niedziela 28 maja 2023r.   imieniny: Augustyn, Wiktor, Wiktoriusz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4)
WYCINAJĄ DRZEWA

Informacja następującej treści dotarła do naszej redakcji. Czytelnik pisze m.in.: „Zwracam się do państwa redakcji z wyjątkowo bulwersującą opinię publiczną sprawą nie cierpiącą żadnej zwłoki, albowiem od Waszej reakcji w dużej mierze zależy, jak dalece nieodwracalnie okoliczne lasy zostaną przez gminnych wandali wycięte w pień, na co się zanosi...

 

REKLAMA

 

Otóż już od kilkunastu dni trwa zmasowana wycinka drzew na pokaźnym obszarze leśnym, pomiędzy ul. Strzelecką, a ul. Leśną, poczynając od starego boiska położonego przy Pałacyku Cebulowym aż do Szkoły Podstawowej 1 z jednej strony, a leśną drogą do Euroboiska i pobliskimi stawami z drugiej strony, która to odbywa się w takim skandalicznym wymiarze, jakby jej celem było uczynienie z tego terenu jakiegoś poligonu, bowiem żadna wichura nie była w stanie uczynić tu takiego spustoszenia, jak ten nieszczęsny ciągnik z drewnem, który przeorał tutejsze lasy niczym buldożer. To, że Nadleśnictwo przez swoją rabunkową gospodarkę leśną już doprowadziło tutejszy bujny las do ruiny, to doskonale możemy zaobserwować nie tylko kierując się ulicą w stronę Krzynki, ale przede wszystkim idąc od Euroboiska w kierunku stanicy Koła Łowieckiego Szarak na przełaj lub ulicą Młyn Leśny i dalej pod górę drogą leśną aż do Płonna, gdzie straszą nas na każdym kroku wyjątkowo mocno przetrzebione drzewa i puste połacie, jako smutna pozostałość tego, co tam okazale rosło wcześniej. Niestety wszystko wskazuje na to, że Ratusz postanowił nie tylko umyć ręce od tego pozbawiania mieszkańców Barlinka naturalnej ochrony przed smogiem (a mieszkając w kotlinie taki okalający miasto pas leśny jest przecież koniecznością, abyśmy nie musieli na stałe użerać się z zanieczyszczonym powietrzem), ale wręcz zaczął się na domiar złego przelicytowywać z Nadleśnictwem, kto dokona bardziej niszczycielskiego wyrębu w okolicznych lasach. Liczę na szerszy odzew ze strony Państwa czytelników, bowiem dobrze by było, aby kolejni mieszkańcy naszej gminy również przedstawili stan pobliskich lasów ze swojej okolicy, które na co dzień obserwują i też boli ich, jak te w zastraszającym tempie znikają na skutek totalnej nieodpowiedzialności i znieczulicy, panującej w Ratuszu. Bo tylko wtedy będziemy mogli ten niszczycielski proceder powstrzymać, jeśli wszyscy zdamy sobie sprawę ze skali tej katastrofalnej w skutkach operacji wymierzonej de facto w nasz dobrostan.”

 

 

 

 

Tyle m.in. w liście do redakcji. Zapytaliśmy w barlineckim Nadleśnictwie, czy na opisanym terenie prowadzą wycinkę drzew? W odpowiedzi czytamy.

Nadleśnictwo Barlinek na zadane pytania w sprawie listu czytelnika, dotyczącego wycinki drzew na wymienionym w liście terenie odpowiada, że prace pozyskaniowe drewna nie są prowadzone na gruntach Lasów Państwowych. Teren leśny należy do Gminy Barlinek.”

Pytania skierowaliśmy do Urzędu Miejskiego. Za jego pośrednictwem do sprawy odniosło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.

PGK sp. z o. o. w Barlinku prowadzi gospodarkę leśną na terenie lasów komunalnych gminy Barlinek. Ogólna powierzchnia lasu wynosi 37,6714 ha i obejmuje pięć działek ew. o numerach 650, 651/7, 749, 804/10, 804/11 obręb 2 Barlinek. Zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu opracowanym przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Gorzowie Wlkp. według stanu na 01.01.2018 r., zatwierdzonym Zarządzeniem nr 17/2019 r. Starosty Myśliborskiego, obecnie prowadzone są prace leśne na przedmiotowym terenie, wymienionym w ww. Zarządzeniu. Zgodnie z Zarządzeniem na tym terenie wykonywane są wskazane prace jak: trzebież późna i dodatkowo cięcia sanitarne wzdłuż dróg publicznych. Zakres prac (wyznaczenie drzew do cięcia) został wykonany przez pracownika Lasów Państwowych. Również nadzór nad realizacją prac leśnych prowadzony jest przez kolejnego pracownika z uprawnieniami będącego przedstawicielem PGK. Pozyskane drewno jest klasyfikowane przez przedstawiciela Nadleśnictwa Barlinek. Przy wykonaniu tego typu prac może dochodzić do uszkodzenia dróg leśnych, ale wykonawca został zobowiązany do przywrócenia ich do stanu sprzed rozpoczęcia prac.”

 

Jacek Słomka

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
A tak pozatym co ma piernik do wiatraka Barlinek to Zachodniopomorskie ,a Gorzow Lubuskie ???????


