Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 24 maja 2024r.   imieniny: Estera,Joanna, Maria, Zuzanna

Reklama

Sodaspeed

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
NOC MUZEÓW ZA NAMI

To była pierwsza tak duża impreza, zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Barlinku, tuż po obluzowaniu obostrzeń. 15 maja odbyła się Europejska Noc Muzeów, która w tym roku, przybrała wyjątkową formę.

 

REKLAMA

 

Każdego roku w Polsce, 15 maja obchodzone jest Święto Niezapominajki, tak więc i w Barlinku głównym motywem Nocy, była właśnie niezapominajka. „Niezapominajkowa Noc Muzeów – w świecie Barlineckiej Romy”, bo taki tytuł nosiły obchody Europejskiej Nocy Muzeów, to uczczenie niezwykłej osoby, niezapomnianej artystki, poetki, malarki – Romany Kaszczyc.

Ten dzień rozpoczęto w Europejskim Centrum Spotkań, gdzie dyrektor BOK Brygida Liśkiewicz odsłoniła anioła wykonanego w Pracowni Ceramiki Unikatowej. Od tego dnia, tamtejsza galeria artystyczna, nosi imię Romany Kaszczyc. Po części oficjalnej, każdy mógł zwiedzić galerię, gdzie znajdują się prace Artystki a następnie wszyscy udali się na Rynek Miejski, gdzie odbył się niezapominajkowy happening. 

Był niebieski rower, przy którym można było robić sobie zdjęcia, udekorowano gęsiarkę (szarfę wykonały panie z Domu Seniora z Trzcinnej a wianek Gerda Gajewska), nie zabrakło wystawy prac dzieci z barlineckich przedszkoli, najmłodsi mogli malować na folii niezapominajkową łąkę a Biblioteka Publiczna przygotowała prezentację wszystkich książek Romany Kaszczyc.

W części artystycznej wystąpił długo niewidziany, jednak jak było widać w znakomitej formie, Teatr Poezji „Wiatrak”, który przedstawił swoją interpretację „Barlineckiej Niezapominajkowej Legendy”.  Zagrał zespół Nova Band, zaśpiewał Antoni Płaczek i zatańczył zespół Feeling Dance Group. Skrzaciki rozdawały kotyliony i niebieskie balony. Po happeningu, odbyła się dalsza część imprezy ale na nią, zaproszono już do Muzeum Regionalnego. Tam zagrał i zaśpiewał Krzysztof Komorowski oraz otwarto wystawę prac inspirowanych „Niezapominajkową legendą”. Prace namalowało dwudziestu artystów z całej Polski (wystawę można oglądać do końca czerwca). 

Ważnych punktem obchodów było wznowienie „Barlineckiej Niezapominajkowej Legendy”, którą już od poniedziałku można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej. Europejską Noc Muzeów zorganizowało BOK - Muzeum Regionalne oraz BOK - Centrum Informacji Turystycznej.

 

M.Przybylska

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież