pldaenfrdeuk

 

 


 poniedziałek 25 października 2021r.   imieniny: Bonifacy, Bończa, Teodozjusz

Reklama

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Agencja Zatrudnienia Efekt Sp. z o.o. Sp.k.

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
BITWA POD CARTHAGE

Przez niektórych nazywana pierwszą znaczącą bitwą lądową wojny secesyjnej. Była prawie bezkrwawa, bowiem po obu stronach, zginęło kilkudziesięciu żołnierzy. Ostatecznie, została wykorzystywana w celach propagandowych przez zwycięzców, sympatyzującej ze Skonfederowanymi Stanami Ameryki gwardią stanu Missouri.

 

REKLAMA

 

Bitwa pod Carthage, bo on niej mowa, miała miejsce 5 lipca 1861 roku na terenie stanu Missouri. Naprzeciwko siebie stanęły, wspomniana wcześniej gwardia stanu Missouri pod dowództwem gubernatora Jacksona i armia Unii dowodzona przez płk. Siegela. 22 lipca do Giżyna, zaczęły zjeżdżać grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy, aby ponownie rozegrać bitwę pod Carthage w jej 160 rocznicę. A wszystko miało miejsce w słoneczną sobotę, 24 lipca. 

 

 

Oprócz wspomnianej rekonstrukcji, odbył się szereg innych atrakcji, m.in. potyczki w lesie i „forcie”. Organizatorzy imprezy, pytani dlaczego rekonstrukcja odbywają się właśnie w Giżynie, odpowiadają:

 

- Bo w Giżynie spoczywa bohater tej wojny Johann August Heinrich Heros von Borcke. Urodzony 23 lipca 1835 roku. Pruski oficer, który służył w Skonfederowanej Armii Północnej Wirginii. Między innymi z powodu odniesionych ran zmarł w Berlinie 10 maja 1895 roku. Jego ostatnią wolą było, aby został pochowany w kaplicy rodowej w Giżynie obok swoich rodziców. Gdzie spoczywa do dziś.

 

M.Przybylska

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.