Barlinek zawsze podlegał pod Gorzów, a dopiero po tej chorej reformie wojewódzkiej (w wyniku której powstały te patologiczne powiaty, aby partyjniacy skompromitowani w gminie mieli gdzie się ulotnić na przeczekanie, nim nie wciągną ich bossowie partyjni do Sejmu) przejął Nas Szczecin, którego swoją drogą nic nie obchodzi co się dzieje w tej odległej od niego mieścinie i dlatego jest tu taki rozgardiasz na każdym praktycznie kroku pt. ratuszowa spychologia.
+2

Guest

No tak nic dodac ,nic ujac Park Krajobrazowy zaczyna powoli znikac i nikogo to w tym pieprzonym Gorzowie (Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Gorzowie Wlkp.) to nie obchodzi.Puszcza Barlinecka powinna byc pod scisla ochrona,do niczego te wasze sadzenie drzewek na ktorych wzrost trzeba poczekac 80 do 100lat nas juz nie bedzie,a Polska glupia jak but z lewej nogi produkuje dalej dla IKEA. Smutne to po prostu.W strone Strzelec za Krzynka tez wycieli Las po lewej stronie a byl wspanialy chodzilam tam z Tata i przynosilismy wiadrami (4 x 10L) grzyby, teraz wszystko zorane i po grzybach nawet nie ma sladu.Totalna ludzka glupota,a jak ktos ma chec i czym posmarowac to pewnie wykupi teren pod budowe Stacji Paliw bo na to liczy gmina. A tak pozatym co ma piernik do wiatraka Barlinek to Zachodniopomorskie ,a Gorzow Lubuskie ???????
+3

Guest

Cytuję Guest:
Szykuje się "proekologiczna" inwestycja przy oczyszczalni ścieków, gdzie ma być wyciętych bardzo dużo drzew wzdłuż koryta rzeki. Drzewa pod topór bo zakładają "modną" farmę ogniw fotowoltaicznych.. Czysta ekologia! To się dopiero zmieni pejzaż, kiedyś specjalnie robiono bufory z drzew wokół oczyszczalni, teraz liczy się tylko trend i pieniądze, bo naturalnie dofinansowanie. Chyba nie tędy droga. Przydało by się tą sprawę naświetlić.

Teraz przynajmniej wiadomo, dlaczego mamy Pogoń Barlinek, a nie Puszcza Barlinek, skoro Ratusz czyni wszystko, aby się tu w okolicy żaden las nie uchował, tylko zastąpiły go rozległe stepy pokryte jak nie dzikimi wysypiskami śmieci, to znowu tymi równie dewastacyjnymi środowisko panelami słonecznymi.
Mnie tylko zastanawia, kiedy tutejsi mieszkańcy się w końcu obudzą i przejrzą na oczy, bo im dłużej będą tą demolkę przyrody w swojej okolicy tolerować, to nim się obejrzą, a skończą tak samo jak Ci na Śląsku, gdzie o czystym powietrzu mogą sobie już tylko pomarzyć.
+6

Guest

Szykuje się "proekologiczna" inwestycja przy oczyszczalni ścieków, gdzie ma być wyciętych bardzo dużo drzew wzdłuż koryta rzeki. Drzewa pod topór bo zakładają "modną" farmę ogniw fotowoltaicznych.. Czysta ekologia! To się dopiero zmieni pejzaż, kiedyś specjalnie robiono bufory z drzew wokół oczyszczalni, teraz liczy się tylko trend i pieniądze, bo naturalnie dofinansowanie. Chyba nie tędy droga. Przydało by się tą sprawę naświetlić.
+8

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Mieszkańcy Górnego Tarasu mogą sobie popatrzeć na 1000 m3 kłód drewna przygotowanego do wywozu. Rzeczywiście takiej demolki lasów nigdy nie było.

Nadleśnictwo Barlinek dba o swoje lasy, każdy wyręb jest natychmiast porządkowany zalesiany i ogrodzony siatką przeciw zwierzętom. Każdy za symboliczną opłatą może pozbierać sobie chrust, co w dobie braku węgla już wkrótce może okazać się że będzie coraz dalej od Barlinka. Najgorsze są jednak śmieci w dużych worach, lub luzem wyrzucane w lasach. Takie widoki całkowicie zabierają przyjemność ze spaceru po lesie. Dajmy więc spokojnie pracować gospodarzom lasów.

No tak są te wszystkie wyręby zalesiane jak przed samym Płonnem, gdzie wielkie połacie wycięte w pień straszą tylko wszystkich turystów, którzy nie daj Boże się tam zapuszczą, także te bajki to sobie opowiadaj tym wszystkim, którzy nawet nie zadali sobie trudu, aby samemu przejść się po tych wszystkich zdemolowanych przez Nadleśnictwo miejscach, które mnożą się w ostatnich latach w tempie wykładniczym.
-4

Guest

Cytuję Guest:
Ludzie opanujcie się !!!
W lesie trzeba zrobić porządek zgodnie z wydanymi
warunkami zarządzania lasem, a czasy wycinki metodą
twoja-moja już minęły i robi się to maszynami.
A specjaliści od nierobienia niech się powstrzymają
od wydawania dziwnych opini.


O co chodzi w tym wpisie?
-7

Guest

Rolnik sieje i zbiera, a leśnicy sadzą, żeby później wyciąć.
A mieszkańcy miast mają tylko przywilej bycia gośćmi w lesie.
Napisała komentarz Sarna.
+11

Guest

Nawet ślepy , głuchy itd. zauważy , że co 2-3 samochód ciężarowy przejeżdżający przez Barlinek (w jedną i drugą stronę) wyładowany jest po brzegi kłodami drewna. Skąd to się bierze? Odpowiedź prosta: z bandyckiej i grabieżczej gospodarki leśnej prowadzonej w kraju. Nigdy jeszcze w moich 70 latach życia nie widziałem takiej grabieży , rozboju , dewastacji pięknie nazywanej "gospodarką leśną". Strach pomyśleć co będzie za 10 -15 lat.
+4

Guest

Polecam zobaczyć skale wycinek:
https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html?fbclid=IwAR2GDaYoK9s_vs3q62ulpQW5Y8zXa3VQnkIGlJd2Ci9adfN2Qb9Aas-fVSQ

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.