pldaenfrdeuk

 

 


 niedziela 19 września 2021r.   imieniny: Alfons, Konstancja, Teodor
A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5)
''DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU'' Z SOFIĄ ENNAOUI

Piątkowe przedpołudnie 10 września br. na długo pozostanie w pamięci uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Leśnej. A stało się to za sprawą ich udziału w sportowych zmaganiach, w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia pn. „Dzień Sportu na Orliku 2021”.

 

REKLAMA

Impreza ta realizowana przez Fundację Orły Sportu  w okresie od 09 do 19 września br. (tegoroczna edycja to piątą), finansowana jest ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach wspierania projektów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Do Barlinka – w całej Polsce odbywa się na 100 „orlikach” spośród ponad 2600 istniejących – trafiła za sprawą animatora sportu boiska przy ul. Leśnej, Marka Kurzawskiego. 

Tego dnia dopisała nade wszystko pogoda, a niektórzy nawet twierdzili, że przesadziła.  Dopisała też frekwencja małych sportowców (ponad 80 osób), dopisała również liczna obecność rodziców, dziadków i rodzeństwa, którzy aktywnie włączali się do tej sportowej zabawy. Ale prawdziwą wisienką na torcie tego orlikowego pikniku było uczestnictwo w nim znakomitej polskiej lekkoatletki, specjalistki od biegów średnich, olimpijki z Rio de Janeiro, Sofii Ennaoui.

Podczas uroczystego otwarcia wszystkich obecnych na malowniczo położonym „orliku” przy ul. Leśnej przywitał burmistrz Barlinka, Dariusz Zieliński, a SP nr 1 reprezentowała wicedyrektor Elżbieta Ogarewicz.  Ogólnopolski charakter imprezy podkreślił Mazurek Dąbrowskiego, po czym zgromadzeni na obiekcie przeżyli namiastkę ceremoniału olimpijskiego. Bo w formie małej olimpiady miały rywalizować ze sobą cztery drużyny złożone z dziewięciolatków, ich opiekunek, rodziców i dziadków.  Dlatego też na maszt wciągnięto flagę olimpijską przy dźwiękach hymnu olimpijskiego oraz zapalono znicz ogniem, który - otrzymany od Sofii Ennaoui – dostarczyła do miejsca wzniecenia „boginka” z Puszczy Barlineckiej. A kiedy znakomita lekkoatletka  wypowie – działa  oficjalną, uroczystą formułkę otwarcia zawodów, do nieba  wzbiła się chmara kilkudziesięciu gołębi.  

Takiej okazji nie można było zmarnować, toteż sportowa mistrzyni opowiedziała wszystkim obecnym o początkach swojej kariery, aż po dzień dzisiejszy. Potem dzieci zadawały sympatycznej biegaczce pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. A że przed startem na olimpiadzie trzeba przeprowadzić rozgrzewkę, ćwiczenia i przebieżka z olimpijką były dla dzieci wielką frajdą.

Zawody rozpoczęły się konkurencjami stacyjnymi. Drużyny dowodzone przez opiekunki (Karolinę Tomiałojć, Dorotę Sierotowicz i Agatę Kuligowską, Małgorzatę Ligas oraz Małgorzatę Obidowską) pchały bulą, rzucały i strzelały do bramki, skakały w dal i przez skakankę drużynową oraz rzucały do kosza. Na koniec tego bloku konkurencji (nazwanego przez organizatorów olimpijskim) ścigano się w sztafecie dookoła boiska. Biegały wszystkie dzieci, a kiedy były braki w zespole, luki uzupełniały obecne na murawie mamy. Wyścigowi temu towarzyszył niesamowity doping młodych sportowców, których wspomagali rodzice i dziadkowie.

 

 

Zmagania najmłodszych. Dzień Sportu na Orliku 2021

Na stu Orlikach we wszystkich szesnastu województwach ruszyła akcja "Dzień Sportu na Orliku 2021". W wydarzenia współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polską Agencję Antydopingową zaangażowały się największe gwiazdy rodzimej lekkiej atletyki.

Opublikowany przez TVP3 Szczecin Sobota, 11 września 2021

  

Drugą część olimpiady stanowiły konkurencje sprawnościowo-wyścigo – we. Tutaj najwięcej zabawy i emocji towarzyszyło biegom w workach i na „kangurkach”. A jak kiedyś mawiał francuski baron Pierre de Coubertin (uważany za ojca nowożytnych igrzysk olimpijskich), na ul. Leśnej wszyscy byli w nich zwycięzcami, bo na olimpiadzie najważniejszy jest przede wszystkim sam udział.

Sportowe potyczki zakończyły się piłkarskim meczem międzypokoleniowym, gdzie młodzi chłopcy wyzwali na pojedynek tatusiów i dziadków. Po emocjonującej grze, w której na boisku było trochę więcej dzieci (kopały też dziewczynki), futbolowa potyczka zakończyła się sprawiedliwym remisem 1:1. Potem były już tylko nagrody.

Każdy młody sportowiec startujący w olimpiadzie na ul. Leśnej został uhonorowany upominkami w postaci sportowych gadżetów, które wręczała wszystkim Sofia Ennaoui. Z własnej inicjatywy postarała się też o podarki od PKN „ORLEN”, a czerwone czapeczki i woreczki dopełniły bogatą pulę nagród. Uczniowie (rodzice i dziadkowie również) robili sobie pamiątkowe zdjęcia z biegaczką oraz brali – na czym tylko się dało – od niej autografy.

Olimpijski piknik na „orliku” przy ul. Leśnej zakończył się pizzowym posiłkiem, na którym nie brakował przepysznych ciast i własnych wypieków. Miłym akcentem tej imprezy była też wizyta redakcji sportowej szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej. Jeszcze tego samego dnia w piątek,  na kanale TVP Szczecin można było zobaczyć krótkie relacje z barlineckiej olimpiady (w „Obrazie dnia” i w „Kronice -”), z „Dnia Sportu na Orliku 2021”.

Trzeba mieć nadzieję, że projekt ten zapisze się na stałe w kalendarzu imprez obiektu sportowego przy ul. Leśnej.  Będzie również za każdym razem  motywował dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu.

 

Animatorzy Sportu z ul. Leśnej - nadesłane

Foto: Szymon Górski 

 

Foto: Jacek Słomka

 

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.