Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Prezenty
Stosunki między ludźmi choć często skomplikowane i nacechowane różnymi emocjami, wymagają  nierzadko ofiarowywania prezentów czy upominków. Wręczenie prezentu jest znakiem pamięci, szacunku lub sympatii. Ważniejsze w nim jest zatem świadectwo wzajemnej bliskości, niż jego materialna wartość.

Wybór prezentu zależy od stopnia zażyłości z osobą obdarowaną, tak aby podarek zbyt kosztowny lub zbyt intymny jej nie uraził. W kontaktach czysto zawodowych i oficjalnych, należy pamiętać, że podarunek zbyt kosztowny i ekstrawagancki może nie tylko wprawić w zakłopotanie daną osobę, ale wywołać zupełnie odwrotny skutek, wzbudzając podejrzenie próby wywarcia wpływu na obdarowanego.

Sam styl przekazania prezentu, uzależniony jest od okoliczności, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dostosować się do okazji. Jeżeli znajdujemy się w wąskim gronie osób, prezenty wręcza się rozpakowane lub rozpakowuje je odbiorca w chwili otrzymania.  Z kolei  na dużych przyjęciach prezenty powinny być opakowane z dołączoną wizytówką ofiarodawcy. Taki prezent rozpakowuje się po przyjęciu, a podziękowania składa się następnego dnia telefonicznie lub wysyłając je pocztą.

REKLAMA

Ceremoniał obdarowywania prezentami w praktyce dyplomatycznej jest niezwykle ciekawy, ponieważ w zależności od państwa, regionu czy kręgu kulturowego,  wygląda on zgoła inaczej. W krajach europejskich i Ameryki Północnej, prezent jest odbierany jako gest sympatii  i pamięci. Jednym słowem chodzi raczej o symbolikę niż jakąkolwiek wartość materialną. Cywilizacje wschodnie przywiązują do prezentów znacznie większą uwagę i nadają jej zupełnie inny wymiar. W krajach arabski każdy podarek musi być odwzajemniony równie kosztownym i cennym darem. W Chinach z kolei obdarowany zawsze odmawia przyjęcia prezentu za pierwszym razem, przyjmie go dopiero po wielokrotnych naleganiach i próbach.

Image
Foto: prezydent.pl 

Na koniec najważniejsza zasada. Pamiętajmy że bez względu na rodzaj, czy wartość prezentu, powinniśmy okazać wdzięczność i radość z jego otrzymania, aby nie urazić ofiarodawcy  oraz innych gości. 

Przemysław Szydłowski

* W następnym artykule  opiszę zasady wręczania kwiatów. 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież