BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 6 października 2022r.   imieniny: Artur, Artus, Bronisław

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Strąpie znane i nieznane
Szanowni Państwo. Zapraszam do wsi Strąpie - to tylko osiem kilometrów od Barlinka. Już w poniedziałek o 18.30 w BOK odbędzie się interesujące spotkanie, na którym można będzie zdobyć szerszą wiedzę na temat jej historii i teraźniejszości.

STRĄPIE - wieś rolnicza, znajduje się 8 km na zachód od Barlinka i 4 km na wschód od wsi Dzikowo. Położona jest nad jeziorem Trojak, składającym się z trzech basenów połączonych wąskimi przesmykami. Południową część wsi zajmuje założenie parkowo-dworskie. Dwór parterowy pokryty mansardowym dachem, pochodzi z XIX wieku. Wpisany do rejestru zabytków, zespół dworski sięga genezą XVII-XVIII w., przy czym zasadnicza kompozycja przestrzenna powstała w początku XIX w. Majątek należał wówczas do majora von Lebbin, który był fundatorem dworu i parku.

Od połowy XIX w. właścicielem majątku była rodzina Wöller, która przyczyniła się do znacznego rozwoju folwarku. Natomiast zabudowania gospodarcze z czerwonej cegły pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. W skład zespołu zabudowy folwarcznej wchodzą następujące elementy:- w ścianie zachodniej - budynek inwentarski wraz z wieżą (gołębnik) z 4 ćw. XIX w.;
- w ścianie północnej - gorzelnia z 1893 r;
- w ścianie wschodniej - budynek inwentarsko-magazynowy z 4 ćw. XIX w., owczarnie z 1889 r. i z 4 ćw. XIX w.;
- w ścianie południowej - budynek mieszkalno-gospodarczy z pocz. XX w., budynki ceglane o eklektycznym wystroju architektonicznym (z przewagą elementów neogotyckich). Po południowej stronie folwarku ok. 1905 r. zbudowany został kościół.

To właśnie w Strąpiu istnieje największy i najlepiej zachowany zespół podworski w powiecie myśliborskim.

REKLAMA

Około 50 m od dworu znajduje się mały Neoromański kościół z XIXw pw. MB Różańcowej, poświęcony 15 kwietnia 1959r. przez ks. bpa Wilhelma Plutę. Park podworski o powierzchni 6 ha założony został na terenie falistym w początkach XIX wieku. Z drzew o cechach pomnikowych rosną przed dworem: dwie lipy gwiaździste o obwodach pni 272 cm i 370 cm, dwie lipy amerykańskie o obwodach pni 230 cm i 257 cm. Przy kościele dąb szypułkowy o obwodzie pnia 760 cm, oceniany na ponad 500 lat.

W parku na uwagę zasługują: modrzew europejski o obwodzie pnia 320 cm, cyprysik lawsona, jałowiec wirginijski, oraz lipa długoogonkowa o pięknych dużych liściach pokrytych silnym białym kutnerem. Około 100 m od wsi znajduje się stary cmentarz. Całą jego powierzchnię, większość drzew i krzewów pokrywa bluszcz pospolity. Drzewa porośnięte bluszczem najciekawiej wyglądają w okresie jesienno-zimowym, przypominając wielkie ciemnozielone kolumny.

To ostatnie miejsce gdzie można podziwiać dobrze zachowane rolnicze budowle z XIX wieku.
Do niedawna jeszcze wieś Lutówko mogła konkurować ze Strąpiem, ale tam zabytkowy dwór został rozebrany.

Wiktor
www.wiktor.barlinek.biz.pl

 {jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/strapie/] title:=[Foto: Wiktor] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.