Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 2 października 2023r.   imieniny: Dionizy, Stanimir, Teofil

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
AQUARIUS BARLINEK

Jesteśmy młodziutką barlinecką fundacją pro bono. Naszym żywiołem jest woda: nurkujemy, obserwujemy życie roślin i zwierząt, robimy badania i analizujemy zachodzące zmiany w akwenach wodnych naszego regionu.

W ramach projektu Programu Operacyjnego RYBACTWO I MORZE chcemy szerzyć wiedzę na temat bioróżnorodności ze szczególnym uwzględnieniem środowiska wodnego. Zapraszamy na fb Aquarius Barlinek.

 

„Bioróżnorodność, nasze przetrwanie”

Bioróżnorodność to bogactwo form życia występujących na Ziemi, rozmaitość gatunków, genetyczna zmienność wewnątrzgatunkowa, a także rozmaitość wielogatunkowych układów przyrodniczych, tj. ekosystemów i krajobrazów. Poziomy różnorodności biologicznej obejmują zmienność genetyczną, różnorodność gatunkową i ekosystemową. Najważniejsze zagrożenia dla bioróżnorodności to: utrata naturalnych siedlisk, nadmierna eksploatacja przyrody, globalne zmiany klimatu, skażenie środowiska, obecność gatunków inwazyjnych.

 

Bogactwo różności biologicznej w jeziorze- cud życia, zależności i „współpracy”

Litoral (strefa przybrzeżna) - obejmuje płytkie wody wzdłuż brzegu jeziora, które są prześwietlone do dna. Mogą tam się ukorzeniać rośliny naczyniowe (makrofity). Strefa ta zwykle zaczyna się od zwartej ściany szuwarów, którą możemy nazwać strefą roślinności wynurzonej (trzcina, pałka, tatarak, sitowie jeziorne). Życie wody i lądu przeplata się, takie zwierzęta jak żaby, ważki, świtezianki, chruściki, pierwszą fazę życia spędziły w wodzie, jako dorosłe osobniki wyszły na ląd lub żyją na przybrzeżnych roślinach. Za pasmem szuwarów rozciąga się strefa roślin o liściach pływających (grzybień biały, grążel żółty). Dalej od brzegu ciągną się łąki podwodne rdestnic, ramienic, rogatka, wywłócznika, moczarki. Na roślinach widnieje ciemnozielony śliski nalot, na który składają się glony, bakterie, nicienie i wrotki. Na powierzchni roślin można dostrzec różne gatunki pijawek, groźne drapieżniki - wypławki (zdobyczą dla nich są mniejsze gatunki ślimaków, larw ważek, świtezianek i chruścików). Na dnie między roślinami żyją raki, ośliczki, a także duże małże (skójki i szczeżuje), a na powierzchni dna tworzy ławicę racicznica. Wśród roślin żerują liczne ryby (płoć, leszcz, lin, okoń, szczupak, ciernik). W wodzie pomiędzy roślinami pływa plankton. Najgłębiej w tej strefie występują glony ramiennice i mchy wodne. Wśród roślin strefy przybrzeżnej koncentruje się też życie ptaków, które tu zakładają gniazda i najczęściej żerują (łyski, kaczki, perkozy). Jeśli chodzi o proces fotosyntezy to w litoralu przebiega on najintensywniej, a więc ta strefa odznacza się dużą produkcją, którą zapewnia praktycznie nieograniczony dostęp do światła oraz dopływ składników odżywczych z lądu w postaci soli mineralnych, które pobudzają wzrost roślin. Strefa przybrzeżna charakteryzuje się największą produkcją biomasy, jest najmniej przejrzysta. W tej części jeziora bujnie rozkwita flora i fauna wodna.

 

Dlaczego to jest takie ważne?

Bo wszystko jest połączone.
Żaden organizm na Ziemi nie istnieje oddzielnie, każdy funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań. Tak naprawdę znamy tylko niektóre z nich i wciąż odkrywamy nowe. Kiedy wymiera jeden gatunek, pociąga za sobą następne – takie, które się nim żywiły, które zapylał, których nasiona roznosił itp. Tylko ochrona pełnego zróżnicowania życia może być skuteczna. Częścią tej skomplikowanej sieci powiązań są również ludzie – niszcząc inne gatunki, niszczymy sami siebie.

 

Co TY możesz zrobić dla ochrony bioróżnorodności:

 • Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać
 • Wybieraj produkty lokalne i takie, których produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na bioróżnorodność (np. unikaj oleju palmowego)
 • Nie przywoź z wakacji pamiątek wykonanych z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (listę 34 tys. gatunków znajdziesz na stronie konwencji waszyngtońskiej – CITES)
 • Zrezygnuj z równo przystrzyżonego trawnika, na rzecz różnokolorowej łąki
 • Uprawiaj rodzime gatunki roślin – zwłaszcza te przyjazne owadom, ptakom, drobnym ssakom
 • Dbaj o stare drzewa i aleje oraz nasadzaj nowe
 • Jeśli dokarmiasz ptaki, rób to odpowiedzialnie. Nie karm ich chlebem!
 • Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych
 • Wybierając miejsce na wakacje lub odpoczynek zastanów się, czy Twoja obecność nie szkodzi otaczającej Cię przyrodzie
 • Poznaj gatunki obce inwazyjne, które zagrażają przyrodzie i nie wprowadzaj ich do uprawy. Pomóc w tym może publikacja „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”
 • Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku
 • Segreguj odpady
 • Oszczędzaj wodę i energię elektryczną
 • Zbieraj deszczówkę, którą możesz wykorzystać np. do nawadniania ogrodu
 • Podziel się powyższymi wskazówkami z innymi

 

„Początkiem wszechrzeczy jest woda.“ — Tales z Miletu

 

Kontakt: FB AQUARIUS BARLINEK

tel. 507 953 193