Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 piątek 22 września 2023r.   imieniny: Joachim, Maurycy, Tomasz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
UBYWA WODY W JEZIORZE OKUNINO

List następującej treści dotarł do naszej redakcji. „Piszę do Was z prośbą o interwencje i informacje. Od kilku miesięcy w tragicznym tempie ubywa wody w jeziorze Okunino (miejscowość OKNO – obie nazwy są używane zamiennie podaje GPS: 52.94111868633214, 15.250403842341466) w Pojezierzu Myśliborskim, położone w gminie Barlinek, w woj. Zachodniopomorskim.

 

REKLAMA

Ostatnie stosunkowo wilgotne  miesiące – tylko między sierpniem a listopadem, to zmniejszenie tafli wody o około 25 cm. Z kwartału na kwartał tempo znikania wody wydaje się wzrastać. W niektórych miejscach zmierzone wartości, to cofnięcie się linii  jeziora o blisko 5,5 m. Proszę o  informacje czy znają Państwo temat, jakie są przyczyny tak drastycznego obniżenia tafli wody? Czy został znaleziony sprawca i jakie środki zostały podjęte. Nadmienię, że sąsiadujące Jezioro Barlineckie ( od północy) lub jezioro Sitno Moczydłowskie, nie notują spadku poziomu wody.”

Dodajmy, że autor listu zapytania w opisanej sprawie wysłał do kilku instytucji, zajmujących się stanem i ilością wody na terenie kraju. Dostał odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury - Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Ministerstwo skierowało sprawę do Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, z zaleceniem zapoznania się z tematem i udzielenie odpowiedzi m.in. naszemu Czytelnikowi. Sprawa została przekazana dalej do PGWP Zarząd Zlewni w Pile z adnotacją o jej pilne rozpoznanie i przekazanie odpowiedzi do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

My ze swej strony, zapytaliśmy o zgłaszany przez Czytelnika problem w Nadleśnictwie Barlinek. Odpowiedzi udzieliła nam specjalista ds. stanu posiadania Elżbieta Górecka:

 

Trudno się nie zgodzić z poniższym opisem stanu wody w jeziorze Okunino. Z roku na rok jest coraz niższy poziom wody, chociaż okresowo można zaobserwować niewielki przyrost poziomu wody, który po jakimś czasie ponownie opada. Nadleśnictwo Barlinek obserwuje zamieranie drzew spowodowane obniżaniem się wód gruntowych, co jest związane ze znacznym zmniejszeniem wód opadowych o czym pisaliśmy w artykule na stronieWskazane zostały wskaźniki roczne opadów: Prawidłowa średnioroczna ilość opadów na naszym terenie to minimum 550 mm. Niestety opady z roku 2018 to około 340 mm, z roku 2019 to około 350 mm, a w roku 2020 do końca czerwca spadło tylko około 145 mm. Poziom opadów w 2018 roku -  375 mm, w 2021 roku – 398mm, do tej pory w 2022 roku - 315 mm. Z powyższych pomiarów wynika, że niewątpliwie przyczyną braku wody jest niski stan wód opadowych. Porównanie poziomu wód różnych jezior, powinno być rozpatrywane szczególnie w oparciu o czynniki geologiczne, hydrologiczne, a także o wpływ aglomeracji czy urbanistyki. Nadleśnictwo Barlinek nie przeprowadza badań hydrologicznych i nie może wypowiadać się w kwestii powiązań hydrologicznych jeziora."

 

M.Przybylska

 


Zdjęcia wykonano 12.11.2022r.

