Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 26 kwietnia 2024r.   imieniny: Artemon, Klaudiusz, Marcelin

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4)
UWAŻAJMY NA TELEFONY OD ''WNUCZKA''

Od kilku dni, wielu starszych mieszkańców Barlinka otrzymuje telefony od „wnuczka”, który prosi o pomoc finansową. Barlineccy policjanci ostrzegają, żeby nie robić tego, o co prosi osoba dzwoniąca. Szczególnie, jeżeli chodzi o przekazanie pieniędzy w taki sposób, aby nikt z rodziny się nie dowiedział.

 

REKLAMA

  

Oszuści, dzwoniąc pod wybrany numer, często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Oszuści wykonują do swoich ofiar bardzo dużo połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy. Takie częste telefony mają także utrudnić osobie oszukiwanej nawiązanie kontaktu z członkami rodziny, rzekomo proszącymi o pomoc finansową. Każdą taką sprawę (telefon od „wnuczka”) należy zgłosić policji.

Inną metodą oszustwa jest email lub sms z żądaniem opłaty za paczkę, którą rzekomo mamy otrzymać. Jeśli nie klikniemy w link, paczki nie otrzymamy. Jak wygląda taka wiadomość? Przykład: Twoja paczka znajduje sie w  punkcie odbioru, znajdź adres tutaj: tarek.sportsngame.com/packet/?9.nppqlvow. Trzeba tylko kliknąć w podany link. Po wykonaniu wszystkich żądnych czynności, może się okazać, że konto w banku zostało okradzione.

Takie działania, bardzo nasiliły się w związku ze zbliżającymi się świętami. Oszuści liczą na to, że w ferworze przygotowań do Bożego Narodzenia, staniemy się bardziej nieostrożni. Stąd ostrzeżenia Policji i prośba, aby nie ulec namowom osób nieznajomych, by nie stracić, czasami oszczędności całego życia.

 

Jacek Słomka 

 

 

Komentarze

+1

Guest

A do mojej mamy dzwonili najpierw, że miałem wypadek (wyobraźcie sobie stres mojej mamy, a jest po 80-ce), a dzisiaj, że z apteki itd. Nic tylko złapać i metodą ze średniowiecza - NA PRĘGIERZ , nie na "wczasy" za NASZE pieniądze!
+12

Guest

Cytuję Guest:
Prawda do jednej z osób w mojej rodzinie dwa dni wydzwaniali!!!

W czym problem złodziej podany jak na talerzu wystarczy umówić się z takim wnusiem i policją na konkretną godzinę a nie trzymać takie niusy dla siebie i bliskich.
+19

TBM58

Zgłosiłem taki telefon na 112.Otrzymalem numer telefonu komendy powiatowej w Mysliborzu.Tam dyżurny poinformował mnie,ze nic nie może zrobic ale jak jeszcze raz taki telefon do mnie zadzwoni to mam zadzwonic ponownie na Policje.I tyle.Bareja by tego nie wymysłił.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież