Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 sobota 13 kwietnia 2024r.   imieniny: Jan, Małgorzata, Przemysław

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
''ŻYCIE W OFLAGU II C WOLDENBERG''

22.X.2022r. w budynku Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic spotkali się uczniowie szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoła Podstawowa nr 4 im Henryka Sienkiewicz, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Radosna oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mostkowie wraz z opiekunami.

 

REKLAMA

  

Celem  spotkania był udział w warsztatach historycznych poświęconych jeńcom Oflagu II C Woldenberg (dzisiejszy Dobiegniew). Warsztaty są realizowane od 2012r., a ich zadaniem jest propagowanie wiedzy o niezwykłych ludziach, którzy żyli w strasznych czasach II wojny światowej. Losy jeńców są związane z Dziedzicami. Żołnierze trafili tu po ewakuacji obozu w styczniu 1945r.

Po przywitaniu uczniów i opiekunów Kuba i Tomek (VIII c) zapoznali  zebranych z najważniejszymi informacjami o jeńcach oflagu. Następnie uczniowie mieli do wykonania kilka zadań: podanie informacji po rozszyfrowaniu kodu QR, odgadnięcie hasła ukrytego w skomplikowanym  zadaniu matematycznym, przygotowanie drogi życiowej bohaterów na podstawie tekstu źródłowego (powstały ciekawe plakaty) oraz dopasowanie najważniejszych informacji do kilku jeńców oflagu.

Po wykonaniu zadań młodzież mogła zobaczyć pamiątki po jeńcach oflagu w tutejszym muzeum.

Tegoroczne warsztaty zaszczyciła nas swoją obecnością Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków Maria Witek wraz z mężem. Goście ze Szczecina uważnie obserwowali poczynania uczniów.

Po zakończeniu warsztatów uczniowie oraz opiekunowie otrzymali upominki, szkoły dyplomy i historyczne książki.

Tegoroczne warsztaty przygotowali: prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic Grażyna Leszkiewicz oraz Anna Mariańska (nauczycielka historii w SP nr 4- autorka zadań ), a pomocy udzielili Małgorzata Jabłońska i Łukasz Blezień (wykonał piękne dyplomy). Szczególne podziękowania należą się członkom stowarzyszenia, którzy zadbali o ciepły posiłek i coś słodkiego. Dzięki temu my czujemy się w Dziedzicach jak u swoich dobrych znajomych.

 

Anna Mariańska

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież