Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 sobota 2 marca 2024r.   imieniny: Paweł, Piotr, Radosław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
1 1 1 1 1 1 Ocena 1.00 (1)
KOLEJNY WEEKEND ZMARZLIKA Z SUKCESAMI

W sobotę w Cardiff Bartosz Zmarzlik zajął drugie miejsce w szóstej rundzie Speedway Grand Prix. Dwa dni później ponownie był drugi, tym razem w zawodach z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski.

 

REKLAMA

  

Wyprawa na Wyspy Brytyjskie rozpoczęła drugą część sezonu zmagań o miano najlepszego żużlowca na świecie. To właśnie słynny stadion Principality w Cardiff był szóstą areną w tegorocznym kalendarzu. Kibice na pewno tęsknili za powrotem na trybuny tego obiektu, ponieważ ze względu na pandemię przez poprzednie lata żużlowcy tam nie rywalizowali.

Stadion w Cardiff jest drugim, i na szczęście ostatnim, torem układanym, tak zwanym jednodniowym, a nie naturalnym obiektem żużlowym. Wcześniej, w połowie maja była to Warszawa. Trzeba jednak przyznać, że w stolicy naszego kraju ten tor trzymał się lepiej. W Cardiff było sporo problemów z przygotowaniem nawierzchni, która dość szybko się rozsypywała i wielu zawodników miało problemy z płynną jazdą.

Od początku dobrze jednak jechał Bartosz Zmarzlik, który w trzech pierwszych seriach wywalczył w sumie osiem punktów, przegrywając tylko raz z Mikkelem Michelsenem. Druga część zawodów nie była już aż tak skuteczna w wykonaniu żużlowca z Kinic, brakowało na jego koncie kolejnych wygranych wyścigów, ale bez problemów awansował do półfinału z dorobkiem 11 punktów. W półfinale Zmarzlik musiał oglądać się i bronić przed Jackiem Holderem, ale ostatecznie udało mu się przekroczyć linię mety za Leonem Madsenem, co dało Polakowi awans do wielkiego finału. W nim nasz zawodnik dojechał drugi, a zwycięzcą GP Wielkiej Brytanii okazał się Dan Bewley, który uszczęśliwił miejscowych kibiców. Brytyjczycy na zwycięstwo rodaka w Cardiff czekali aż 15 lat.

Bartosz Zmarzlik zajmując drugie miejsce dopisał 18 punktów do swojego dorobku w klasyfikacji cyklu GP. Tym samym dwukrotny mistrz świata ma ich już 96, a drugi Leon Madsen zdobył do tej pory 74 punkty. To dość komfortowa zaliczka Zmarzlika, ponieważ w jednym turnieju zwycięzca zdobywa 20 punktów, a przewaga Polaka nad kolejnym rywalem to obecnie 22 "oczka". Do końca walki o złoto mistrzostw świata pozostały cztery turnieje, z czego dwa odbędą się w Polsce. Najbliższy już 27 sierpnia we Wrocławiu.

Z Cardiff Zmarzlik musiał się udać w daleką podróż, ponieważ w poniedziałek czekał go drugi finał Indywidualnych Mistrzostw Polski, który odbył się w Krośnie. Po pierwszych zawodach nowego cyklu IMP liderem był żużlowiec z Kinic, który triumfował w Grudziądzu.

W Krośnie kibice bardzo szczelnie wypełnili trybuny i liczyli na ciekawe ściganie. I takie też było. Dobrze punktowali zawodnicy, którzy nie byli faworytami, ale mieli oni częściej okazję do ścigania niż liderzy z ekstraligi. Zmarzlik jednak także dobrze rozpoczął zmagania w Krośnie, choć "trójkę" musiał wywalczyć na dystansie. Później dwukrotny mistrz świata musiał oglądać plecy rywali. Najpierw Grzegorza Zengoty, a w kolejnej serii Janusza Kołodzieja i Przemysława Pawlickiego. Po trzech startach 27-latek miał na swoim koncie sześć "oczek" i na pewno nie był to dorobek, na który liczył.

Końcówka serii zasadniczej była już bardzo dobra w wykonaniu Zmarzlika, który dorzucił pięć punktów w dwóch wyścigach i w sumie wywalczył 11 punktów. To dało naszemu zawodnikowi czwarte miejsce po części zasadniczej i o awans do finału musiał walczyć w wyścigu barażowym. W nim wielkich emocji nie brakowało. Bartosz Zmarzlik bardzo szybko wyjechał spod taśmy i jechał na prowadzeniu od startu. Wydawało się, że będzie zwycięzcą tego wyścigu. Prowadził przez trzy okrążenia, a później wyprzedził go Maciej Janowski, a na ostatniej prostej Zmarzlik wpadł na metę niemal razem z Januszem Kołodziejem. Sędzia miał spory problem z rozstrzygnięciem tego, który z nich był drugi. Ostatecznie awans do finału wywalczył Zmarzlik.

W finale ponownie Zmarzlik z pierwszego pola startowego ruszył bardzo szybko i skutecznie. Obierał lepszą linię jazdy, niż w wyścigu barażowym i zmierzał po triumf. Bieg przerwał jednak upadek Macieja Janowskiego. W powtórce już zdecydowanie lepiej wystartował Dominik Kubera, a Zmarzlik bronił drugiego miejsca. Kubera szybko odjechał rywalom i zwyciężył, a za jego plecami do mety dojechali Zmarzlik i Grzegorz Zengota.