 

 

Komentarze

+3

Guest

Nadmierna eksploatacja lasów w połączeniu z obniżonymi sumami opadów rocznych (ostatni mokry rok 2017) przynoszą takie a nie inne skutki. Większość starodrzewu została wycięta. Młode lasy i naruszone gleby maja znacznie niższy procent chłonności i retencji wód opadowych, a z drugiej strony nie zapewniają ochrony gleby przed parowaniem. Im młodszy i niezróżnicowany las (młodniki, uprawy jak i gniazda, zręby) tym większe parowanie/wysuszenie gleby i niższa chłonność, ze względu na wysokie temperatury do jakich nagrzewa się nieosłonięta gleba. Do tego dodajmy (podczas susz i upałów) zwiększoną konsumpcje wody z ujęć głębinowych (podlewanie, pojenie, baseny itp). Dalej, meliorowanie i osuszanie terenów podmokłych, wycinanie drzew i krzewów wzdłuż pół i dróg. Niegdyś drzewa i krzewy na miedzach osłaniały przed przed wiatrami przesuszającymi pola. Powoli zaczynamy widzieć efekty nawarstwienia się wielu czynników nierozsądnej gospodarki, której nieuniknionym skutkiem jest ubożenie warstw wodonośnych, a tym samym obniżanie poziomów wód powierzchniowych. Garstka ludzi zauważyła to na zbiornikach powierzchniowych. Pozostali dla których to bzdura, będą zaskoczeni jak przestanie lecieć z kranu mimo iż krzyczą "płacę to wymagam!!!" Wtedy jednak będzie raczej za późno...
+4

Guest

To bardzo groźn zjawisko dla gospodarki Gminy i Rolnictwa, Leśnictwa, Hodowli Ryb, postępująca susza hydrologiczna. Można temu w pewnym stopniu przeciwdziałać - o g r a n i c z a j ą c odpłyuw wód tworząc zasoby retencyjne , zalwając dawne zbiorniki przymłynowe, odtwarzając i budując nowe stawy rybne, budujac mał elektrownie wodne ze zbiornikami zalewowymi. Według IMGW na niektórych terenach Gminy zniknęła w zasadzie pierwsza i druga warstwa wód podziemnych !- 19-15 mgł, 2 24-32 mgł., być może to są zmiany krótkotrwałe i odwracalne ale nie wiedzą czy napewno. Pod Barlinkiem znajduje sie jeden z głównych zbiorników wód podziemnych o znacznych zasobach a jeszcze pod nim zbiorniki wód geotermalnych. Główny uzyteczny dla nas cik wód podziemnych znjduj sie według map hydrologticznych na głębokości średnio 55 m npm w zależności od miejsca różnie od 35- 65m npm a są miejsca że i na 200m gł pp wody nie ma.Szczegółowe mapy zasobu wód podziemnych dostępne w Instytucie Geologii i Hydrologii ale są to dane najnowsze z lat 2013 i powinny być aktualizowane. Dla potrzeb Gmin Instytut wykonuje za darmo odwierty badawcze. A takie byłyby niezbędne np prz inwestowaniu w wodne pompy ciepła dla Obiektów publicznych
+5

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
A może przyczynom jest nowa żwirownia w miejscowości niesporowice.

Jeszcze bym dorzucił kopalnie Turów :lol:

i przekop mierzei - też winny. A tak na poważnie - czy ktoś (Wody Polskie, Lasy Państwowe) monitoruje stan jezior? Czy może, tradycyjnie, od akcji do akcji? Nie jest tajemnicą, że wieloletnie słabe opady w Zachodniopomorskim, nie sprzyjają wzrostowi poziomu wód stojących, więc co możemy? Płakać?
+14

Guest

Takie małe jeziorko , to i mało wody ubywa. Od czerwca do października na jeziorze Pełcz Wielki ubyło 40 cm, miejscami woda odsunęła się od brzegu o kilka metrów .
+20

Guest

Nie tylko to jeziora znika nam z oczu. Proszę poczytać o jeziorze Głęboki i zobaczyć na zdjęcia umieszczone w sieci. Tam pomost kąpieliska stoi już na brzegu, a nie w jeziorze kiedy był budowany.
Dookoła Barlinka znikają oczka wodne np. w kierunku Rychnowa taki mały stawek wodny. Już go prawie nie ma. W stronę Lipian po lewej przy drodze po lewej stronie był stawek nota bene nawet i pomost i ryby łapali. Też go już prawie nie ma.
Dopóki nie przejrzymy na oczy, woda z oczu będzie nam znikać, coraz szybciej i więcej. Nie ma to bezpośrednio przyczyny jednoosobowej działalności człowieka typu "przywłaszczenie mienia" delikatnie w słowa rzecz ujmując.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.