Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
O szukaniu oszczędności
Sporo w ostatnim czasie na naszych łamach, dyskutuje się o działaniach zarządu Powiatu Myśliborskiego, szukającego oszczędności. Na czym tylko się da. W komentarzach m.in. pada kilka razy stwierdzenie, że powiat buduje - remontuje, jak kto woli, dla siebie byłą siedzibę bursy szkolnej w Myśliborzu. Padają stwierdzenia o kosztach i potrzebach na ten cel.

Dlatego też chcemy przedstawić czytelnikom dyskusję, jaka toczyła się na sesji Rady Powiatu w dniu 30 października 2007 roku (tekst poniżej), i w dniu 15. grudnia 2009 roku (protokol.pdf). Dotyczą one sprzedaży obecnej siedziby starostwa i argumentów, jakie towarzyszyły podjęciu decyzji, o konieczności powstania nowej siedziby. Padają tam konkretne sumy i daty.

REKLAMA

Warto spokojnie przeczytać, żeby wyrobić sobie zdanie, a jednocześnie odpowiedzieć na pytanie. Czy takie decyzje były konieczne patrząc, co obecnie z nich wynika? Dodam tylko, że dyskusję z sesji październikowej, skróciłem tylko do konkretnego tematu, remontu bursy. W punkcie tym dyskutowano o Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Powiatu. 
Js

Fragment protokołu Nr XL/2009 z sesji Rady Powiatu w Myśliborzu odbytej w dniu 15 grudnia 2009 roku (pdf)

Sesja Rady Powiatu z dnia 30 października 2007 roku

Radna Powiatu – Alina Sznabowicz
…nie poprę tego planu w aspekcie nowego budynku Starostwa. 12.5 mln. zł budżetu przy założeniach, że być może pozyskamy jakieś środki unijne... O ile mi wiadomo, że na ten cel to się nie powiedzie, ponieważ są znaczne ograniczenia przy takich budynkach. Uważam, że 12.5 mln na przestrzeni tych kilku lat bardzo niekorzystnie wpłynie na tak skromny budżet naszego powiatu…. Sumując chciałam powiedzieć, iż podtrzymuje to zdanie, że nowy budynek Starostwa, to jest przerost formy nad treścią. Przeznaczenie takich środków wobec tej biedy, która jest mi doskonale znana, jeżeli chodzi o naszą lokalną społeczność myśliborską to jest coś niezrozumiałego. Przemyślmy, wróćmy i zastanówmy się na decyzją. Jak nasi wyborcy odczytają to, że nie modernizujemy nie przebudowujemy do standardów nie przygotowujemy szpitali, a robimy siedzibę Starostwa. Dysponujemy świetnym budynkiem Starostwa, Komunikacja jest przygotowana. Inne budynki funkcjonują w dobrych warunkach. Przy niewielkich nakładach możemy to podremontować, a nie wydawać 12.5 mln. To są zbyt duże środki i szkoda ich z tego budżetu nawet w tym Wieloletnim Programie Inwestycyjnym.

Wiceprzewodniczący Rady – Tadeusz Maćkała
powiedział, że jeśli chodzi o budynek Starostwa który jest założony w przebudowie istniejącej bursy, to powiem że nie po raz pierwszy występowałem w tej sprawie. Zresztą pierwsza Rada pamięta o tym, że obecny budynek będzie za mały na potrzeby Starostwa. Jakoś wtedy nie przejmowano się tym specjalnie. Na dzień dzisiejszy widzimy, Starostwo mieści się w kilku miejscach. Niestety, tak jak kiedyś Starosta, czy Wicestarosta zaznaczył, że są dwa pokoje tylko w tym budynku idealne do pracy, tam gdzie pracuje Starosta i Wicestarosta. A co z pracownikami? Mówi się, że tu jest idealny budynek, dobre warunki, wchodzimy do tych pokoi i widzimy, jakie są warunki, jak jest ciasno, i jak przyjmujemy swoich petentów. Uważam, że modernizacja tego budynku, wcześniej czy później powinna i musi nastąpić. Inaczej będziemy rozbici jak w tej chwili w kilku miejscach znajdują się jednostki powiatowe. Ludzie krążą, pytają, zwłaszcza z terenu innych miast, miejscowości jak przyjeżdżają do Myśliborza i dziwią się że trzeba chodzić z budynku do budynku, błądzą, pytają się. A jak weźmiemy cały nadzór, niech będzie to w całym budynku jak w innych powiatach to jest. Nie ma tak że w pięciu czy w sześciu miejscach mieści się jednostka powiatowa. Gdybyśmy w pierwszej kadencji podeszli poważniej do tematu, to na pewno było by wygodniej, mieścilibyśmy się może w dwóch budynkach wtedy przy ul. Spokojnej. Na dzień dzisiejszy uważamy że jest to nasz podstawowy obowiązek. Niech petenci, którzy załatwiają jakąkolwiek sprawę, mogli ją załatwić w jednym budynku.

Radny Powiatu – Janusz Winiarczyk
…. Nie dlatego, że się na to uparłem, czy też nie chcę, aby wyremontować bursę w Myśliborzu, tylko dlatego, że nas nie stać jest na to dzisiaj, ponieważ mamy bardzo dużo innych, ważniejszych zadań. Może sytuacja wyjaśni się w późniejszym czasie. Nie wiem, czy wytrzyma budżet te 12,5 mln zł w latach 2008 – 2010. W roku 2008 – 2.300.000 zł, 2009 rok – 5.000.000 zł i rok 2010 – 5.000.000 zł. Środki unijne nie zostały wpisane, bo na taki cel środków unijnych raczej się nie otrzyma. Na dzień dzisiejszy trudno, nie ma generatora aplikacji środków 2007 – 2013, nie ma podręcznika, nie ma pełnej wiedzy w tym zakresie. Jesteśmy dzisiaj w trudnej sytuacji, bo gdybyśmy głosowali za modernizacją budynku na Północnej z przeznaczeniem na siedzibę starostwa, to zapewne głosowalibyśmy „przeciw”, ale gdyby  przyszło głosować na wszystkie pozostałe zadania zapisane w tym planie, to głosowalibyśmy „za”. Dzisiaj nie wiemy, jak mamy głosować. Kiedyś Starosta mi doradzał, jak mam głosować: „jedną ręką głosuj za tym, a jedną za tym”. Jeszcze raz proszę, zastanówmy się nad tym, czy nie warto przemyśleć to jeszcze raz, czy nie warto wycofać na chwilę obecną punkt dotyczący siedziby Starostwa? A jak nadarzą się odpowiednie warunki, staniemy się bogatsi, to zaczniemy realizować to zadanie, bo ono jest potrzebne i to nie ulega wątpliwości, ale nie w tym momencie, bo nas na to nie stać.

Wicestarosta Powiatu – Wojciech Wojtkiewicz 
powiedział, że projekt uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego jest kontynuacją w znacznej mierze tego planu, który był przyjęty w poprzedniej kadencji. Zostały poszerzone niektóre zadania zapisane w WPI, stało się tak m.in. po wizytacjach Komisji Stałych Rady Powiatu w naszych placówkach. Rozumiem troskę radnej Aliny Sznabowicz i radnego Janusza Winiarczyka o finanse powiatu i nagłaśnianie kwoty, którą podajecie, że jest to kwota 12,5 mln zł. Na dzień dzisiejszy nikt nie jest  w stanie powiedzieć, ile będzie kosztowała adaptacja bursy na przygotowanie siedziby Starostwa. …Po nowym roku, pod koniec stycznia będziemy znali całą kwotę jeżeli chodzi o adaptację budynku przy ulicy Północnej. Na dzień dzisiejszy nie wyłożymy 12,5 mln zł na remont bursy, bo tych pieniędzy po prostu nie ma. Opracowujemy pewne ścieżki finansowe pozyskania środków. Jak będziemy mieli więcej konkretów, to przedłożymy Radzie takową informację na temat sfinansowania tej inwestycji…

Starosta Powiatu – Andrzej Potyra
powiedział, że już od dłuższego czasu dyskutujemy na ten temat. Ostatnio toczyła się kampania wyborcza, a więc miałem spotkania i możliwości rozmawiać, również z mieszkańcami Myśliborza, którzy chcą, aby zostało usprawnione funkcjonowanie administracji powiatowej. Chcą, aby siedziba powiatu znajdowała się w jednym miejscu, bo wycieczki po mieście w celu znalezienia jakiegoś Wydziału, czy też jednostki są męczące… to nie jest tak, że wszystkie pieniądze będziemy brali z naszego budżetu, po prostu, ile będzie można będziemy starali się pozyskać. Na pewno nie zrobimy tego w tej kadencji, bo to jest bardzo duża kwota. Kierunku w tej sprawie nie będziemy już zmieniali, będziemy szli w takim, aby na końcu naszej ścieżki powiat był w jednym miejscu i służył dobrze mieszkańcom…

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 12 radnych, przeciw – 0,  5 radnych wstrzymało się od głosu (J. Michalak, J. Fabiańczyk, M. Polański, A. Sznabowicz, J. Winiarczyk).

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież