niedziela 4 grudnia 2022r.   imieniny: Barbara, Biernat, Piotr

Reklama

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Europejskie Centrum Spotkań
O naprawdę dużym sukcesie można mówić dziś w Barlinku. Projekt o nazwie „Europejskie Centrum Spotkań”, będący częścią większego polsko-niemieckiego projektu uzyskał akceptację i zostanie dofinansowany z funduszy unijnych w ramach programu  INTERREG IV A.

Za opracowanie dokumentacji odpowiedzialny był Barlinecki Ośrodek Kultury oraz partnerzy z Prenzlau. 

W dniu 30 czerwca 2009 roku w Ratuszu w Barlinku zorganizowano konferencję prasową z udziałem Burmistrza Barlinka Zygmunta Siarkiewicza oraz Pani Dyrektor BOK Brygidy Liśkiewicz. W trakcie konferencji przybliżono szczegóły projektu oraz zapoznano przybyłych z planowanymi w najbliższym czasie działaniami.

W ramach projektu realizowane bedą następujące inwestycje:

1. Centrum Spotkań IG Frauen Prenzlau, Europejskie Miejsce Spotkań Prenzlau „Uckerwelle” (dofinansowanie około 2 mln euro)

- Stworzenie dodatkowej 32 miejscowej bazy noclegowej z zapleczem sanitarnym i budynki użyteczności publicznej, jak na przykład pomieszczenia konferencyjne i pomieszczenia rekreacyjne.

- Z powodu licznych działań przeprowadzanych w Centrum Spotkań w Prenzlau dla regionu i wspólnie ze swym polskim partnerem jak i innymi partnerami (13 partnerów, z którymi są podpisane porozumienia partnerskie i 8 partnerów bez porozumienia partnerskiego), konieczne jest rozszerzenie budowlane i techniczne zaplecza.

REKLAMA

- Dla zaplanowanej jako nowy obiekt (przybudowa do istniejącego budynku) rozbudowy ma zostać zakupione wyposażenie w wymaganym zakresie. Oprócz tego zaplanowano intensywne wyposażenie terenów przynależnych w urządzenia do zabaw i wykorzystania czasu wolnego.

- IG Frauen ocenia wymagania osób indywidualnych jak i też grup ludzi niepełnosprawnych jako bardzo wysokie, chcą oni brać udział w życiu bez ograniczeń w jego dostępności. Dlatego muszą powstać odpowiednie inwestycje noclegowe, wspólnotowe i rekreacyjne.

2. Dla  Europejskiego Centrum Spotkań w Barlinku są zaplanowane następujące budowlane i techniczne przedsięwzięcia inwestycyjne: (dofinansowanie około 2,5 mln euro)

- Remont budynku na ul. Leśnej i dostosowanie go do potrzeb spotkań polsko-niemieckich. W budynku przewidziano: 2  sale na warsztaty taneczno-ruchowe  z szatniami, studio wokalno- muzyczne z magazynem instrumentów i pokojem socjalnym, 2 pomieszczenia dla instruktorów, 2 garderoby, toalety  i natryski (przy salach tanecznych) oraz filmowe studio nagrań z reżyserką, które umożliwią dokumentację wspólnych działań. Ponadto powstaną  2 sale klubowe i 1 warsztatowa do wspólnych spotkań różnych grup polsko-niemieckich współpracujących ze sobą : szachiści, stowarzyszenia kobiet, artyści, seniorzy i inni. Zaprojektowano również jadalnię z salką telewizyjną i aneksem kuchennym (posiłki będą przygotowywane w kuchni na ul. Podwale) i pomieszczenia gospodarcze. W części strychowej planowana jest galeria, w której odbywać się będą cykliczne wystawy artystów  z Prenzlau  i Barlinka. Zadaszenie patio w budynku pozwoli na organizację dużych spotkań biesiadnych na świeżym powietrzu. Planuje się pełne wyposażenie obiektu: meble, reżyserka studia nagrań i filmowego. Oczywiście pomyślano także o platformie dla niepełnosprawnych, nowym dźwigu towarowym, bramach rozsuwanych sterowanych elektrycznie i o lustrach w salach tanecznych.

