pldaenfrdeuk

 

 


 niedziela 19 września 2021r.   imieniny: Alfons, Konstancja, Teodor
A A A
3.8518518518519 1 1 1 1 1 Ocena 3.85 (27)
DOŻYNKI GMINNE W RYCHNOWIE

W tym roku, Dożynki Gminne nareszcie powróciły na tereny wiejskie. 04 września w Rychnowie, odbyło się tegoroczne Święto Plonów, którego organizatorem byli Barlinecki Ośrodek Kultury, Sołectwo Rychnów oraz Gmina Barlinek.

 

REKLAMA

 

Po uroczystej mszy św., którą odprawiono w tutejszym kościele, korowód z wieńcami przeszedł na boisko, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Starostami tych dożynek, byli Państwo Patrycja i Paweł Lewandowscy, których rodzina od trzech pokoleń prowadzi gospodarstwo rolne. Starostowie, na ręce gospodarza święta, czyli Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, przekazali chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż. Chlebem tym, burmistrz wraz z przewodniczącym RM Mariuszem Maciejewskim, sołtysem Rychnowa Romualdem Romaniukiem oraz proboszczem parafii rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Serca NMP ks. Robertem Kosem, podzielili się z obecnymi na uroczystości gośćmi. 

Po części oficjalnej, prowadząca imprezę Katarzyna Mielcarek, zaprosiła wszystkich do zabawy. Nie brakowało dmuchanych zamków, baniek mydlanych, figurek z balonów, malowania twarzy i malowania na folii. Były klocki, wystawa historii Rychnowa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Barlinku i stoisko Nadleśnictwa Barlinek, gdzie za wzięcie udziału w konkursie, można było wygrać nagrody. Swoje prezentacje miało również Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic wraz z Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi, sołectwo Dzikówko, a i plecione anioły znalazły tam swoje miejsce. Każdy kto chciał, mógł się zaszczepić przeciw COVID-19, w specjalnie przygotowanym przez Szpital Barlinek namiocie. Swoje pokazy miała też barlinecka Policja, która zachęcała do wstąpienia w swoje szeregi. Bardzo dużym zainteresowaniem, cieszyła się wystawa nowoczesnych maszyn rolniczych. Każdego roku podczas dożynek, organizowane są konkursy. W tym roku był to tradycyjny konkurs na wieniec dożynkowy oraz dodatkowo na wianek z darów natury i domowe ciasto z owocami.

W konkursie wieńców dożynkowych, wzięli udział tylko trzy sołectwa. Pierwsze miejsce, przyznano sołectwu Rychnów. Dwa drugie miejsca ex aequo, otrzymały sołectwa Mostkowo i Dzikówko.

W konkursie wianków z darów natury, wzięły udział cztery panie. Pierwsze miejsce zdobyła Bożena Faściszewska. Dwa drugie miejsca ex aequo panie Ewa Faściszewska i Elżbieta Mickiewicz. Miejsce trzecie Pamela Nowicka.

Na konkurs na najlepszy wypiek, przyniesiono cztery ciasta z owocami. Miejsce pierwsze zdobyła Emilia Szczerba. Miejsca drugie Barbara Zięba, miejsce trzecie Grażyna Leszkiewicz i miejsce czwarte Helena Bernacka.

W części artystycznej wystąpili – Sonata, Feeling Dance Group, Antoni Płaczek, Nova Band, Romantic oraz Romani Dance. Gwiazdą wieczoru, był zespół B-QLL. Dożynki w Rychnowie, zakończyły się wspólną zabawą z zespołem Wolter i dyskoteką.

Gmina Barlinek to dwadzieścia sołectw. Łączna wartość powierzchni gruntów rolnych to 10 289 ha. W tym grunty orne 8 223 ha, łąki i pastwiska 1 062 ha, sady 95 ha i inne grunty 909 ha. Gospodarstw powyżej 100 ha jest 14.

 

M.Przybylska

 

 

 

Pin It

Komentarze

+2

Guest

Cytuję Guest:
Czy ja dobrze przeczytałem? 20 sołectw i 3 wieńce? Czyli, sołectwa ładnie podziękowały.

A czy w każdym sołectwie są rolnicy? Przecież to święto plonów!
+2

Guest

Brawo panie i panowie policjanci może dzięki waszej obecności wile osób może zrozumie co oznacza po wypiciu alkoholu i wielu innych rzeczy a najmłodsi mieli okazję usiąść za kierownicą waszego radiowozu a może to oni zastąpią was w przyszłości.Dzięki wam za nasze bezpieczeństwo bo to dzięki wam .

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.