Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Sprawdź czy nie jesteś piratem!
W najbliższym czasie niektóre firmy zostaną skontrolowane pod kątem legalności posiadanego i użytkowanego oprogramowania komputerowego. Warto się do tego odpowiednio przygotować, aby ustrzec się nieprzyjemnej niespodzianki.

Piractwo komputerowe to bezprawne kopiowanie (zwielokrotnienie) lub dystrybucja (rozpowszechnianie) programów komputerowych podlegającej ochronie prawno-autorskiej. Do piractwa komputerowego może dochodzić poprzez kopiowanie, pobieranie, współdzielenie, sprzedaż lub instalowanie w komputerze prywatnym lub firmowym większej liczby kopii programu niż zezwala na to licencja. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu lub nie myśli o tym, że nabycie oprogramowania to w rzeczywistości nabycie licencji na korzystanie z programu, a nie jego zakup. Licencja określa ile kopii programu można zainstalować w komputerach, zatem niezwykle istotne jest zapoznanie się z jej treścią. Jeżeli użytkownik wykona więcej kopii programu niż zezwala na to licencja, można mu zarzucić piractwo komputerowe.

 

Innymi słowy, kopiowanie lub pobieranie kopii oprogramowania bez licencji jest łamaniem prawa niezależnie od tego ilu kopii czy ilu osób to dotyczy. Nie ma znaczenia czy jest to sporadyczne kopiowanie programu dla przyjaciół, użyczanie dysków instalacyjnych, rozpowszechnianie czy pobieranie pirackich programów z Internetu czy też zakup jednej kopii oprogramowania i jej instalacja na wielu komputerach (również prywatnych) - zawsze jest to naruszenie prawa autorskiego, nazywane piractwem komputerowym. Nieistotne jest czy robisz to z myślą o zarobku, czy też nie. Osoby fizyczne lub firmy dopuszczające się kopiowania oprogramowania komputerowego bez zezwolenia (licencji) mogą być pociągnięte do odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Według polskiego prawa, na drodze cywilnej pokrzywdzony producent oprogramowania może domagać się zapłaty potrójnej wysokości należnego wynagrodzenia (licencji), zaś w zakresie odpowiedzialności karnej za piractwo komputerowe grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto instalując pirackie oprogramowanie w swoim komputerze narażasz się na działania programów szpiegujących, co w rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia komputera lub utraty danych, w tym tych najbardziej poufnych.

 

REKLAMA

BSA – organizacja, której celem jest promocja i egzekwowanie zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania, prowadzi ciągłą akcję edukacyjną dotyczącą legalności oprogramowania i praw autorskich. We współpracy z organami ścigania, na terenie całej Polski kontrole legalności oprogramowania (w najbliższych dniach również w Barlinku) w firmach i instytucjach, a także wśród wytypowanych użytkowników sieci P2P.

Pamiętajmy, że skutki piractwa mogą być groźne! Przytaczamy kilka z nich:

 

Utrata danych
Badania przeprowadzone przez IDC ujawniły, że w połowa pirackiego oprogramowania ściągniętego z Internetu lub zainstalowanego z podrobionej płyty CD zawiera „dodatkowy kod” w postaci trojanów, wirusów komputerowych lub oprogramowania szpiegującego, które mogą uszkodzić system lub przyczynić się do ujawnienia danych biznesowych osobom niepowołanym. Dodatkowo oprogramowanie pirackie może nie zapewniać dostępu do tak zwanych łatek bezpieczeństwa (ang. security patches), a tylko w niektórych przypadkach pozwala na instalację łatek krytycznych (ang. Critical patches). Przestój w pracy i naruszenie zasad bezpieczeństwa może mieć natychmiastowe negatywne skutki dla działalności firmy.

Utrata funkcjonalności
Pirackie oprogramowanie ściągane z Internetu lub sieci P2P ma zazwyczaj niższy standard i oprócz zagrożeń związanych z bezpieczeństwem może spowodować utratę funkcjonalności oraz problemy z kompatybilnością programów, które nie występują w licencjonowanych wersjach oprogramowania.

 

Kopie bez licencji
mogą także nie otrzymywać wszystkich aktualizacji. W praktyce oznacza to, że pracownicy firmy nie wykorzystają w pełni możliwości oprogramowania, pozostając w tyle za konkurencją, która dysponując wszystkimi potrzebnymi narzędziami będzie działać szybciej i skuteczniej. Istnieje również niebezpieczeństwo, że dane zostaną uszkodzone lub źle zapisane, co doprowadzi do ich utraty.

