OGŁOSZENIE DOTYCZĄCE UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
- Materiał nadesłany
- Odsłony: 2677

Ochrona środowiska jest naszym obowiązkiem. Jedną z jego części składowych jest powietrze, na którego jakość mamy wpływ. Aby zadbać o lepszą jakość powietrza powinniśmy już rozpocząć działania, także te administracyjne.
REKLAMA |
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął uchwałę Nr XXXV/540/18 z dnia 26 września 2018 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Kogo dotyczą ograniczenia i zakazy?
Obowiązują one wszystkich użytkowników instalacji (pieców, kotłów) o mocy poniżej 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, tj. dotyczą mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, samorządy oraz podmioty działające na terenie ww. województwa. Ograniczeniami i zakazami objęto w szczególności następujące instalacje: kotły centralnego ogrzewania i ogrzewacze pomieszczeń tj. kominki, piece kaflowe, kozy, itp.
Czego nie można palić?
Zdecydowanie zakazane jest spalanie mułu i miału węglowego, węgla brunatnego, a także niesezonowanego drewna. Zakaz dotyczy, co oczywiste materiałów przetworzonych, jak np.: tworzyw sztucznych, płyt wiórowych, malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet transportowych, płyt paździerzowych, paneli podłogowych. Materiały impregnowane to: podkłady kolejowe, słupy drewniane, itp. Impregnat do nich użyty uważany jest za rakotwórczy.
Czym można palić?
Na pewno można palić węglem kamiennym dobrej jakości, nieimpregnowanym, sezonowanym drewnem, brykietami ze słomy, zbożem, łupinami orzechów lub pestkami. Można oczywiście palić gazem ziemnym i olejem opałowym.
Terminy wymiany kotłów są następujące:
- do 1 stycznia 2024 r. wymienić należy kotły niespełniające żadnych standardów emisyjnych (kotły bezklasowe tzw. kopciuchy);
- do 1 stycznia 2028 r. wymienić należy kotły poniżej klasy 5.
- do 1 stycznia 2028 r. wymienić należy ogrzewacze pomieszczeń (kominki, kozy, piece kaflowe itp.) niespełniające minimalnych poziomów sezonowej efektywności energetycznej i norm emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określonych w ust. 1 i 2 załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
Jak rozpoznać, czy dany węgiel spełnia wymogi uchwały antysmogowej?
Trzeba porównać parametry deklarowane przez producenta z tym, czego wymaga uchwała. Każdy sprzedawca od listopada 2018 r. ma obowiązek wydać świadectwo jakości węgla – w nim będą podane wszystkie parametry. Świadectwo trzeba zachować, będzie ono niezbędnym dowodem podczas kontroli – o jakich parametrach węgiel jest spalany.
Pomoc finansowa.
Na wymianę kotłów i pieców można otrzymać dofinansowanie w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego (ZPA) Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza w Gminie Barlinek poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach/lokalach mieszkalnych (Działanie 2.14) oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach programów: Czyste Powietrze i Ciepłe mieszkanie.
Uchwała antysmogowa dostępna jest poniżej:
Nie zwlekaj! Skorzystaj z możliwości uzyskania dofinansowania! Wymień swój stary piec!
UM Barlinek - nadesłane
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.
Komentarze
Guest
Guest
Cyt: ,,Na pewno można palić (...) brykietami ze słomy, zbożem łupinami orzechów lub pestkami".
Ich chyba porąbało: zbożem palić?
To przecież jest żywność, a palenie żywności to grzech. Będą się za to w piekle smażyć. Tę unię niech piekło pochłonie. Największe siedlisko szatana, a Polacy powinni odejść, tak jak zrobiła to Wielka Brytania. Pora pójść po rozum do głowy!!!
Guest
Guest
pisanie o Haconie, że to "mały pikuś" jest paskudnym umniejszaniem trucicielowi. Proszę pisać o "dużym pikusiu" lub "czarnym Koniu " zawodów w truciu społeczeństwa
Guest
Lokalizacja na dzień dzisiejszy i godzina wywiadów nieznana.
Guest
Powiadasz Hacon?
Guest
Antysmogowa będzie twardo walczyła z mieszkańcami domków jednorodzinnych nie sądzę? Ciekawe? Będę bacznie obserwował szanowaną Komisję!!!
Guest
Guest
Może Pan marszałek zainteresuję się czy w ogóle można kupić węgiel?
Śmieszne jest stwierdzenie o certyfikacie węgla, dadzą mi co zechcą a ja i tak nie będę wiedział co to jest i czy w ogóle jest prawdziwe. Wszystkie badania muszą być wykonywane przez uprawnione jednostki i na pewno nie za złotówkę, czyli dla Kowalskiego niedostępne. Drewna opałowego w lesie zresztą też nie ma. I jeszcze jedno czy ktoś się zainteresował co rzeczywiście się dzieje z zanieczyszczonym drewnem, płytami meblowymi itp, nie w "dokumentach" a w rzeczywistości?
krytyk
Dokładnie! Ten tekst to szczyt bezczelności! Nieprawdopodobne