Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 27 lipca 2024r.   imieniny: Alfons, Alfonsyna, Aureli

Reklama

A A A
1.2666666666667 1 1 1 1 1 Ocena 1.27 (15)
ROMANA – PISARKA I ILUSTRATORKA

Choć już w tym roku mija 6 lat, od kiedy Romany Kaszczyc nie ma wśród nas, to pozostaje ona w sercach wielu mieszkańców Barlinka. A przykładem ostatnim było „Święto Polskiej Niezapominajki” 15 maja 2022 r. Niezapominajka była ulubionym wiosennym kwiatem Romy i jej święto w Barlinku zapoczątkowała właśnie Roma.

 

REKLAMA

 

Wspaniali ludzie z Barlineckiego Ośrodka Kultury – CIT-u i Muzeum łącząc siły zorganizowali i poprowadzili to „niebieskie” święto. To plenerowe działanie (Szlak przygody i plaża) wsparła młodzież z Teatru Poezji Wiatrak – Plantacji Wyobraźni, Szkoły Podstawowej nr 1 i teatru kamishiba oraz Anatol Wierzchowski i jego teatr z Dębna i Krzysztof Komorowski. Nie zabrakło koncertu dla Romy. Brawo za te działania.

 

 

Pisząc ten wspomnieniowy tekst chciałem skupić się na prezentacji dorobku Romany przedstawianym w Gorzowie Wlkp. Jednak, no właśnie, życie podsuwa nam inne rozwiązania i będzie to Szczecin. A z prostej przyczyny. Obecnie w Książnicy Pomorskiej, w Sali pod Piramidą, trwa wystawa „O rany! Jestem zilustrowany. Dziecięca ilustracja książkowa: ilustratorzy zachodniopomorscy”. Wystawa niezwykle interesująca i powiedziałbym absorbująca, także dorosłych. Jak wskazuje tytuł poświęcona jest związanym ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim ilustratorom książek dla dzieci. Wystawa jest interaktywna i zachęca odbiorców do czynnego w niej uczestnictwa, zabawy kolorem, kształtem, fakturą itp. Zaprezentowano ilustracje m.in. Doroty Wojciechowskiej-Danek, Wiesława Burnata, Piotra Wieczorka, Andrzeja Maciejewskiego, Agaty Krzyżaniak, Sary Smolińskiej, Pauliny Kaszuby, Aleksandry Szwajdy i… Romany Kaszczyc. Ale Roma jest wyjątkowa. Przecież nie tylko zilustrowała, ale napisała prezentowane książki. Kilka ilustracji jest powiększonych i powieszonych na … „płocie” – tak mi się skojarzyła ta ekspozycja. Są oczywiście książki: „Kiedy kruk był biały”, „Baśń o królowej puszczy Barlineckiej”, „Duchy z puszczy rodem”, „Przelewickie opowieści”, które można wziąć do ręki, czytać. Wystawa jest czynna do 30 czerwca 2022 r. Zatem zachęcam by ją pokazać dzieciom, ale jak już pisałem zainteresuje też nas, dorosłych.

 

 

Także w latach wcześniejszych (przed pandemią) Szczecin w różnej formie i różnych miejscach, w swoich działaniach kulturalnych nawiązywał, czy też czerpał z twórczości Romy. Na Dziedzińcu Menniczym, na Zamku Książąt Pomorskich aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie czytali różne legendy z książki „Kiedy kruk był biały: o duchach, demonach i wierzeniach słowiańskich” i tak: 7 lipca 2019 r.Rusałka z jeziora dziewiczego”, „Z dębu urodzony” czytali: Joanna Matuszak i Przemysław Walich. 14 lipca 2019 r. „Jędrzej i kwiat paproci” oraz „Koboldy” czytali: Ewa Sobczak i Mateusz Wiśniewski. 21 lipca 2019 r. „Wichrem porwany”, „Młynarz z Pyrzyc” czytali: Maria Dąbrowska i Mateusz Wiśniewski. 28 lipca 2019 r. „Wieś kocury i diabelskie głazy”, „Drzewa nad Drawą” czytali: Joanna Matuszak i Przemysław Walich.

 

 

Podczas plenerów ceramiczno malarskich odbywających się od wielu lat w Barlinku uczestniczący w nich artyści swoje prace prezentowali i prezentują w Barlineckim Muzeum ale i w Galerii Kapitańskiej znajdującej się w pomieszczeniach przy ulicy? też Kapitańskiej 2 w Szczecinie. Również były tam obrazy Romy i szczecinianie mogli je podziwiać. Na stałe w kolekcji Galerii znajduje się jej obraz z 2012 r., cóż za zbieg okoliczności – zatytułowany „Niebieskie migdały”, a także z 2013 r. „Tajemnica”. Prace artystki są oczywiście w naszym Muzeum i w Europejskim Centrum Spotkań przy ul. Leśnej w Galerii Romy.

 

Grzegorz Przybylski

 

Komentarze

-2

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
A jeżeli ja lubię mielone, to może zrobić święto mielonego? Robić święta, bo ktoś sobie miał takie widzimisię. Dziwne to miasto.


Jasne :) Daj tylko proszę znać, jaki masz wkład w kulturę Barlinka.

Nazywasz to co się dzieje kultura? Słabe festyny, śmieszne plenerowe spektakle, niedoinwestowane muzeum? Chyba nie wiesz co to prawdziwa kultura i sztuka. Blt to byla prawdziwa kultura. Nie to żałosne *coś ", co sie teraz odbywa.


Kulturą nazywam to, co robiła dla Barlinka Pani Romana. A jeżeli możesz pochwalić się podobnym wkładem w kulturę Barlinka - poza pisaniem komentarzy na barlinek24 - to doczekasz się i dnia mielonego.
+4

Guest

Cytuję Guest:
Zabierając głos, warto mieć coś sensownego do powiedzenia.
To, że potrafisz coś napisać w necie, i to się wszystkim wyświetla, nie oznacza, że jest to coś mądrego. Internet przyjmuje bez wnikania i osądzania. Dopiero czytelnicy weryfikują daną wypowiedź.
Mieszkając w Barlinku, warto zainteresować się swoją Małą Ojczyzną. Niewiedza nie jest w twoim przypadku wytłumaczeniem. Twoja wypowiedź jest po prostu bardzo słaba...

Widzę ze nie tylko mi się nie podoba to co się dzieje w tym mieście.
+5

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
A jeżeli ja lubię mielone, to może zrobić święto mielonego? Robić święta, bo ktoś sobie miał takie widzimisię. Dziwne to miasto.


Jasne :) Daj tylko proszę znać, jaki masz wkład w kulturę Barlinka.

Nazywasz to co się dzieje kultura? Słabe festyny, śmieszne plenerowe spektakle, niedoinwestowane muzeum? Chyba nie wiesz co to prawdziwa kultura i sztuka. Blt to byla prawdziwa kultura. Nie to żałosne *coś ", co sie teraz odbywa.
-8

Guest

Zabierając głos, warto mieć coś sensownego do powiedzenia.
To, że potrafisz coś napisać w necie, i to się wszystkim wyświetla, nie oznacza, że jest to coś mądrego. Internet przyjmuje bez wnikania i osądzania. Dopiero czytelnicy weryfikują daną wypowiedź.
Mieszkając w Barlinku, warto zainteresować się swoją Małą Ojczyzną. Niewiedza nie jest w twoim przypadku wytłumaczeniem. Twoja wypowiedź jest po prostu bardzo słaba...
-6

Guest

Cytuję Guest:
A jeżeli ja lubię mielone, to może zrobić święto mielonego? Robić święta, bo ktoś sobie miał takie widzimisię. Dziwne to miasto.


Jasne :) Daj tylko proszę znać, jaki masz wkład w kulturę Barlinka.
+7

Guest

A jeżeli ja lubię mielone, to może zrobić święto mielonego? Robić święta, bo ktoś sobie miał takie widzimisię. Dziwne to miasto.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież