BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Koronacja i Noc Świętojańska
Już w najbliższy weekend Dni Barlinka, a podczas nich, tradycyjnie poznamy nową - już siódmą, Królową Puszczy Barlineckiej! Kto nią zostanie - okaże się już w 20 czerwca, a tymczasem opiekunka Królowej uchyli nam rąbka tajemnicy. Zapraszam do przeczytania wywiadu z panią Wiesławą Skierską.

Jakie cechy powinna posiadać Królowa Puszczy Barlineckiej?

Królowa Puszczy powinna pochodzić z Barlinka. Inteligentna, kulturalna, elokwentna - to cechy niezwykle pożądane u kandydatek. Poza tym idealna kandydatka musi być osobą otwartą i kontaktową, znającą miasto i jego zabytki, która orientuje się w problemach środowiska i aktywnie uczestniczy w jego życiu.

Image
foto: Marek Kupczyński 

Co należy do obowiązków Królowej Puszczy Barlineckiej?

Królowa to istotny element promocji naszego miasta. Uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach Barlinka i jest rozpoznawalna przez jego mieszkańców. Reprezentuje miasto również poza jego granicami na spotkaniach miast partnerskich (Schneverdingen, Eksjö, Prenzlau), targach turystycznych, reklamując naszą miejscowość jako Europejską Stolicę Nordic Walking. Prezentuje uroki miasta i walory przyrodnicze jego okolic.

Dlaczego, Pani zdaniem, warto starać się o ten tytuł?

Jest to niezwykłe wyróżnienie i zaszczyt – każda Królowa otrzymuje złoty pierścień zaprojektowany przez p.Kaszczyc. Medalion w kształcie bukowego liścia, na którym widnieje życiodajne słońce - symbol energii twórczej, odwagi, wiedzy, intelektu, przekazywany jest następczyni przez panującą królową. Insygnia władzy, które otrzymuje Królowa: korona, pierścień i medalion tworzą z niej osobę niepowtarzalną, magiczną i pełną tajemnic.

REKLAMA

Skrzaty, małe istoty, przybyłe z Puszczy Barlineckiej opiekują się Nią i chronią przed niebezpieczeństwem.
Każda Królowa wspomina rok swojego panowania jako czas niezwykły. Pełni wiele obowiązków, ale ma możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, zdobywa nowe doświadczenia podczas publicznych wystąpień.

W jaki sposób dokonywany jest wybór Królowej Puszczy Barlineckiej?

Zanim szanowna kapituła dokona wyboru odpowiedniej kandydatki, w prasie, w Internecie, w szkołach ogłaszamy, kiedy i gdzie należy się zgłosić, aby wziąć udział w wyborach.

Image
foto: Marek Kupczyński

Tegoroczny skład jury tworzyli: Pani Romana Kaszczyc - autorka Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej, Elżbieta Chudzik – instruktor ds. teatru, Brygida Liśkiewicz – dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury, Marek Piechocki – właściciel hotelu „Alma”, Sławomir Koruc – komendant barlineckiej policji, Edward Skałecki – przewodniczący Organizacji Przedsiębiorców Barlinka i w zastępstwie  pana Burmistrza – Zenon Wróblewski – prezes PGK. Wybory odbyły się w Muzeum Regionalnym. Kandydatki opowiedziały o sobie i swoich pasjach, a były one różnorodne: począwszy od zamiłowania do Nordic Walking, żeglarstwa i śpiewu, poprzez taniec towarzyski, a skończywszy na znajomości języka migowego. W drugiej części kandydatki odpowiadały na pytania jury, które dotyczyły znajomości zabytków Barlinka i jego przyrody.

W czasie obchodów Dni Barlinka dokonuje się coroczne przekazanie korony królowej...

Już w sobotę odbędzie się uroczyste pożegnanie panującej jeszcze Królowej – Magdaleny Adamiok. Gospodarzem uroczystości jest Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz. Na spotkanie zaproszono sponsorów, którzy już od sześciu lat wspierają działania Królowej: Starostę Powiatu – Andrzeja Potyrę oraz Mirosławę Krzyżanowską, właścicielkę Salonu Sukien Ślubnych, osoby i firmy wspierające Królową Puszczy Barlineckiej 2008/2009 – państwa Kaweckich prowadzących przedsiębiorsto „Vega”, a także kierownictwo firmy „Klaus Borne”, kosmetyczki: Dorotę Lisecką oraz Agatę Chmielewską, panie ze studia florystycznego Zofii Sobczak. Serdecznie im wszystkim dziękujemy.

Image
foto: Marek Kupczyński

W czasie uroczystości obecni będą również przedstawiciele miast partnerskich Prenzlau i Schneverdingen, a po jej zakończeniu Królowa Puszczy przejedzie, wraz ze swoim dworem, ulicami miasta. W barwnym korowodzie, który wyruszy z Rynku o godz. 19.00 będziemy mogli podziwiać wiele grup. A o godz. 20.00 na Stadionie Miejskim rozpocznie się wyjątkowe przedstawienie – koronacja nowej Królowej Puszczy Barlineckiej 2009.

Atrakcji w tę Świętojańską Noc będzie wiele, a zakończy ją widowisko Sobótkowe na plaży, na które serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Barlinka!

Klaudia

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.