Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Przeterminowane lekarstwa
Właśnie z tym pytaniem zwróciłem się do barlineckich aptek, w jednej z nich usłyszałem, że „niestety, ale nie przyjmujemy, muszę udać się do Ratusza gdyż tam jest komórka ochrony środowiska”. Więc dzwonię do UMiG wydział ochrony środowiska, po krótkiej rozmowie pouczono mnie, że tymi „sprawami zajmuje się MPGK w Barlinku”...

Tutaj również nie otrzymałem odpowiedzi i polecono mi abym zawiózł do Gorzowa Wlkp. lub zgłosił się z tym problemem do szpitala, gdyż to oni na „pewno” przyjmują medykamenty do zniszczenia. Kolejny telefon, tym razem do szpitala powiatowego a tam poinformowano mnie, że „nie przyjmujemy lekarstw do utylizacji, musi Pan szukać”.

Dwie apteki w mieście zaoferowały, że przyjmą leki do utylizacji, inna natomiast odpłatnie, jeśli ilość będzie nie większa niż kilogram. Cóż nam pozostało robić z lekarstwami, wyrzucać do przydomowych śmietników czy płacić w aptece?

Dane personalne do wiadomości redakcji.

Na stronie internetowej Powiatu Myśliborskiego czytamy:
Leki pochodzące od mieszkańców, zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, zaliczyć należy do odpadów komunalnych, gdyż są to odpady powstające w gospodarstwach domowych. Zgodnie z klasyfikacją przyjętą w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1206), leki pochodzące od mieszkańców - czyli wydzielone selektywnie z frakcji odpadów komunalnych, klasyfikuje się pod kodem 200131 oraz 200132. Szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy (które należą do zadań własnych gminy), zgodnie z art. 3 i 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.), powinny zostać określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, uchwalonym przez radę gminy i stanowiącym akt prawa miejscowego.

REKLAMA

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy określa wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujące m.in. prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych, odpadów niebezpiecznych, odpadów wielkogabarytowych i odpadów z remontów. Regulamin określa również częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

W związku z powyższym, na terenie poszczególnych gmin, rozwiązania w zakresie odbioru od mieszkańców odpadów w postaci przeterminowanych leków (ale także wszelkich innych odpadów niebezpiecznych wyodrębnionych z odpadów komunalnych) będą różne i ściśle uzależnione od zapisów zawartych w regulaminach utrzymania czystości i porządku poszczególnych gmin. Niemniej jednak, to gmina jest odpowiedzialna za ustalenie zasad odbioru od mieszkańców przeterminowanych leków - stanowiących frakcję odpadów komunalnych. Nie bez znaczenia jest tutaj sformułowanie "ustalenie", nie jest to bowiem jednoznaczne z obowiązkiem zorganizowania. Gmina ma zatem możliwość ustalić, że na danym terenie nie prowadzi się selektywnej zbiórki leków przeterminowanych.

W Powiecie Myśliborskim sytuacja z przeterminowanymi lekami przedstawia się następująco:
1. Barlinek - brak umowy pomiędzy Gminą, a przedsiębiorstwem utylizacji odpadów w wyjątkowych sytuacjach (stali pacjenci) leki przyjmowane są i oddawane do utylizacji na koszt apteki, zdarzają się sytuacje, że zdenerwowani interesanci zostawiają leki w aptekach pomimo braku zgody ze strony farmaceutów. W takim przypadku poddawane są utylizacji na koszt właściciela danej apteki;
2. Dębno - podobnie jak w przypadku Barlinka - z tą różnicą, że nie przyjmuje się leków przeterminowanych od długoletnich pacjentów;
3. Myślibórz - zawarta umowa pomiędzy Gminą Myślibórz, a zakładem utylizacji odpadów w Gorzowie, pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać przeterminowane specyfiki rozstawione są w myśliborskich aptekach, dodatkowo w aptekach rozwieszone są informacje o możliwości ,,pozbycia się” leków.
4. Boleszkowice - brak umowy z Gminą, sytuacje incydentalne, kiedy pacjent przynosi przeterminowane leki - w takim przypadku apteka przyjmuje i oddaje do utylizacji na koszt własny.
 
Przygotowała:
Anna Norsesowicz
Inspektor ds. Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież