Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 sobota 13 kwietnia 2024r.   imieniny: Jan, Małgorzata, Przemysław

Reklama

A A A
4.3333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 4.33 (6)
''DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU'' Z SOFIĄ ENNAOUI

Piątkowe przedpołudnie 10 września br. na długo pozostanie w pamięci uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Leśnej. A stało się to za sprawą ich udziału w sportowych zmaganiach, w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia pn. „Dzień Sportu na Orliku 2021”.

 

REKLAMA

Impreza ta realizowana przez Fundację Orły Sportu  w okresie od 09 do 19 września br. (tegoroczna edycja to piątą), finansowana jest ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach wspierania projektów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Do Barlinka – w całej Polsce odbywa się na 100 „orlikach” spośród ponad 2600 istniejących – trafiła za sprawą animatora sportu boiska przy ul. Leśnej, Marka Kurzawskiego. 

Tego dnia dopisała nade wszystko pogoda, a niektórzy nawet twierdzili, że przesadziła.  Dopisała też frekwencja małych sportowców (ponad 80 osób), dopisała również liczna obecność rodziców, dziadków i rodzeństwa, którzy aktywnie włączali się do tej sportowej zabawy. Ale prawdziwą wisienką na torcie tego orlikowego pikniku było uczestnictwo w nim znakomitej polskiej lekkoatletki, specjalistki od biegów średnich, olimpijki z Rio de Janeiro, Sofii Ennaoui.

Podczas uroczystego otwarcia wszystkich obecnych na malowniczo położonym „orliku” przy ul. Leśnej przywitał burmistrz Barlinka, Dariusz Zieliński, a SP nr 1 reprezentowała wicedyrektor Elżbieta Ogarewicz.  Ogólnopolski charakter imprezy podkreślił Mazurek Dąbrowskiego, po czym zgromadzeni na obiekcie przeżyli namiastkę ceremoniału olimpijskiego. Bo w formie małej olimpiady miały rywalizować ze sobą cztery drużyny złożone z dziewięciolatków, ich opiekunek, rodziców i dziadków.  Dlatego też na maszt wciągnięto flagę olimpijską przy dźwiękach hymnu olimpijskiego oraz zapalono znicz ogniem, który - otrzymany od Sofii Ennaoui – dostarczyła do miejsca wzniecenia „boginka” z Puszczy Barlineckiej. A kiedy znakomita lekkoatletka  wypowie – działa  oficjalną, uroczystą formułkę otwarcia zawodów, do nieba  wzbiła się chmara kilkudziesięciu gołębi.  

Takiej okazji nie można było zmarnować, toteż sportowa mistrzyni opowiedziała wszystkim obecnym o początkach swojej kariery, aż po dzień dzisiejszy. Potem dzieci zadawały sympatycznej biegaczce pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. A że przed startem na olimpiadzie trzeba przeprowadzić rozgrzewkę, ćwiczenia i przebieżka z olimpijką były dla dzieci wielką frajdą.

Zawody rozpoczęły się konkurencjami stacyjnymi. Drużyny dowodzone przez opiekunki (Karolinę Tomiałojć, Dorotę Sierotowicz i Agatę Kuligowską, Małgorzatę Ligas oraz Małgorzatę Obidowską) pchały bulą, rzucały i strzelały do bramki, skakały w dal i przez skakankę drużynową oraz rzucały do kosza. Na koniec tego bloku konkurencji (nazwanego przez organizatorów olimpijskim) ścigano się w sztafecie dookoła boiska. Biegały wszystkie dzieci, a kiedy były braki w zespole, luki uzupełniały obecne na murawie mamy. Wyścigowi temu towarzyszył niesamowity doping młodych sportowców, których wspomagali rodzice i dziadkowie.

 

 

Zmagania najmłodszych. Dzień Sportu na Orliku 2021

Na stu Orlikach we wszystkich szesnastu województwach ruszyła akcja "Dzień Sportu na Orliku 2021". W wydarzenia współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polską Agencję Antydopingową zaangażowały się największe gwiazdy rodzimej lekkiej atletyki.

Opublikowany przez TVP3 Szczecin Sobota, 11 września 2021

  

Drugą część olimpiady stanowiły konkurencje sprawnościowo-wyścigo – we. Tutaj najwięcej zabawy i emocji towarzyszyło biegom w workach i na „kangurkach”. A jak kiedyś mawiał francuski baron Pierre de Coubertin (uważany za ojca nowożytnych igrzysk olimpijskich), na ul. Leśnej wszyscy byli w nich zwycięzcami, bo na olimpiadzie najważniejszy jest przede wszystkim sam udział.

Sportowe potyczki zakończyły się piłkarskim meczem międzypokoleniowym, gdzie młodzi chłopcy wyzwali na pojedynek tatusiów i dziadków. Po emocjonującej grze, w której na boisku było trochę więcej dzieci (kopały też dziewczynki), futbolowa potyczka zakończyła się sprawiedliwym remisem 1:1. Potem były już tylko nagrody.

Każdy młody sportowiec startujący w olimpiadzie na ul. Leśnej został uhonorowany upominkami w postaci sportowych gadżetów, które wręczała wszystkim Sofia Ennaoui. Z własnej inicjatywy postarała się też o podarki od PKN „ORLEN”, a czerwone czapeczki i woreczki dopełniły bogatą pulę nagród. Uczniowie (rodzice i dziadkowie również) robili sobie pamiątkowe zdjęcia z biegaczką oraz brali – na czym tylko się dało – od niej autografy.

Olimpijski piknik na „orliku” przy ul. Leśnej zakończył się pizzowym posiłkiem, na którym nie brakował przepysznych ciast i własnych wypieków. Miłym akcentem tej imprezy była też wizyta redakcji sportowej szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej. Jeszcze tego samego dnia w piątek,  na kanale TVP Szczecin można było zobaczyć krótkie relacje z barlineckiej olimpiady (w „Obrazie dnia” i w „Kronice -”), z „Dnia Sportu na Orliku 2021”.

Trzeba mieć nadzieję, że projekt ten zapisze się na stałe w kalendarzu imprez obiektu sportowego przy ul. Leśnej.  Będzie również za każdym razem  motywował dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu.

 

Animatorzy Sportu z ul. Leśnej - nadesłane

Foto: Szymon Górski 

 

Foto: Jacek Słomka

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież