Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Co odkryto w BOK?
Na początku XIV w. istniejące ogrodzenie palisadowe w Berlinchen zastąpiono murami kamiennymi. Około połowy XV w. umocnienia obronne były zapewne całkowicie ukończone, z okalającym miasto murem z kamieni polnych z bramami, fosą i wałem.

 

Stare obwarowania nie obejmowały pierwotnie zapewne Goldowsky’s Berg (obecny Barlinecki Ośrodek Kultury) lecz należy przypuszczać, że stało się to koniecznym następstwem ulepszonych taktyk strzelniczych. Z tego punktu rozprzestrzeniał się wspaniały widok na miasto co z drugiej zaś strony dawało niezwykle cenny punkt obserwacyjny.

REKLAMA

W tym roku ruszyła rozbudowa Barlineckiego Ośrodka Kultury. W lipcu w trakcie prowadzonego przez archeologów nadzoru natrafiono na pozostałości po tajemniczej murowanej konstrukcji. Znalezisko nie było położone głęboko a zaledwie 30 cm pod powierzchnią.

Image

Nadzorujący prace archeolog Marcin Peterleitner o znalezisku mówi w następujący sposób: Fortyfikacje miejskie powstały w Barlinku pomiędzy rokiem 1278 a 1350. Na system obronny Barlinka składały się wały ziemne, fosy i mury dochodzące do 7 m wysokości, wzmocnione basztami, czatowniami oraz bramami. W bliżej nieokreślonym czasie dokonano przesunięcia północno – zachodniej osi murów z linii ul. Górnej na szczyt pobliskich wzgórz. Uwarunkowane to było zapewne względami obronności, a rozwój broni strzeleckiej umożliwiał prowadzenie stamtąd ostrzału miasta. W najwyższym punkcie wzgórza wzniesiono wysoką wieżę, która widnieje na panoramach Meriana i Petzolda. Odkryta konstrukcja to widoczna na rycinach dwuczłonowa wieża.  Na czworokątnej podstawie, prawdopodobnie dwupoziomowej i murowanej z cegły wzniesiona została cylindryczna platforma obserwacyjna, również prawdopodobnie dwupoziomowa. Obiekt ten był użytkowany do pierwszej połowy XIX wieku. Rozebrano go prawdopodobnie po roku 1817 kiedy to Barlinek ogłoszono miastem otwartym.

Image

W chwili obecnej prowadzone są rozmowy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków co do dalszych losów zabytku. Wieża ta, jest niewątpliwie bardzo ciekawym obiektem, tym bardziej, że jedynym tego rodzaju, jaki istniał w Barlinku. W rozmowy zaangażowali się Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz,  Dyrektor BOK Brygida Liśkiewicz oraz archeolog dr Marcin Peterleitner. Na spotkaniach tych ustalany jest dalszy plan działania dotyczący znaleziska. Czy wieża zostanie odbudowana a tym samym stanie się kolejną atrakcją turystyczną Barlinka? Odpowiedź poznamy już niedługo a o wynikach rozmów z pewnością Państwa poinformujemy.

Image

W artykule wykorzystano materiały archiwalne znajdujące się w Muzeum Regionalnym – Berlinchens alte Befestigung – B. Krauze  - Brandenburg.

M.P.

Historia Barlinka >>

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież