Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.


 sobota 22 czerwca 2024r.   imieniny: Achacjusz, Alban, Broniwoj

Reklama

Sodaspeed

Koronacja Królowej Puszczy Barlineckiej

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Chwarszczany

Chwarszczany to niewielka wioska w woj. zachodniopomorskim, jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie zachowały się ślady bytności templariuszy. Pod koniec XIII wieku mieściła się tu stolica wschodnioeuropejskiej prowincji zakonu. Rycerze z czerwonymi krzyżami na płaszczach przybyli na te tereny w 1232 roku.

 

Do dziś zachował się kościół - kaplica zamkowa - najcenniejszy w Polsce zabytek templariuszy.

25 sierpnia 2005 na obszarze dawnego zakonu templariuszy powstał Park Kulturowy Chwarszczany. Od tego roku organizuje się tu  festyn historyczny, na  który zjeżdżają się rycerze z całej Polski, z zagranicy i przenoszą się w XIII wiek, w czasy świetności zakonu templariuszy.

Turnieje konne, pokazy łucznictwa, warsztaty lepienia w glinie i wypiekane według dawnej receptury podpłomyki, stragany ze strojami rycerskimi, koncerty muzyki dawnej - to tylko niektóre atrakcje festynu w Chwarszczanach. W tym roku Chwarszczany były przystankiem na trasie popularnej akcji „Szlacheckie Lato z Radiem”.

REKLAMA

Wielkie zainteresowanie wzbudzała Królowa Puszczy Barlineckiej, która zapraszała do Barlinka na dużym stoisku TILiA  - Stowarzyszenia Lider Pojezierza. Stoisko prezentowało region poprzez Trasy Tematyczne Zakony i Kościoły oraz Parki, Drzewa, Las. Ekspozycje tworzyły:

1. Królowa Puszczy Barlineckiej - Gmina  Barlinek
2. Tradycje wsi i etnografia - Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic, Gmina Barlinek
3. Średniowieczne Choszczno i okolice - Gmina Choszczno
4. "Nowogródzkie pisanki"- Gmina Nowogródek
5. "Średniowieczne ślady Pełczyc" - Izba Historyczna Pełczyc - Gmina Pełczyce
6. "Ogród Dendrologiczny" -  Gmina Przelewice
7. Występ Zespołu "Antiqua" Gmina Bierzwnik
8. Średniowieczny Myślibórz - Gmina Myślibórz
9. Chwarszczany - artystyczna rzeźba użytkowa "Szlacheckie Lato z Radiem".

Królowa wręczyła również, na scenie Lata z Radiem, prezenty (Baśń o Królowej Puszczy Barlineckiej) dla dzieci i ich rodziców - zwycięzców konkursu. W kaplicy odbywały się koncerty i spektakle średniowiecznej sztuki oraz odczyty naukowe. Wszędzie można było spotkać dumnych rycerzy, ich giermków i nadobne białogłowy, ale najwięcej fotografii goście zrobili sobie na stoisku Królowej Puszczy Barlineckiej.

Stoisko Barlinka przygotował BOK-CIT oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic (G. Leszkiewicz, W. Skierska i K. Mielcarek).

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież