Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
4.4285714285714 1 1 1 1 1 Ocena 4.43 (7)
BĘDĄ MILIONY, BĘDZIE ŚREDNICÓWKA

Od czasu wybudowania pierwszej części obejścia Barlinka w ciągu DW 151, minęło kilka lat. A dokładniej, 19 lipca miną cztery lata. Wówczas już, mówiono o powstaniu części drugiej. Póki co prace nie ruszyły, a do naszej redakcji napływają pytania o ten fragment średnicówki.

 

REKLAMA

 

Pytacie Państwo przede wszystkim czy, kiedy, i za jakie pieniądze powstanie dalsza część drogi. Z Waszymi pytaniami, zwróciliśmy się do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

 

Zakończyły się prace projektowe nad drugą częścią obwodnicy Barlinka. 10 lutego tego roku dokumentacja uzyskała ZRiD, czyli Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. 

Czy inwestycja trafi do realizacji będzie jednak zależało od zapewnienia jej pełnego finansowania. 500 metrowy odcinek jezdni, o szerokości 7 metrów, poprowadzony po nowym śladzie, ma przedłużyć obwodnicę w kierunku wylotu DW nr 151 z Barlinka na Gorzów Wlkp. W 2021 r. ZZDW złożył wniosek o dofinansowanie projektu  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przeznaczonego na zadania obwodnicowe. Wówczas koszt budowy tego odcinka szacowany był na blisko 15,3 mln zł.   

W grudniu 2021r.  dofinansowanie zostało przyznane, ale na poziomie 50 procent wartości inwestycji. W lutym 2022 r. wybuchła wojna na Ukrainie, która spowodowała lawinowy wzrost kosztów budowy. Przyznane dofinansowanie stanowi dziś kroplę w morzu potrzeb związanych z tą inwestycją. Tym bardziej, że w trakcie prac projektowych uwzględniono apele mieszkańców, o budowę ekranów akustycznych. A są to bardzo kosztowne konstrukcje.  Mimo to, część mieszkańców wniosła odwołanie od wydanego przez wojewodę ZRiDu, które jest aktualnie procedowane. Klasyczne rondo powstałoby na skrzyżowaniu zbudowanego odcinka obwodnicy oraz drogi wojewódzkiej nr 156, czyli ul. 31 Stycznia. Po drugiej stronie zaprojektowanego odcinka, ma natomiast powstać  rondo owalne z drogą zbiorczą, umożliwiającą bezpieczny dojazd do posesji zlokalizowanych przy rondzie. W tej chwili trwa aktualizacja kosztów inwestycji i szukanie innych ścieżek jej finansowania. Dodajmy, że pierwsza część inwestycji kosztowała 23,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 14,85 mln zł. Nie bez znaczenia był wkład gminy Barlinek, który wyniósł wówczas ponad 8 mln zł.”

 

Jacek Słomka

  

 Grafika: Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie

 

 

Komentarze

+21

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Szanowni Państwo ;) Naszemu Miastu jak i jego mieszkańcom potrzebna jest obwodnica , a nie średnicówka.Co do spadku wartości nieruchomości.Najpierw należy to udowodnić.Pozdrawiam serdecznie !!!

Z całym szacunkiem, ale przez naszą gminę nie przebiega, ani ekspresówka, ani zwykła krajówka, więc czy potrzebna jest wielka obwodnica? Tranzyt przez Barlinek jest tak na prawdę znikomy.
Jestem za „średnicowką”, bo będzie dla ludzi, dla poprawy układu komunikacyjnego miasta.

Zapraszam na ulicę Strzelecką.Proszę spocząć sobie na ławce i obserwować ilość pojazdów .Które jadą tranzytem przez Barlinek.Pozdrawiam serdecznie ;)

Jakos nie widzę tych ciężarówek a mieszkam na strzeleckiej.
+26

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Szanowni Państwo ;) Naszemu Miastu jak i jego mieszkańcom potrzebna jest obwodnica , a nie średnicówka.Co do spadku wartości nieruchomości.Najpierw należy to udowodnić.Pozdrawiam serdecznie !!!

Z całym szacunkiem, ale przez naszą gminę nie przebiega, ani ekspresówka, ani zwykła krajówka, więc czy potrzebna jest wielka obwodnica? Tranzyt przez Barlinek jest tak na prawdę znikomy.
Jestem za „średnicowką”, bo będzie dla ludzi, dla poprawy układu komunikacyjnego miasta.

szkoda tylko że pod twoim oknem .

Ci którzy mieszkają w centrum mają dużo większy hałas, jeździ więcej samochodów. Nie widzę żeby średnicówka była bardzo zatłoczona.
+29

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Szanowni Państwo ;) Naszemu Miastu jak i jego mieszkańcom potrzebna jest obwodnica , a nie średnicówka.Co do spadku wartości nieruchomości.Najpierw należy to udowodnić.Pozdrawiam serdecznie !!!

Z całym szacunkiem, ale przez naszą gminę nie przebiega, ani ekspresówka, ani zwykła krajówka, więc czy potrzebna jest wielka obwodnica? Tranzyt przez Barlinek jest tak na prawdę znikomy.
Jestem za „średnicowką”, bo będzie dla ludzi, dla poprawy układu komunikacyjnego miasta.
Tranzyt w kierunku Gdańska cały czas ma się dobrze.

Haha napewno setki aut, stacje benzynowe, usługi gastronomiczne.


Tranzyt w kierunku Gdańska to z Gorzowa wiedzie przede wszystkich przez Strzelce Kraj.
+35

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Czy miasto ma przygotowane pieniądze na pokrycie przegranych spraw sądowych o zmniejszenie cen nieruchomości, będących przy średnicówce?

Najpierw trzeba to udowodnić.Później dopiero się sądzić.

Udowodnię. Nie po to kilka lat temu się tutaj wprowadzałem, żeby robić mi wiejską obwodnicę pod oknem.
Specjalnie zatrudnię firmę do pomiaru hałasu, z atestami.
Tą drogą nawet motorynka nie przejedzie.


To skoro się kilka lat temu wprowadziłeś to z pełną świadomością że tamtędy będzie przebiegać droga średnicowa. Przecież to nie jest projekt sprzed miesiąca! Zatem widziały gały co brały.
+34

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Czy miasto ma przygotowane pieniądze na pokrycie przegranych spraw sądowych o zmniejszenie cen nieruchomości, będących przy średnicówce?

Najpierw trzeba to udowodnić.Później dopiero się sądzić.

Udowodnię. Nie po to kilka lat temu się tutaj wprowadzałem, żeby robić mi wiejską obwodnicę pod oknem.
Specjalnie zatrudnię firmę do pomiaru hałasu, z atestami.
Tą drogą nawet motorynka nie przejedzie.

Pan i władca miasta zarządził
+25

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Szanowni Państwo ;) Naszemu Miastu jak i jego mieszkańcom potrzebna jest obwodnica , a nie średnicówka.Co do spadku wartości nieruchomości.Najpierw należy to udowodnić.Pozdrawiam serdecznie !!!

Z całym szacunkiem, ale przez naszą gminę nie przebiega, ani ekspresówka, ani zwykła krajówka, więc czy potrzebna jest wielka obwodnica? Tranzyt przez Barlinek jest tak na prawdę znikomy.
Jestem za „średnicowką”, bo będzie dla ludzi, dla poprawy układu komunikacyjnego miasta.
Tranzyt w kierunku Gdańska cały czas ma się dobrze.

Haha napewno setki aut, stacje benzynowe, usługi gastronomiczne.
+7

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Szanowni Państwo ;) Naszemu Miastu jak i jego mieszkańcom potrzebna jest obwodnica , a nie średnicówka.Co do spadku wartości nieruchomości.Najpierw należy to udowodnić.Pozdrawiam serdecznie !!!

Z całym szacunkiem, ale przez naszą gminę nie przebiega, ani ekspresówka, ani zwykła krajówka, więc czy potrzebna jest wielka obwodnica? Tranzyt przez Barlinek jest tak na prawdę znikomy.
Jestem za „średnicowką”, bo będzie dla ludzi, dla poprawy układu komunikacyjnego miasta.
Tranzyt w kierunku Gdańska cały czas ma się dobrze.
-45

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Czy miasto ma przygotowane pieniądze na pokrycie przegranych spraw sądowych o zmniejszenie cen nieruchomości, będących przy średnicówce?

Najpierw trzeba to udowodnić.Później dopiero się sądzić.

Udowodnię. Nie po to kilka lat temu się tutaj wprowadzałem, żeby robić mi wiejską obwodnicę pod oknem.
Specjalnie zatrudnię firmę do pomiaru hałasu, z atestami.
Tą drogą nawet motorynka nie przejedzie.
-32

Guest

jestem bardzo ciekawy czy wszyscy ci którzy tak chętnie komentują i są zwolennikami drogi , średnicówki czy zgodzili by sie na taką inwestycje koło własnego domu . Pewnie mieszkasz jeden z drugim w bloku na koncu miasta i sie wypowiadasz za... bo jedziesz do Gorzowa raz w tygodniu . Obejścia ,obwodnice to sie robi za miastem ale nie w środku osiedli mieszkaniowych . Mam nadzieje ze ten bubel nie doczeka sie dalszej realizacji .Pozdrawiam

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież