Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Stan wojenny
12 grudnia 1981 roku weszła w życie uchwała Rady Państwa o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.  Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach i reglamentacja oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.

Rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność", oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL.

REKLAMA

Obywatelki i obywatele. Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Obowiązkiem moim jest wziąć tę odpowiedzialność. Chodzi o przyszłość Polski, o którą moje pokolenie walczyło na wszystkich frontach wojny, i której oddało najlepsze lata swego życia. Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Te słowa z samego rana 13 grudnia w polskich domach, w radiu, telewizji, wypowiedział generał Wojciech Jaruzelski, wprowadzając popłoch w całym narodzie. Już po północy z 12/13 grudnia 1981 r. internowano członków Komisji Krajowej Solidarności. 

Władzę w PRL przejęło wojsko, zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono godzinę milicyjną i przerwano łączność telefoniczną. Jednym z najgłośniejszych następstw wydarzeń z 1981 r. była masakra strajkujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, górników kopalni „Wujek” w Katowicach. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. 22 lipca 1983 roku rozwiązano WRON i zniesiono stan wojenny.

W tym roku mija 30-ta rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W związku z tym Muzeum Regionalne w Barlinku zwraca się do Państwa z prośbą o podzielenie się swoimi wspomnieniami z tamtych dni. Zarówno z 13 grudnia 1981 r. jak i czasu trwania stanu wojennego. Może pamiętacie Państwo co robiliście 13 grudnia 1981 r. i jaka była Wasza reakcja na słowa generała Wojciecha Jaruzelskiego, znacie kogoś kto był internowany, działał w „podziemiu”, posiadacie dokumenty, zdjęcia, informacje – podzielcie się nimi. Czas mija szybko, nieubłaganie a zdarzenia tamtych dni zacierają się w pamięci…

Skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 95 74 61 889.

Usunięte komentarze:

sasanka
"och... no comments...zyles na zadupiu,berbeluche chlales i nic nie pamietasz...zal to mi ciebie :)"

och
"12 grudnia byłem na imieninach i spalismy u gospodarzy imprezy , więc 13 gr był kac i to czy wprowadzili stan wojenny za bardzo nikogo nie interesowało, a później zamieszkałem na takim zadupiu niedaleko Srzelec Kr . że stan wojenny mi zwisał,tam go przeżyłem i sobie ten czas chwalę (bo byłem młody i niezależny).żal mi sasanki że od dziecka żyła w schizie i strachu .skąd tyle wiesz skoro byłaś dzieckiem"

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież