niedziela 28 maja 2023r.   imieniny: Augustyn, Wiktor, Wiktoriusz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
PRZYGOTOWANIA DO STABILIZACJI DROGI

Kilka dni temu, pisaliśmy o ciszy, która panuje w miejscu budowy drogi dla rowerów na odcinku Dzikowo – Mostkowo. Sprawdziliśmy to, bowiem w listach od Was czytaliśmy, że zniknęły stamtąd maszyny budowlane i nic się nie dzieje. Z pytaniami o tą inwestycję, zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego a następnie do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

 

REKLAMA

 

Dowiedzieliśmy się nieco więcej nie tylko o wspomnianym wyżej odcinku, ale również innych inwestycjach, prowadzonych w ramach zadania „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego – Trasa Pojezierzy Zachodnich etap VIIMostkowo – Dzikowo, Choszczno – Pakość – rzeka Ina.” Odpowiedzi na pytania, udzieliła nam Anna Radziwiłowicz z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

 

Zadanie, które weszło w tym roku do realizacji nosi nazwę: „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego – Trasa Pojezierzy Zachodnich etap VII,  Mostkowo – Dzikowo, Choszczno – Pakość – rzeka Ina.” Cały projekt obejmuje trzy zupełnie nowe odcinki inwestycyjne, czyli takie, gdzie do tej pory nie było żadnej drogi rowerowej. Pierwszy z nich znajduje się między wsiami Mostkowo i Dzikowo. Powstaje tubrakujący, 6-kilometrowy łącznik, między rowerowymi drogami bitumicznymi, które zostały zbudowane między Sulimierzem i Mostkowem, a Dzikowem i Barlinkiem. Dziś, aby kontynuować podróż, trzeba w tym miejscu zjechać na drogi publiczne. W tej chwili na odcinku tym wykonywane są dowiązania do dróg poprzecznych - gminnych i powiatowych. Prowadzone są też roboty ziemne pod przygotowanie do stabilizacji. W ciągu najbliższych dwóch tygodni etap stabilizowania podłoża powinien zostać zakończony. Na tej warstwie ułożona zostanie podbudowa, a we wrześniu pierwsza warstwa bitumiczna, tzw. wiążąca.

 

 

 Tak jak wspomnieliśmy realizowane aktualnie zadanie składa się z trzech odcinków inwestycyjnych, których realizacja znajduje się na różnych etapach. Drugi z nich zlokalizowany jest przed Choszcznem. Między nimi znajdują się oddane do użytku w minionym roku odcinki wiodące z Dzikowa do Barlinka i dalej do Pełczyc, Płotna w kierunku Choszczna. Gotowa trasa rowerowa kończyła się do tej pory przed Choszcznem, na skrzyżowaniu z drogą gminną łączącą wsie Koplin i Gleźno. W miejscu tym rozpoczęła się budowa kolejnego 1,9-kilometrowego odcinka objętego aktualnym projektem. Prowadzi on po nasypie kolejowym, aż do czynnego torowiska linii kolejowej prowadzącej ze Stargardu do Choszczna. Odcinek kończy się na ulicy Stawina w Choszcznie. Do miasta rowerzyści dostaną się przez niewielki tunel kolejowy znajdujący się między ulicami Sienkiewicza i Zielną. W samym mieście Trasa Pojezierzy Zachodnich będzie prowadziła między innymi promenadą wzdłuż jeziora Kluki. Ten 10-kilometrowy odcinek ma zostać oznakowany w ramach realizowanego zadania.

Kolejny odcinek inwestycyjny powstaje wzdłuż DW 160 i będzie prowadził do miejscowości Pakość. Budowana jest tu 2-kilometrowa droga rowerowa o nawierzchni bitumicznej. Z Pakości trasa wiedzie na północ w kierunku rzeki Iny, po istniejącej, mało ruchliwej drodze publicznej. Rzeka stanowi granicę między gminami Choszczno i Suchań. Ten ostatni odcinek o długości prawie 11 kilometrów również zostanie oznakowany.

 

 

 ZZDW wyłonił w lutym wykonawcę całego zadania.  Najkorzystniejszą ofertę złożyła Eurovia Polska SA. Roboty budowlane będą kosztowały blisko 6, 96 mln zł. 

Wszystkie odcinki w ramach realizowanego zadania będą gotowe zimą.

 

M.Przybylska

 

 

Komentarze

-2

Guest

Zerknąłem na mapy google (https://www.google.pl/maps/@52.9835256,15.2328566,14.13z) i tu mamy ciekawy "kwiatek". Są bowiem dwie nazwy Barlinek i Berlinek, Ta druga jest na wysokości drogi do Gorzowa!? Czyżby ta część Moczkowa miała inną nazwę? Ale za to jezioro jest "Barlineckie".
+2

Guest

Cytuję Guest:
Mam pytanie w sprawie mapki pierwszej , oraz mapy google . Czemu pomiędzy dzisiejszą nazwą miasta Barlinek , a Moczkowa wiednieje stara nazwa miasta Berlinek ?

Tutaj jest wyjaśnienie: https://barlinek24.pl/aktualnosci-2/7882-jest-bd-czy-go-nie-ma.html

Guest

Mam pytanie w sprawie mapki pierwszej , oraz mapy google . Czemu pomiędzy dzisiejszą nazwą miasta Barlinek , a Moczkowa wiednieje stara nazwa miasta Berlinek ?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.