Bartosz Zmarzlik w sumie wywalczył 13 punktów do klasyfikacji cyklu IMP. Zwycięzca, Dominik Kubera, do swojego dorobku dołożył ich aż 18. Tym samym po dwóch turniejach obaj zawodnicy mają po 31 punktów i są współliderami cyklu. Trzeci, ostatni finał cyklu IMP zaplanowany jest na 5 września, a mistrz Polski wyłoniony zostanie na torze w Rzeszowie.

 

Dawid Lis

 

Here's how Dan Bewley became the first British rider to win in Cardiff since Chris Harris in 2007! 🙌 #BritishGP #FIMSpeedwayGP

Opublikowany przez FIM Speedway Grand Prix Sobota, 13 sierpnia 2022

 

Wyniki Grand Prix w Cardiff:
1. Daniel Bewley (Wielka Brytania) - 17 (3,3,2,1,3,2,3) - 20 pkt GP
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 15 (3,2,3,1,2,2,2) - 18
3. Patryk Dudek (Polska) - 14 (3,0,3,3,1,3,1) - 16
4. Leon Madsen (Dania) - 13 (2,1,3,2,2,3,0) - 14
5. Jack Holder (Australia) - 13 (3,1,2,3,3,1) - 12
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 10 (2,3,0,3,1,1) - 11
7. Mikkel Michelsen (Dania) - 8 (0,3,3,w,2,0) - 10
8. Jason Doyle (Australia) - 9 (2,3,1,3,w,t) - 9
9. Max Fricke (Australia) - 8 (1,1,2,2,2) - 8
10. Maciej Janowski (Polska) - 7 (2,2,1,2,0) - 7
11. Andrzej Lebiediew (Łotwa) - 5 (0,0,2,w,3) - 6
12. Robert Lambert (Wielka Brytania) - 5 (1,0,1,0,3) - 5
13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 4 (1,2,1,-,-) - 4
14. Paweł Przedpełski (Polska) - 3 (0,2,0,w,1) - 3
15. Anders Thomsen (Dania) - 3 (1,d,0,2,d) - 2
16. Tom Brennan (Wielka Brytania) - 2 (1,1,0) - 1
17. Leon Flint (Wielka Brytania) - 2 (0,1,1) - 0
18. Adam Ellis (Wielka Brytania) - 0 (w,-,-,-,-) - 0

Biegi Zmarzlika:
3. Zmarzlik, Doyle, Thomsen, Lebiediew
6. Michelsen, Zmarzlik, Madsen, Dudek
12. Zmarzlik, Bewley, Woffinden, Flint
15. Holder, Fricke, Zmarzlik, Przedpełski (w/su)
17. Lambert, Zmarzlik, Lindgren, Janowski
Półfinał nr 2. Madsen, Zmarzlik, Holder, Michelsen
Finał. Bewley, Zmarzlik, Dudek, Madsen

Wyniki drugiego finału IMP:
1. Dominik Kubera (Motor Lublin) - 18 (3,3,2,3,3,3) 17+1 pkt za najwięcej wygranych biegów
2. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) - 13+2 (3,2,1,2,3,2)
3. Grzegorz Zengota (ROW Rybnik) - 14 (2,3,3,3,2,1)
4. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) - 9+3 (2,3,1,0,3,w)
5. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) - 12+1 (3,1,3,2,3)
6. Kacper Woryna (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) - 10+0 (2,2,3,2,1)
7. Krzysztof Buczkowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra) - 8 (1,3,2,1,1)
8. Przemysław Pawlicki (ZOOleszcz GKM Grudziądz) - 7 (3,2,2,0,0)
9. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń) - 7 (1,0,1,3,2)
10. Jarosław Hampel (Motor Lublin) - 6 (1,0,w,3,2)
11. Bartosz Smektała (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) - 5 (0,0,3,1,1)
12. Tobiasz Musielak (Cellfast Wilki Krosno) - 5 (0,2,0,1,2)
13. Rafał Karczmarz (Cellfast Wilki Krosno) - 5 (0,1,2,1,1)
14. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apator Toruń) - 3 (1,0,0,2,0)
15. Jakub Jamróg (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - 3 (2,1,0,d,0)
16. Mateusz Szczepaniak (Cellfast Wilki Krosno) - 2 (0,1,1,u,-)
17. Kacper Szopa (Cellfast Wilki Krosno) - 0 (0,0)

Biegi Zmarzlika:
3. Zmarzlik, Woryna, Buczkowski, Szczepaniak
5. Zengota, Zmarzlik, Jamróg, Dudek
11. Kołodziej, Pawlicki, Zmarzlik, Musielak
16. Kubera, Zmarzlik, Karczmarz, Janowski
18. Zmarzlik, Hampel, Smektała, Przedpełski
Baraż: Janowski, Zmarzlik, Kołodziej, Woryna
Finał: Kubera, Zmarzlik, Zengota, Janowski (w/u)

 

Foto: FIMSpeedway.com

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież