BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 sobota 28 stycznia 2023r.   imieniny: Agnieszka, Piotr, Radomir

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Błoto na drodze w Moczkowie
Z Moczkowa, wioski tuż za rogatkami Barlinka, do szkół dojeżdża około 20 dzieci w różnym wieku. Wiele z nich, żeby dojść do autobusu, musi pokonać błotną przeprawę. Teresa Pietrasik, sołtys Moczkowa już kilkakrotnie zgłaszała na sesjach rady miasta, konieczność zrobienia drogi, którą dzieci chodzą do świetlicy i szkolnego autobusu.

Jednak pomysł jej nie znalazł poparcie wśród większości radnych.

Przystanek na podwórku
- Od kilku dni, dzieci wyjeżdżają do szkoły z mojego podwórka - mówi sołtys. - Wcześniej autobus szkolny odjeżdżał z placu przed świetlicą wiejską. Tam też dzieci na niego czekały. Niestety błoto, jakie zalega na drodze prowadzącej do świetlicy sprawiło, że nie można tam dojść. Bez gumowców jest to praktycznie niemożliwe.

Największy problem z dojściem do autobusu miały najmłodsze dzieci. Dojeżdżały do szkoły w mokrych butach. Po powrocie do wsi, aby dość do domu, znowu musiały brnąć w błocie.

- Dlatego nie rozumiem - tłumaczy sołtys - dlaczego odmawia nam się zrobienia kawałka drogi.

Według Teresy Pietrasik, powód może być prozaiczny. Większość w radzie ma inne ugrupowanie niż to, w którym ona się znajduje. Bierze też pod uwagę chęć odegrania się na niej. Kilka miesięcy temu zwróciła bowiem uwagę, że jeden z radnych pełni funkcję, która koliduje z jego mandatem.

REKLAMA

Boją się deficytu
W ugrupowaniu, które ma większość w radzie, odrzucają te sugestie.
Według radnego Grzegorza Zielińskiego drogi nie można zrobić, bo by to oznaczało zbyt duży deficyt w budżecie. Inny radny, Paweł Lewczuk uważa, że drogę tę można zrobić, ale tylko w momencie, jak burmistrz poczyni cięcia w wydatkach.

- Chodzi o oszczędności w jednostkach podległych burmistrzowi - wyjaśnia Paweł Lewczuk. - A są takie możliwości. Poza tym, gdyby inwestycja ta znalazła się w budżecie na ten rok, głosowałbym za nią. Nie było jej jednak.

Z kolei zdaniem radnego Jana Janasa drogę tę można zrobić ze środków przeznaczonych na bieżące utrzymanie dróg.

- Droga ma kosztować 50 tys. złotych - tłumaczy. - Na bieżące utrzymanie dróg mamy przeznaczone 600 tys. złotych. Więc w czym problem.

Jak się jednak okazuje sprawa nie jest tak oczywista.

- Nie wystarczy tam tylko położyć asfalt - wyjaśnia Zygmunt Siarkiewicz, burmistrz Barlinka. - Tę drogę najpierw trzeba odwodnić. Potrzebne są jeszcze inne, dodatkowe prace. A to wszystko kosztuje i na pewno nie zamknie się kwotą 50 tys. zł.

Kiedy doszło do głosowania, radni większością głosów odrzucili pomysł zrobienia drogi w Moczkowie.

- Naprawdę nie rozumiem tej decyzji - mówi ze łzami w oczach Teresa Pietrasik.
- Czy nie widzą, że to nasze dzieci cierpią.

[źródło: gs24.pl]

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.