sobota 13 sierpnia 2022r.   imieniny: Diana, Gertruda, Helena

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
3.1 1 1 1 1 1 Ocena 3.10 (20)
SĄ LUDZIE, KTÓRYCH SIĘ NIE ZAPOMINA

Mija już rok, jak nie ma pośród barlineckiej społeczności jednego z jej najważniejszych mieszkańców – ks. dziekana kanonika Bronisława Lose. Odszedł do Pana 24 października 2020 r. w wieku 71 lat i 42 roku kapłaństwa.

 

REKLAMA

 

Jego pobyt w Barlinku, który trwał ponad 25 lat, był z pewnością owocny i pracowity. Efekty tej niezwykłej pracy, pozostaną z nami na długie lata. Wspomnę tylko nowe zaaranżowanie i wystrój wnętrza kościoła, którego był przez ten czas gospodarzem.

Śp. ks. Bronisław Lose, posługę kapłańską w parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku, pełnił od 30 czerwca 1994 r. Od 24 marca 1998 roku był honorowym kanonikiem Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej, a 1 września 1994 roku został mianowany dziekanem Dekanatu Barlinek. Parafię w Barlinku objął od ks. kan. Franciszka Morawskiego, który przeszedł na emeryturę. Ale jak wiemy, jeszcze przez wiele lat mieszkał w Barlinku. Ks. Bronisław zawsze z szacunkiem odnosił się do swojego poprzednika. Zresztą jak do każdego, z kim dane mu było się spotykać, rozmawiać, pracować. Do diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej przyjechał ze swojej rodzinnej miejscowości – parafii Kończyce Małe, położonej w gminie Zebrzydowice, w województwie śląskim. Przybył tu wraz ze swoim kuzynem ks. Emanuelem Lose. Uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej w Gościkowie – Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 kwietnia 1978 r. z rąk ks. arcybiskupa Jerzego Stroby. Służbę kapłańską rozpoczął w 1978 r. w Stargardzie w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.

 


Foto: Parafia Barlinek

 

W ciągu tego roku po niespodziewanej śmierci ks. Bronisława, za sprawą dobrej woli parafian, księży i mieszkańców gminy, w Barlinku wydarzyło się coś niezwykłego. Tym  działaniem była zbiórka funduszy na zakup respiratora. Przez czas kilku miesięcy, zebrana została kwota 115 157,00 zł. Wystarczyła ona nie tylko na zakup nowego respiratora, ale i na wyposażenie sali operacyjnej. Jest to taki symboliczny dar księdza dziekana dla ratowania życia mieszkańców gminy. Respirator jest niezbędny, szczególnie w obecnym wciąż trudnym czasie pandemii. 1 kwietnia w barlineckim szpitalu nastąpiło przekazanie respiratora na potrzeby naszej społeczności. W tym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorców, dyrektor szpitala i ks. proboszcz z parafii pw. NSNMP. Tego samego dnia w Szczecińskiej Kronice TVP3, wyemitowany został program o tym wydarzeniu, a także wspominano w nim śp. księdza Bronisława. Materiał został nagrany 31 marca 2021 r. przez redaktorów z TVP oddział Szczecin. 26 kwietnia program ten powtórzyła telewizja TVP AGAPE.

 

 

Osoba księdza dziekana, została upamiętniona również w samym kościele. 17 maja 2021 r., podczas uroczystości przyjęcia przez młodzież sakramentu bierzmowania, arcybiskup metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga, poświęcił tablicę upamiętniającą śp. księdza dziekana Bronisława Lose. W kamiennej tablicy przygotowano specjalne miejsce, gdzie został wstawiony kielich, którego śp. ks. Bronisław używał podczas sprawowania w każdą niedzielę mszy świętej. Pod kielichem został umieszczony napis Requiescat in pace et in amore (niech odpoczywa w pokoju i miłości). Tablica z kielichem znajduje się na ścianie po tej samej stronie co ambona, po prawej stronie patrząc na ołtarz. W tym jubileuszowym roku, dla uczczenia 70-lecia utworzenia parafii pw. NSNMP i śp. ks. Bronisława Lose, został zakupiony nowy kielich. Jest on repliką kielicha mszalnego znajdującego się w Bazylice św. Piotra w Rzymie i został poświęcony 1 kwietnia br. w Wielki Czwartek. Na jego spodzie jest wykonany grawer upamiętniający zmarłego proboszcza. Także krzyż ustawiony na ołtarzu jest ostatnią pamiątką po śp. ks. Bronisławie. Został on zakupiony jeszcze przez ks. Bronisława, jednak do kościoła dotarł już po jego śmierci.

 


Foto: Parafia Barlinek

 

Następcą, nowym proboszczem parafii i gospodarzem kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, został ks. kanonik Robert Kos. Do Barlinka przyjechał z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Suchaniu. Zgodnie z dokumentem nominacyjnym od 21.11.2020 r. jest proboszczem ww. parafii w Barlinku. W niedzielę, 29 listopada 2020 r., podczas uroczystej mszy św., odbyło się liturgiczne wprowadzenie nowego proboszcza. W imieniu Księdza Arcybiskupa do wspólnoty parafialnej wprowadzenia dokonał dziekan dekanatu Barlinek ks. kan. Czesław Dobrowolski, proboszcz parafii pw. św. Bonifacego. Ks. Robert w początkach swojej pracy duszpasterskiej w 1993 roku, jako neoprezbiter, posługiwał w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Gryfinie, gdzie proboszczem był wówczas ks. Bronisław Lose. Pracowali zatem wspólnie przez rok. Z tej właśnie parafii w 1994 r., śp. ks. Bronisław Lose przybył na nową placówkę, do Barlinka.

Śp. Ks. Bronisław Lose był dobrym pasterzem i pozostał w miejscu swojego wieloletniego posługiwania, w Barlinku. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Gorzowskiej w Barlinku (jest już kamienny nagrobek), obok zmarłego w 2014 roku księdza kanonika Franciszka Morawskiego. Msza św. pogrzebowa o godz. 13:00 miała miejsce 3 listopada 2020 r. Celebrował ją ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński. W nabożeństwie w kościele parafialnym, wzięła udział najbliższa rodzina śp. Bronisława Lose, przyjaciele, kapłani, był też brat ks. Emanuel Lose. Ze względów bezpieczeństwa, wierni mogli uczestniczyć we mszy świętej pogrzebowej dzięki bezpośredniemu przekazowi na telebimie ustawionym na Rynku Miejskim i w mediach. Rodzina w ciepłych słowach podziękowała wszystkim za udział w uroczystościach pogrzebowych. Informacje i podziękowania zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła, gdzie została też wystawiona księga kondolencyjna. Mieszkańcy zostawili w niej wiele wpisów. Od 26 października 2020 r. była również odprawiana msza św. gregoriańska w intencji zmarłego księdza.

W sobotę 23 października, w kościele parafialnym pw. NSNMP obchodzone będą uroczystości rocznicowe.

 

Informacje na podstawie stron internetowych i ogłoszeń parafialnych, rozmów, obserwacji zebrał Grzegorz Przybylski.

 

24 października 2020 r., w wieku 71 lat, zmarł wieloletni proboszcz naszej parafii Ksiądz Dziekan Kan. Bronisław Lose....

Opublikowany przez Parafia Barlinek Wtorek, 18 maja 2021

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
A co o innych sie zapomina? inni cięzko pracujący, którzy odeszli nie otrzytmują żadnych artukułow mimo, że na to zasługują (znowu nam się pokazuje, że są lepsi a pozostali to juz sie nie liczą )

Msza Św. jak i całe wydarzenie które zorganizowała parafia było ku upamiętnieniu nie tylko zmarłego proboszcza ale i tych którzy zmarli a których przez panującą pandemie nie można było godnie odprowadzić na cmentarz. Proszę nie wypisywać bzdur.
+3

Guest

Nowy proboszcz, też się stara, jest na pewno mu trudniej. Po prostu Lose był jedyny w swoim rodzaju .brakuje tych rozmów na ulicy ,pogrozenie palcem jak robiło się coś złego. Nie będzie tak samo,i nie możemy porównywać. Mamy pamiętać, nowemu dajmy czas .
-27

Guest

A co o innych sie zapomina? inni cięzko pracujący, którzy odeszli nie otrzytmują żadnych artukułow mimo, że na to zasługują (znowu nam się pokazuje, że są lepsi a pozostali to juz sie nie liczą )

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.