pldaenfrdeuk

 

 


 poniedziałek 14 czerwca 2021r.   imieniny: Bazylid, Eliza, Justyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Kasacja pojazdów Barlinek

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

A A A
4.6363636363636 1 1 1 1 1 Ocena 4.64 (11)
POŚWIĘCENIE CERKWI PRAWOSŁAWNEJ

W sobotę 5 czerwca, miała miejsce uroczystość poświęcenia Cerkwi Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Barlinku. Święcenie, odbyło się z uwagi na zakończony właśnie gruntowny remont,  który był możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie i Gminy Barlinek.

 

REKLAMA

 

W dzisiejszym nabożeństwie, wzięli udział hierarchowie - Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, Arcybiskup Jerzy ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej oraz mieszkańcy Barlinka. Poświęcono nie tylko samą Cerkiew ale też prestoł jak i kopułę z krzyżem, która zostanie osadzona na dachu. 

 

POŚWIĘCENIE CERKWI PRAWOSŁAWNEJ

 

Cerkiew Prawosławna pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Barlinku, wpisana jest do rejestru zabytków. Jej proboszczem od 2013 roku jest ks. Jarosław Biryłko. Barlinecka parafia jest bardzo mała, jak podają źródła, liczy jedynie 10 rodzin. Historia Cerkwi sięga końca XIX wieku, kiedy została wybudowana jako świątynia ewangelicka. Dwa lata po zakończeniu II wojny światowej, kościół został przejęty przez cerkiew prawosławną. Wówczas, do wnętrza zostało przeniesione wyposażenie ze zniszczonej w latach 40-tych świątyni. A przywiozła je ludność wysiedlona z Kijowca koło Terespola.

 

POŚWIĘCENIE CERKWI PRAWOSŁAWNEJ

 

W ramach zaplanowanych i ukończonych prac wykonano m.in. malowanie wewnętrzne i zewnętrzne, posadzkę, montaż systemów alarmowych i ppoż., remont empory chóralnej, wymianę okien, docieplenie podłogi i ścian, usprawnienie systemu grzewczego (ze źródłem w postaci pompy ciepła), montaż paneli fotowoltaicznych. Remont był konieczny, bowiem cerkiew z dnia na dzień ulegała degradacji.

 

M.Przybylska

 

 

Foto: Tadeusz Poźniak - dziękujemy

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.