Image

- Przebudowa i rozbudowa budynku na ul. Podwale. Rozbudowa polega na wprowadzeniu od strony południowej budynku dwukondygnacyjnej bryły zawierającej w części piwnicznej salę pracowni plastyczno-ceramicznej, a na parterze kuchnię z zapleczem z pełnym wyposażeniem. Przy wejściu głównym do budynku przewidziano salę jadalni stanowiącą około dwukrotne powiększenie już istniejącej. Jest to związane z nową funkcją BOK: wyżywienie uczestników projektów, spotkań, konferencji i wymian polsko-niemieckich. Sala może służyć jako klubo-kawiarnia muzyczna. W części piwnicznej planowane są również: szatnia, toalety, magazyny, pomieszczenie na piece ceramiczne, pomieszczenia gospodarcze oraz klub młodzieżowy dla uczestników spotkań polsko-niemieckich. Na parterze będą również: sekretariat, 2 biura, salka spotkań, 2 pomieszczenia biblioteczne z działem książek niemieckich, toalety ( również dla niepełnosprawnych). Na 1 piętrze projektowane są: sala teatralna z garderobą, sala prób, sala konferencyjna z magazynem podręcznym, toalety oraz 2 2-osobowe pokoje gościnne z łazienkami. Na drugim piętrze planuje się uzyskanie 28 miejsc noclegowych w 8 pokojach z łazienkami, kuchni o charakterze pomieszczenia socjalnego, 2 magazynów pościeli. Planuje się wprowadzenie dźwigu osobowego umożliwiającego dostęp do wszystkich kondygnacji i pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych oraz pełne wyposażenie obiektu.

{jgflv file:=[http://barlinek242.internetdsl.pl/sesja_bok.flv] width:=[409] height:=[230] autostart:=[false]}

- Sala widowiskowa ma spełniać różne zadania, aby uzyskała wielofunkcyjny charakter, łącząc ze sobą funkcje sali widowiskowej, nowoczesnego kina, sali konferencyjnej oraz nowoczesnego teatru. W tym celu planuje się: zakup projektora kinowego, sprzętu multimedialnego, nagłośnienia, lamp do oświetlenia sceny w sali widowiskowej oraz  systemu kurtyn. Planuje się wymianę oświetlenia holu sali widowiskowej i na zewnątrz.

- Zagospodarowanie terenu przyległego jako przestrzeni wypoczynkowych wraz ze zmianą schodów prowadzących do budynku od strony ulicy Górnej. Wykonane zostaną nowe chodniki i parkingi, ogrodzenie, oświetlenie, trawniki i nasadzenia, teren do mini-golfa, plac zabaw dla dzieci, mała letnia scenka, plac do turniejów szachowych, przestrzeń ekspozycyjna dla rzeźb plenerowych oraz 3 stoły do tenisa stołowego.

Jak widać zakres prac jest ogromny. Gmina ze swojej strony angażuje w ww. przedsięwzięcie środki w wysokości 2,5 miliona złotych. Jak szybko będziemy mogli zobaczyć BOK i „Stare przedszkole” w nowej szacie i z nowym wyposażeniem? Otóż inwestycja planowana jest na 2 lata, a więc zostanie zakończona najpóźniej w roku 2011. W nowych pomieszczeniach znajdą miejsce wszystkie stowarzyszenia, zespoły taneczne (Uśmiechy, Feeling itd), zespoły śpiewacze (Chór Halka, Barliniacy, Retro, Mostkowianki i inne), zespoły muzyczne, grupy aktywności, kluby itp. Zespół obu inwestycji (Leśna i Podwale) gwarantuje zapewnienie pełnej obsługi w zakresie międzynarodowych spotkań i wymian międzygminnych i międzyszkolnych.

W czasie konferencji Burmistrz przypomniał sukcesy w dziedzinie rozwoju turystyki i jej promocji odnosi Barlinek. Jednym z nich jest trzecie miejsce w Polsce w konkursie na destynację turystyczną, o którym już pisaliśmy.

Podsumowując, Burmistrz poinformował przybyłych, że Barlinek jest obecnie na czele regionu, jeżeli chodzi o wielkość projektu i zaangażowane środki. Choć jesteśmy na początku drogi (inwestycje są przed nami), to z uzasadnioną nadzieją możemy spojrzeć na przyszłość barlineckiej kultury.

Image

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.