Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 sobota 2 marca 2024r.   imieniny: Paweł, Piotr, Radosław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
1.8 1 1 1 1 1 Ocena 1.80 (10)
O LECZENIU, SZPITALU I PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI

W trakcie sesji barlineckiej Rady Miejskiej, która odbyła się 30. września br. poruszono wiele tematów. Radni dyskutowali m.in. o sytuacji Szpitala Barlinek Sp. z o.o., sytuacji w barlineckich spółkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rozmawiali także o podatkach na 2023 rok.

 

REKLAMA

  

Jako pierwszy pod obrady przedstawiono podatek od nieruchomości. Dyskutując o lecznictwie na terenie gminy, poruszono m.in. fakt powstania (z inicjatywy władz powiatu myśliborskiego) komisji, która zajmie się przyszłością barlineckiego szpitala). W tym temacie zabrał glos mieszkaniec Barlinka Mirosław Przyborowski, który jest członkiem wspomnianej komisji. Radny Rafał Szczepaniak podkreślił, że członkowie komisji Oświaty, Zdrowia i Praworządności także wezmą udział w pracach komisji dotyczącej przyszłości szpitala w Barlinku. Radny Cezary Krzyżanowski podkreślał, że należy szerzej przyjrzeć się lecznictwu w gminie. Chociażby dlatego, że zaczyna brakować lekarzy i to nie tylko w szpitalu. Głos w temacie lecznictwa zabierali także radni Sylwester Łuczak, Michał Antosiewicz.

W trakcie omawiania zmian w budżecie gminy na 2022 rok, można było się dowiedzieć, że potrzebne będą kolejne pieniądze na działalność szpitala. Gmina będzie musiała przekazać ponad 3 mln  zł, powiat myśliborski ok. 675 tys. zł. Kwoty zależą od ilości udziałów w spółce. Kolejnym ważnym tematem były podatki. Jako pierwszy omawiany był temat podatku od nieruchomości. Także i w tym punkcie nie obyło się bez burzliwej dyskusji radnych.

Radny Cezary Krzyżanowski podkreślał, że w niektórych miejscach podatek od nieruchomości ustalono w maksymalnej wartości. Apelował o zastanowienie się, czy nie warto z niektórych zadań inwestycyjnych w gminie zrezygnować? Wskazywał, że średnio podatki wzrosną o 15 procent. Zaapelował o nie przyjmowanie tej uchwały, zastanowienie się jeszcze raz, czy zaproponowane stawki są do udźwignięcia przez mieszkańców gminy? Radny Romuald Romaniuk bronił propozycji burmistrza Barlinka, przedstawionych w projekcie uchwały (pdf). W swojej wypowiedzi podkreślał, że społeczeństwo jest w stanie je udźwignąć.

Szczegóły dyskusji, jak głosowali radni w opisanych wyżej tematach, przedstawiamy w relacji filmowej z sesji. 

  

Jacek Słomka

 

 

Komentarze

-11

Guest

A to dlaczego PIS ,mozePO.Nie ma dobrego zarządzającego,wszyscy mają to głęboko.,nic tu nie ma do tego ani jedno ugrupowanie ani drugie .Zanim napiszesz to się najpierw zastanów co piszesz ,pojęcia nie nasz a czepiasz się PIS,Burmistrz i jego świta wiedzą,to CI powiedzą
+14

Guest

Panie Romaniuk skoro podatki z górnej Polki to żądania wobec gminy tez z górnej Polki a nawet dróg nie ma w mieście , nie wspomnę o pozostałej infrastrukturze . Kończ Pan wstydu sobie oszczędź !
-1

Guest

PiS ma tyle do szpitala że nierobi reformy by rozwiązać problem w Polsce tylko rozdaje kasę. A szpitale muszą się męczyć same. Rząd rządzi jak by ktoś nie wiedział.
-12

Guest

Cytuję Guest:
Radny Romaniuk - przypomnąć.... I wszystko jasne jakie poziom reprezentujemy

Nie ładnie wytykać błędnej polszczyzny, czy rolnik lub inny przedstawiciel jakiegokolwiek zawodu z brakiem nieumiejętnego wypowiadania się nie może zostać Radnym? Nieładnie, to raczej świadczy o twoim poziomie.
+6

Guest

Co ma PIS do szpitala,wszystkim powinno zależeć,by go utrzymać.Jak nie to go zamknąć.Tylko dobrze jak się ma samochód,starszy człowiek woli być na swoich śmieciach.Już byłem na sorze,na przyjęcie czekałem osiem godzin ,nie życzę nikomu

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież