pldaenfrdeuk

 

 


 niedziela 19 września 2021r.   imieniny: Alfons, Konstancja, Teodor
A A A
4.3333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 4.33 (6)
''TA SZKOŁA JEST JAK HOTEL''

Jeden z uczniów szkoły, właśnie tak opisał ją po wejściu w jej progi. 10 września otwarto nowy budynek Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, działającej przy Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”. Uroczystość poprowadziła dyrektor placówki, Karolina Staszak – Sulikowska.

 

REKLAMA

   

W spotkaniu wzięli udział m.in. zarząd stowarzyszenia z prezes Zofią Gągało na czele, Dorota Rybarska – Jarosz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Edyta Pospychała – główny specjalista Biura Integracji Społecznej ROPS, Anna Rąbel – dyrektor oddziału zachodniopomorskiego PFRON, Marzena Marciniuk – ekspert ds. wsparcia i współpracy z NGO, starosta Andrzej Potyra, burmistrz Dariusz Zieliński wraz ze współpracownikami i przedstawicielami barlineckiej RM, dyrektorzy szkół oraz przede wszystkim uczniowie, którzy w nowym budynku będą pobierać naukę. Były przemówienia, życzenia i drobne upominki na „nowy start”.

Nie brakowało wręczenia statuetek „Przyjaciel Bratka”. W tym roku, te wyjątkowe wyróżnienia otrzymali – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Dorota Rybarska – Jarosz oraz Anna Rąbel. Tradycyjnie już, jak na tego typu uroczystościach, przecięto wstęgę. Dodajmy wyjątkową- bowiem to właśnie ona otwiera wszystkie placówki działające przy „Bratku”. Ucinana jest zawsze przy końcówce, by wystarczyło jej na kolejne lata i co za tym idzie, kolejne budynki.

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, przyjmuje uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym uczniów z autyzmem. Placówka przygotowuje młodzież do pełnienia różnych ról społecznych oraz autonomicznego i aktywnego życia dorosłego. Kształcenie dostosowane jest do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów. Nauka trwa 3 lata z możliwością przedłużenia etapu edukacyjnego o 1 rok. Klasy liczą do 8 osób. Nauka w szkole to nie tylko zajęcia edukacyjne, których celem jest podtrzymanie i rozwijanie dotychczasowych umiejętności z zakresu edukacji szkolnej, ale także zajęcia rozwijające komunikację (alternatywne i wspomagające metody komunikacyjne) i kreatywność.

Szczególne miejsce wśród zajęć zajmuje „Przysposobienie do pracy” obejmujące naukę przewodową oraz rozwijającą samodzielność uczniów w zakresie: prowadzenia gospodarstwa domowego, rękodzieła, poligrafii oraz prac ogrodniczo-porządkowych. Uczniowie szkoły oprócz zajęć zespołowych, korzystają także z indywidualnych form wsparcia rehabilitacyjnego oraz terapeutycznego. Pobierać naukę będzie 60 uczniów w wieku 15-24 lata. Nowy budynek, którego powierzchnia wynosi 668m2, kosztował 4.144.000,00zł. Jego wybudowanie było możliwe dzięki dofinansowaniu - PFRON-Urząd Marszałkowski 1.650.000,00zł a także wpłat z 1% podatku - 2.494.000,00zł.

Drodzy Uczniowie! Gratulujemy Wam pięknego, nowego miejsca i życzymy cudownej nauki!

 

Jacek Słomka

 

 

 

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.