Brak pomocy technicznej
W związku z tym, że powodzenie działalności gospodarczej w dużej mierze zależy od technologii informatycznych, istotne jest zapewnienie sprawnej pomocy technicznej. Użytkownicy oprogramowania bez licencji zwykle nie mają jednak dostępu do wsparcia technicznego zapewnianego przez dostawców. W konsekwencji takie oprogramowanie funkcjonuje mniej wydajnie.

Utrata reputacji
Chociaż trudno to określić ilościowo, nie da się zaprzeczyć że ujawnienie informacji, iż firma używa nielegalnego oprogramowania negatywnie wpływa na jej reputację i stanowi realne zagrożenie: wystarczy pomyśleć co by się stało, gdyby klienci nie otrzymywali takiego poziomu usług, jakiego oczekują. W ankiecie przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii 42% zapytanych osób stwierdziło, że gdyby ich klienci wiedzieli, że używają oni nielegalnego oprogramowania, byliby mniej skłonni do przeprowadzania z nimi transakcji.

Koszty bycia złapanym
W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że firma używa nielegalnego oprogramowania, BSA podejmuje zazwyczaj działania prawne. Jeżeli okaże się, że firma naruszyła prawa autorskie, na przykład poprzez instalację w komputerach firmowych oprogramowania bez licencji, musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty odszkodowania w wysokości podwójnej lub potrójnej wartości opłat licencyjnych, a ponadto kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych. Ponadto, aby dalej korzystać z oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, firma musi nabyć legalne wersje oprogramowania.

Konsekwencje finansowe
Oprócz odszkodowania w potrójnej lub podwójnej wysokości opłaty licencyjnej, firma musi się liczyć z obowiązkiem pokrycia kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych, a osoba winna naruszenia praw autorskich do oprogramowania z obowiązkiem zapłaty grzywny.

Koszty naprawienia naruszenia
Ponadto, firmy w których ujawniono korzystanie z nielegalnego oprogramowania muszą usunąć oprogramowanie bez licencji i zastąpić je wersjami legalnymi, jeśli chcą korzystać z danego oprogramowania. Warto wiedzieć, że w toku postępowania sąd może orzec przepadek urządzeń, na których oprogramowanie nielegalne było zapisane, w tym twarde dyski komputerów. Nie opłaca się więc podejmować takiego ryzyka w celu zmniejszenia kosztów, nie wspominając już o kłopotach, jakich może przysporzyć firmie potencjalna sprawa sądowa.

 

Na koniec kilka porad dla każdego:

Po pierwsze – KONTROLA SIECI
Zarząd oraz dział informatyki powinny sprawować pełną kontrolę nad danymi w firmowej sieci komputerowej.

Po drugie – INWENTARYZACJA OPROGRAMOWANIA
Ryzyko używania nielegalnego oprogramowania jest tym większe, im mniejsza wiedza o zasobach zgromadzonych w komputerach. Najważniejsze jest opracowanie spisu wszystkich programów zainstalowanych na firmowych komputerach, notebookach i serwerach, szczególnie w przypadku bezpośredniego dostępu pracowników do Internetu umożliwiającego im samodzielną instalację programów prosto z sieci.

Po trzecie – WERYFIKACJA LEGALNOŚCI OPROGRAMOWANIA
Najlepszym sposobem uzyskania wyczerpujących i aktualnych informacji o zainstalowanym w firmie programach jest audyt oprogramowania czyli zweryfikowanie zainstalowanych i używanych programów pod wzgledem legalności. Należy pamiętać, aby bezwzględnie przechowywać licencje oraz kopie faktur zakupu na wszystkie zainstalowane programy.

Po czwarte – POROZUMIENIE Z PRACOWNIKAMI
Warto zapoznać pracowników z zasadami użytkowania oprogramowania oraz podpisać porozumienia określające ich odpowiedzialność w zakresie przestrzegania legalności programów użytkowanych na komputerze - stanowisku pracy.

Po piąte – ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA OPROGRAMOWANIE
W większych firmach rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za zakup programów, ich instalację oraz za nadzór nad zasobami oprogramowania. W mniejszych instalowanie programów najlepiej powierzyć jednej osobie lub działowi. Zaoszczędzi to niespodzianek (zwłaszcza tych przykrych) w przyszłości.

 

UWAGA!
W przypadku braku karty licencyjnej i oryginalnego nośnika (płyta CD/DVD, dyskietki) do wykazania legalności posiadanego oprogramowania niezbędne jest okazanie faktury zakupu programu. Pamiętajmy więc o zachowaniu odpowiednich dokumentów zakupu i przechowywaniu ich przez cały okres używania danego oprogramowania.

 

Opracowano na podstawie informacji: www.bsa.org

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież