Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 czwartek 25 kwietnia 2024r.   imieniny: Jarosław, Marek, Wasyl

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (9)
FILM ‘’BARLINECKI SZTETL’’ DO OBEJRZENIA

Film „BARLINECKI SZTETL’’ miał swoją premierę 7 października 2021 roku w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Inspirowany był wydaną przez Gminę Barlinek książką autorstwa Andrzeja Mrowińskiego „Barlineckie Kamienie Pamięci”.

 

REKLAMA

  

O ciekawych osobach z przedwojennego Barlinka, które zapisały się na kartach historii miasta opowiadają m.in.: Wiesława Skierska, Krzysztof Wolski, Róża Król i także autor wspomnianej publikacji Andrzej Mrowiński. Fabułę filmu spaja doktor Ewelina Konopczyńska-Tota, która w filmie występuje w roli reporterki.

Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia filmu.

 

 

Komentarze

+4

Guest

Ja, stary Barlinianin,Bogdan R.,zamieszkały niegdyś przy ul.Jeziornej 3,w latach 1961 - 1965 wraz z moimi szkolnymi kolegami całymi dniami po lekcjach spędzaliśmy czas na Żydowskiej Górce- Cmentarzu,bawiąc się w podchody lub Bojarów Litewskich ,bijących Krzyżaków w/g modnego wówczas filmu "Krzyżacy".Na tej tajemniczej wzbudzającej lęk górce,rosły stuletnie drzewa a wokół nich chaszcze i krzaki.W dobrym stanie zachowane były groby z napisami i znakami żydowskimi oraz alejki dzielące sektory cmentarza.Niektóre groby miały odsunięte płyty a na ziemi poniewierały sie ludzkie czaszki.Hieny cmentarne wybijali tym czaszkom złote zęby.W tym czasie nie znalazł się przytomny człowiek w Barlinku,który mógł ten cmentarz zinwentaryzować i spisać nazwiska z nagrobków.Społeczność barlinecka nie była w owym czasie wrogo nastawiona do Żydów ale temat o nich był tematem tabu i praktycznie nie istniejącym w Barlinku.Jestem pełen szacunku i uznania dla Pana Andrzeja Mrowińskiego za podjęcie tego tematu w oparciu o życiorys Laskera.Jestem swiadkiem setek a może ponad jednego tysiąca płyt nagrobków żydowskich złożonych przez służby komunalne w pobliżu budynków fabryki krzeseł.Żydzi stanowili cząstkę kultury Barlinieckiej i zasługują tak jak Emanuel Lasker , na ocalenie od zapomnienia.Pan Mrowiński dokonał cudu zmartwychwstania wywołując niedosyt w zebranych materiałach,które zasługują na większą objętość,ale póki co, gratuluję Panu pomysłu,odwagi i talentu.Jestem dumny z tego,że po latach,już jako Nowojorczyk,odnalazłem wieczne miejsce spoczynku Emanuela Laskera,zlokalizowałem grób,sporządziłem dokumentację lokalizacyjną wzbogaconą wieloma fotografiami i wszystko to przekazałem na ręce Pani Wiesławy Siekierskiej.do Muzeum Regionalnego w Barlinku.Tak jak Ci Żydzi,Barliniakiem się jest do końca życia.Gratuluję wszystkim biorącym udział w tym filmie pomysłu i tematu.Bogdan R.
+7

Guest

Pamiętam jak dużo nagrobków było jeszcze na Górce Żydowskiej w latach 1974-1981 gdy chodziłem tam będąc uczniem Szkoły Podstawowej nr 1 Były to zwykłe kamienne tablice ale również marmurowe zdobione tablice i pozostałości jakiś płotków okalających groby W centralnej części górki był bardzo duży grób z czarnej płyty marmurowej na którym było kilka nazwisk i dat Polecam autorom zainteresować się też ludnością która do Barlinka przybyła po wojnie Wśród wielu repatriantów jest spora grupa pochodzenia żydowskiego którzy cudem przeżyli a potem w obawie przed władzą ukrywali swoje pochodzenie Wiem że niewielu szukało swoich korzeni a i teraz chyba raczej nie przyznają się do nih

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież