Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Szczecińska katedra
Taras widokowy u podstawy iglicy wieży Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba został przekazany do zwiedzania w wielkanocną niedzielę przed godz. 15. Ponad rok upłynął od ustawienia nowej iglicy (osadzono ją na wieży 12 stycznia 2008 r). Chociaż taras widokowy był gotowy już w lipcu, nie mógł być udostępniony, bo strażacy mieli zastrzeżenia do bezpieczeństwa.

Wjazd na górę odbywa się w 8-osobowych grupach. Na punkt widokowy prowadzą dwie windy - typowe, jak w nowoczesnych biurowcach. Pierwsza z nich dojeżdża na wysokość prawie 25 m. Potem jest przesiadka do kolejnej windy. Ona wiezie nas aż na wysokość 56,18 m (precyzyjnie pokazuje to wyświetlacz). Tam turyści wysiadają i mają czas na oglądanie widoków - wyznaczony precyzyjnie, co do minuty (chyba, że nie ma kolejki na dole). Ze względów bezpieczeństwa kolejna grupa turystów wpuszczana jest do środka dopiero, gdy wcześniejsza znajdzie się znowu na dole. Taras widokowy składa się z trzech pomieszczeń. W każdym z nich jest luneta. Za złotówkę można przez nią oglądać miasto w zbliżeniu (szkoda, że tylko przez minutę).

REKLAMA

W święta wstęp na taras był bezpłatny. Obecnie dorośli płacą 8 zł, a bilet ulgowy kosztuje 5 zł. Zyski z wstępu na wieżę przeznaczone będą na spłatę kredytów zaciągniętych na przebudowę katedry oraz utrzymanie infrastruktury.

Za dwa dni mamy doskonałą okazję do odwiedzenia szczecińskiej katedry. Od 24 do 26 lipca – odbywać się będą uroczystości odpustowe i Jarmark Jakubowy. Wyjątkowe atrakcje czekają melomanów (koncerty organowe i Wielki Festiwal Organowy) oraz miłośników teatru (w piątek o 23.30 rozpocznie się przedstawienie „Teatru ognia”).

Poniżej podajemy szczegółowy plan obchodów:
Z okazji święta św. Jakuba Apostoła, patrona Bazyliki katedralnej w Szczecinie, oraz przyjęcia przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego paliusza z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI, Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga odprawi w szczecińskiej katedrze Mszą Świętą, w sobotę 25 lipca br. o godz. 17.00. Po Mszy Świętej nastąpi inauguracja szczecińskiej Drogi św. Jakuba, która historycznie nawiązuje do średniowiecznych szlaków pielgrzymich do Santiago de Compostella. Pielgrzymka piesza przejdzie z katedry do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym.

Odpustowi św. Jakuba w Bazylice katedralnej w Szczecinie będzie towarzyszyć Jarmark Jakubowy, w dniach od 24 do 26 lipca br. W programie m.in. piknik rodzinny, występy zespołów artystycznych oraz koncerty organowe.

Image 

ODPUST JAKUBOWY 2009

Plac św. Jakuba (katedralny)
 
24 lipca – piątek
 
12:00 – Otwarcie kramów Jarmarku Jakubowego - (potrawy regionalne, ziołolecznictwo, rękodzieła, rzemiosło, bicie monety jakubowej).
17:30 – Spotkanie mężczyzn noszących imię Jakub, rzemieślników i wszystkich mieszkańców Szczecina na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Obwieszczenie przez herolda Jarmarku Jakubowego.
18.00 – Msza święta z pierwszymi nieszporami z uroczystości św. Jakuba.
19.00 – Oficjalne otwarcie Jarmarku przez Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.
 
•           Koncert młodzieżowej orkiestry dętej z Łobza.
•           Premiera „piernika jakubowego” (każdy Jakub, przybyły na otwarcie jarmarku, otrzymuje od organizatorów okolicznościowy „piernik jakubowy”).
 
Noc w Katedrze 
•           20:00 - Promocja książki „Podminowany optymistycznie” – wywiad rzeka z księdzem proboszczem Janem Kazieczko.
•           21:00 – Katedra z przewodnikiem – Tajemnice kościoła św. Jakuba.
•           22:00 – Koncert organowy.
•           22.15 – 24.00 Możliwość zwiedzenia emporę katedry.
•           22:30 – Katedra z przewodnikiem – Tajemnice kościoła św. Jakuba.
•           23.30 – Teatr ognia.
•           Okazja wejścia na taras widokowy na wieży katedralnej i obejrzenia panoramy Szczecina nocą.

Image 

25 lipca - sobota
10:00 - Jarmark Jakubowy.
12:00 - 16:00 – Piknik rodzinny. Występy kapel i zespołów folklorystycznych z województwa.
10:00 - 17:00 - 15-minutowe koncerty organowe o pełnych godzinach
16:00 - Uroczyste nieszpory z obrzędem wprowadzenia nowych Kanoników Kapituły Katedralnej w Szczecinie
17:00 - MSZA ŚW. ODPUSTOWA pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.
18:30 - Inauguracja szczecińskiej Drogi św. Jakuba. Pielgrzymka piesza
z Bazyliki katedralnej do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym (zakończenie pielgrzymki ok. 21.00 wspólną modlitwą w Sanktuarium)
19:30 - Wielki Festiwal Organowy
Marek Kudlicki /Wiedeń/ - organy
Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
 
26 lipca - niedziela 
Msze święte w katedrze o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.
Po każdej mszy świętej poświęcenie pojazdów.
10.00 - Jarmark Jakubowy.
13:00 - Piknik rodzinny.
13:15 - Malowanie  św. Jakuba Wielkiego przez dzieci.
13:15 - Kapela Kresowa.
14:00 - 17:00 - Występy kapel i zespołów folklorystycznych z województwa.
14:00 - 17:00 - 15-minutowe koncerty organowe o pełnych godzinach.
15:00 - Pokaz sprzętu ratowniczego – „bezpieczne wakacje”.
16:00 - „Jakub” to melodia? – konkurs piosenki chrześcijańskiej.
18:00 - Koncert Szczecin Gospel Choir.
20:00 - Występ zespółu hip-hop’owego Elohim.
 
W sobotę i niedzielę wjazd na wieżę dla wszystkich dzieci jest bezpłatny. Więcej >>

Foto: Wiktor - wiktor.barlinek.biz.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież