Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 sobota 2 marca 2024r.   imieniny: Paweł, Piotr, Radosław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Ptactwo zimą
Zima to szczególnie trudny okres dla wielu zwierząt żyjących na naszym obszarze. Głównie z powodu znacznego zmniejszenia się naturalnych zasobów pokarmowych, a także obniżenia temperatury powietrza. Ptaki z gatunków wędrownych oczywiście opuściły Polskę jesienią. Te tzw. nieodlatujace i te wędrowne, które ludzie przyzwyczaili do siebie - pozostały.

Jak przyzwyczaili, np. dokarmiając latem, kiedy to nie jest potrzebne. Ptactwo wodne zachęcone opieką pozostaje, a podczas zimnych miesięcy oczekuje już regularnej pomocy. Na Jeziorze Barlineckim zimuje wiele łabędzi, łysek i kaczek krzyżówek. Na szczęście mieszkańcy Barlinka podejmują się trudu i tę pomoc ofiarują także zimą. Jest ich „mniej” niż latem, a szkoda. A jeśli już mowa o pomocy, to nie zawsze jest ona prawidłowa.

Dokarmiamy najczęściej chlebem. Chleb nie jest naturalnym pokarmem i ptaki mają z tego powodu różne dolegliwości.

REKLAMA

Zasady prawidłowego dokarmiania ptaków wodnych.
- Pamiętaj, że lepiej w ogóle nie karmić ptaków niż robić to źle! 
- Gdy rozpoczniesz dokarmianie, musisz to robić regularnie przez całą zimę (nie dotyczy to ptaków wodnych). Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne.
- Nie karm ptaków wodnych - kaczek, łysek, łabędzi i mew poza okresem zimowym. Można je karmić w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych. 

Czym karmić?
- Pokarm musi być zawsze świeży, rozdrobniony, nie może być zepsuty, spleśniały ani też solony (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków) i w takiej ilości, aby została całkowicie zjedzony w czasie jednego karmienia.
- Najlepszym pokarmem są gotowane (bez soli) lub surowe warzywa, ziemniaki, buraki pastewne, kapusta, kasze i płatki owsiane, nasiona - zboże i mieszanki przeznaczone dla ptaków ozdobnych trzymanych w domach.

Dzięki rolnikom, od których pozyskano zboże oraz zaangażowaniu P. Adamioka, służb miejskich i gminy, niesiona jest  pomoc ptakom wodnym.

O tej porze roku pomocy potrzebują także inne ptaki występujące w naszym sąsiedztwie np. wróble, sikorki, kosy, czy sroki. Im nasion i słoninki nie trzeba skąpić, ale wykładać do karmników.

Gdy wszyscy podejmujący się nieść pomoc ptakom będą konsekwentni w swych działaniach, to możemy być w miarę spokojni o ich los.  
GP

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież