piątek 12 sierpnia 2022r.   imieniny: Bądzisław, Klara, Lech

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
POŻAR KOMINA

Tego typu zdarzenia, są bardzo częste w okresie zimowym. Szybko zauważony i zgłoszony pożar, to przede wszystkim unikniecie dużych strat, i nie piszemy tu tylko o mieniu. Paląca się sadza w kominie, to groźba zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy, a także wydobywający się „cichy zabójca”, czyli czad.

 

REKLAMA

 

Wielokrotnie, przy okazji takich zdarzeń, pisaliśmy jak rozpoznać pożar sadzy w kominie. Przede wszystkim z przewodu słychać głośne dudnienie, które już powinno nas zastanowić. Wyjdźmy też na zewnątrz i popatrzmy na szczyt komina, czy wydobywają się z niego iskry. Kolejnym sygnałem jest jedno, wyraźnie odczuwalne gorące miejsce na całym przewodzie kominowym. Pierwsze rysy na ścianach to znak, że komin zaczyna pękać. Komina nie gaśmy wodą. Para, która powstanie po zalaniu wodą, może spowodować pęknięcie przewodu.

30 stycznia po godz. 18.00, Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkowie, otrzymała wezwanie do palącej się sadzy w kominie. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Stara Dziedzina i oprócz jednostki z Mostkowa, zadysponowany został podnośnik z JRG w Myśliborzu. Pożar opanowano i nie doszło do jego rozprzestrzenienia.

 

M.Przybylska

 

Foto: OSP Mostkowo

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.