poniedziałek 6 grudnia 2021r.   imieniny: Emilian, Jarema, Mikołaj

Reklama

Agencja Zatrudnienia Efekt Sp. z o.o. Sp.k.

 2×3 SA

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
CHLEB ZABIJA PTAKI

Nad brzegiem Jeziora Barlineckiego, od środy 25 sierpnia, można zobaczyć specjalne znaki informujące. Tuż przed okresem jesienno – zimowym, postawił je barlinecki Ratusz, by mieszkańcy miasta mogli przeczytać, czym należy karmić zimujące u nas ptactwo.

 

REKLAMA

 

Niestety, wiele osób nadal karmi łabędzie i kaczki chlebem, co dla tych zwierząt może oznaczać ciężką chorobę. Czym należy więc je dokarmiać? Przede wszystkim ziarnami zbóż, pestkami dyni, kukurydzą, otrębami i drobno pokrojonymi warzywami. Zapytaliśmy w Ratuszu, ile takich znaków już postawiono i gdzie stoją. Odpowiedzi udzieliła nam inspektor ds. ochrony środowiska, Magdalena Bakalarczyk - Wilk.

 

Dziś postawione są trzy znaki, na promenadzie przy ul. Jeziornej (2 szt.) oraz na białym pomoście przy SP nr 1 (1 szt.). Niebawem staną jeszcze dwa, na dzikiej plaży przy ul. Polana Lecha i w Parku im. Emanuela Laskera. W razie potrzeby, znaków będzie więcej.

Zapytaliśmy też o kaczkomaty, czyli automaty stojące nad akwenami, w których można kupić pokarm dla ptactwa. Ta kwestia, jak nam powiedziano, zostanie poddana analizie.

 

M.Przybylska

 

CHLEB ZABIJA PTAKI

 

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
Cud ze zyjá . Dziadek mojego dziadka juz tam chlebek rzucal.

Tylko wtedy był prawdziwy Chleb, niż ten co jest dzisiaj.

Guest

Cel szczytny, ale usytuowanie bardzo mi się nie podoba. Postawiono wielkie toporne znaki, wyglądające jak zakaz wjazdu, z wielkim napisem "CHLEB ZABIJA PTAKI" akurat na linii najładniejszych widoków w mieście - przy samych wieżyczkach, na samych najsubtelniejszych pomostkach. I cały urok tych miejsc został zabity, bo pierwsze co się się rzuca w oczy to gigantyczne czerwone okręgi i dramatyczne słowo "ZABIJA". Boli mnie jak widzę co roku jak ludzie rzucają chleb tym ptakom, bo już tyle się o tym mówi, że ptakom to szkodzi, że każdy w miarę rozgarnięty człowiek naprawdę powinien już to wiedzieć. Te znaki same w sobie są dobre, bo sugestywne. Ale czy naprawdę trzeba było je rąbnąć centralnie w tych kilku najpiękniejszych miejscach, a nie chociaż parę metrów z boku? Mam wrażenie, że o lokalizacji zdecydował ktoś, kto nie lubi ładnych scenerii. Wiem że to tam właśnie chodzą ludzie rzucać ten chleb, ale czy nie lepiej byłoby postawić ten znak na przykład z boku przy schodkach schodzących do wody, zamiast przy samych wieżyczkach? A na polanie - na przykład przy figurach łabędzi, zamiast na samym pomoście, zakłócając najlepszy widok na jezioro? Znaki są na tyle rzucające się w oczy, że nawet gdyby były nieco z boku, to i tak każdy by je dostrzegł. A tak w sumie zepsuto najfajniejsze pejzaże Barlinka, nawet jeśli w słusznej sprawie.
+5

Guest

Kiedyś kiedyś jak było jeszcze niby fajnie w tym kraju , to przybiegłem do dziadka i pochwalilem sie jaki to wielki karmnik zrobiłem dla ptaķów na zime... i że sypie tam "góre" ziarenek... cieszył go faķt, że mam jakiś odruch pomocy ... ale po chwili mi powiedział.. że w ten sposób oduczam ich stylu przetrwania zimowego..( bo mają jak na tacy, coś w stylu jak socjal) i że, one są przystosowane do tego życia w tym naszym klimacie.. bo zawsze były i są... co znaczy że daja sobie rade..
Choć sam czujnie ze mną obserwował przez okno ptaki i mój " banan" który mam na gębie, gdy całe towarzystwo się zleciało...
Ja pòjde zimą z dziećmi dokarmić.. , bez chleba, a zgodnie z wytycznymi :)

Guest

Kto kaczce dobrze życzy?
Kto jej pokarm swój użyczy?
Kto da jej bułek, kto da jej chleba?
Kto da kaczce czego jej trzeba?

Nie dajcie jej chleba, nie dajce jej bułek
Chyba, że chcecie ja w pędzić w zaułek.
Kwa kwa tu, kwa kwa tam.
Co ja ci kaczko tu dam?
Przeogromny mam dylemat,
Żywienie kaczek to poważny temat.
Co kaczka ze smakiem zje,
A co jest dla kaczki 'be'.

W bajkach rzekomo wiedzą
Co kaczki jedzą.
Bo raz taka u fryzjera
Kupila kilogram sera.
Kupila też mleka pięć deka.
Co ją po takiej diecie czeka?

Ustalili nakaz,
Że karmienia kaczek zakaz.
Ludzie w kosmos już latają
A na ziemi kaczkom chleba dają.
Nie wie człowiek co jeść ma
I co kaczce w dziobek da.
Jaki pokarm jest bezpieczny,
Jaki składnik jest skuteczny?
Dać jej chleba, czy dać ziarna?
Wiedza jest o kaczkach marna!

Ludzie sami już nie wiedzą
Co piją i co jedzą.
Od dawna 'ćwierkają' jaskółki,
Że cukier, mleko i bułki .
To śmiertelna jest trójca,
To po prostu... cichy zabójca.

Pozdrawiam wszystkich w łańcuchu pokarmowym, konsumujących i konsumowanych... :)

A. L.
+2

Guest

Nikt nie będzie kupował jakichś pasz dla ptaków, tajemnicą żadną nie jest ze ludzie wyrzucają do wody stary czasem zwyczajnie popsuty chleb i tego typu rzeczy, taki zero waste po polsku. Zresztą biorąc pod uwagę negatywne skutki krótko mówiąc zasyfienie powodowane przez ptaki dokarmianie to nie jest najlepszy pomysł. Niech sobie żyją, jedzenie znajdą bez problemu same.
+9

Guest

Już był wniosek na RM o postawienie automatów z ziarnem dla ptaków to niestety nie został zaakceptowany, teraz po interwencji B24 kwestia zostanie poddana analizie, śmiechu warte.
+15

Guest

Ale, że jak? Kaczki będą mogły sobie kupić pożywienie? Za co, za jajka?
A tak na poważnie żadne automaty się nie sprawdzą, pewnie szybciej je zniszczą jak cokolwiek innego.
Kaczki i inne ptactwo doskonale sobie radzą same, przecież po to tu zimują.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.