykonane na terenie Leśnictwa Śródborów

 

Foto: Grzegorz Ostrycharz - zdjęcia wykonane na terenie Leśnictwa Łubianka

 

Ślady wilka - Puszcza Barlinecka

 

Przy okazji pytań o wilki, zapytaliśmy też o żubry. Nie bez przyczyny, ponieważ do naszej redakcji dotarły sygnały o spacerze tego niezwykłego zwierzęcia w okolicach Pełczyc. Czy barlineccy leśnicy mają jakieś informacje o żubrach w naszej puszczy. 

 

Pojawiają się sygnały świadczące o obecności żubrów w barlineckich lasach. Stwierdzono bytowanie żubra w leśnictwie Niesporowice i Moczydło. Spotykane przez nas to pojedyncze osobniki.

Jeśli uda się Wam zrobić zdjęcie spacerującego żubra w Puszczy Barlineckiej, prześlijcie do nas zdjęcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

M.Przybylska 

 

Foto: Bogumiła Mazur - dziękujemy

Żubry w barlineckich lasach

 

 

Foto: Małgorzata Dzida - dziękujemy

 

 

Komentarze

+8

jacuś

Cytuję bubujogi:
bardzo dobrze ,po co macie chodzić do lasu? śmiecić, krzyczeć ? straszyć zwierzynę? las jest dla tych , którzy wiedzą jak się w nim zachować a wilk jest po to, żeby pilnować porządku. Zwierzyna czuje bardzo dobrze od kogo może doznać krzywdy a gdzie czuje się bezpiecznie
"tańczący z wilkami"
święte słowa
+13

bubujogi

bardzo dobrze ,po co macie chodzić do lasu? śmiecić, krzyczeć ? straszyć zwierzynę? las jest dla tych , którzy wiedzą jak się w nim zachować a wilk jest po to, żeby pilnować porządku. Zwierzyna czuje bardzo dobrze od kogo może doznać krzywdy a gdzie czuje się bezpiecznie
"tańczący z wilkami"
+13

Guest

Cytuję Guest:
No raczej strach chodzić do lasu ale przed myśliwymi!

Gdyby nie myśliwi.. to strach by bylo wychodzic z domu:)
Nie, nie jestem myśliwym:)
Bardziej szkodzi człowiek człowiekowi.. niż ta zwierzyna
+3

Guest

Polecam filmik z tvPodkarpacie.pl na YouTube pt. "WILKI: Wilk atakuje i pożera bezbronnego uwiezionego psa!", co by nigdy nie dokarmiać tych dzikich drapieżników, bo gdy tylko przyciągniemy je pod zabudowania, to nie dziwmy się później, że nawet ich udomowieni krewniacy padają ich ofiarą.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.